Polska – raj dla zagranicznych studentów?
04.08.2014 | Autor: Piotr Kurek | [ 0 komentarzy ] |
Polska z roku na rok jest coraz bardziej satysfakcjonującym krajem dla studentów z innych krajów.
Źródło: http://www.freeimages.com
Jak wynika z danych GUS, liczba studentów zagranicznych w Polsce wzrosła o 23%. Jak wpłynie to na rynek szkolnictwa wyższego i czy Polska to raj dla zagranicznych studentów?
Ciągły wzrost
Raporty Fundacji „Perspektywy” oraz informacje Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że obecna liczba studentów zagranicznych w Polsce to ponad 35 tysięcy, co stanowi ogromny skok w porównaniu z rokiem poprzednim (gdzie również była tendencja zwyżkowa:+17%) i jest wzrostem aż o 23%. Jak wpłynie to na rynek szkolnictwa wyższego i czy Polska to raj dla zagranicznych studentów?
Dla kogo jesteśmy atrakcyjni?
Podobnie jak w poprzednich latach odnotowujemy wzrost liczebności studentów zagranicznych, przy czym rośnie nie tylko sama ich ilość, ale też liczba krajów, z których się wywodzą: w 2013 były to 142 kraje, podczas gdy w 2014 – 149. Mimo ciągłego wzrostu konkurencyjności polskich uczelni cudzoziemcy stanowią zaledwie 2 procent wszystkich studentów. Co ciekawe, prawie co drugi obcy student pochodzi z Ukrainy. Polska jako uczelniany raj jest prawie równie zachęcająca dla Białorusinów stanowiących drugą pod względem liczebności grupę. Trzeci - Norwegowie wypadają przy nich blado przy swoich 1580 studentach na prawie 4000 Białorusinów. Następni w kolejce są Hiszpanie, Szwedzi i Litwini. W porównaniu do innych krajów, do Polski przyjeżdża (niezmiennie) niewielka liczba studentów z Azji podczas gdy ogólnoświatowe trendy wskazują tendencje wzrostowe – jak widać dla Wschodu jesteśmy niestety dużo mniej atrakcyjni niż światowa konkurencja.
Zagraniczny student – jaki jest?
Przede wszystkim godny odnotowania jest fakt, że Polska jest drugim po Rosji najczęściej wybieranym krajem do nauki przez Ukraińców, którzy dominują w naszych statystykach. Cieszy informacja, że w latach 2007-2013 spadła liczba zagranicznych studentów polskiego pochodzenia o 20% - oznacza to, że studia w Polsce naprawdę są coraz bardziej międzynarodowe. Jeżeli chodzi o rozkład płci, to wg danych na 2013/2014 rok ponad połowa zagranicznych studentów to kobiety, głownie z Wschodu tj. krajów takich jak Rosja i Łotwa. Jeżeli chodzi o wybór placówek nauczania, to zagraniczni studenci stale najbardziej preferują uczelnie medyczne (z wskaźnikiem umiędzynarodowienia blisko 8,6%). Dalej pod względem internalizacji plasują się:
- Uczelnie morskie: 2,6%
- Uczelnie ekonomiczne: 2%
- Uniwersytety:1,5%
- Szkoły techniczne:0,8%