Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Budowa najnowocześniejszej w Europie elektrociepłownii na biomasę w kogeneracji

04.08.2014 Autor: Anna Figiel[ 0 komentarzy ]
Instalacje kogeneracyjne mogą wykorzystywać odpady pochodzące z gospodarstw rolnych, niewykorzystaną żywność, rośliny i odpady z drewna.

Instalacje kogeneracyjne mogą wykorzystywać odpady pochodzące z gospodarstw rolnych, niewykorzystaną żywność, rośliny i odpady z drewna.
Źródło: wikipedia.org, autor: Ruslan V. Albitsky aka pauk

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Żorach buduje najnowocześniejszą, europejską elektrociepłownię, która opalana będzie biomasą w systemie wysokoprężnej kogeneracji.

Kogeneracja, czyli skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, tak jak i OZE, mają wpływ na zmniejszenie produkcji energii opartej na węglu kamiennym. Połączenie kogeneracji i OZE może wpłynąć na istotny spadek wykorzystania węgla w produkcji prądu i ciepła. W przypadku kogeneracji korzyści z zasilania instalacji odnawialnymi źródłami energii są bezsprzeczne, gdyż są naturalnego pochodzenia. Zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi m.in. zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Odnawialne źródła energii w kogeneracji uwzględniają m.in. wykorzystania biomasy. Instalacje kogeneracyjne mogą wykorzystywać odpady pochodzące z gospodarstw rolnych, niewykorzystaną żywność, rośliny i odpady z drewna. Biomasą może być też biogaz obornika oraz biogaz oczyszczania ścieków. Największy udział wykorzystania biomasy w CHP występuje w krajach z największym przemysłem leśnym i drzewnym, takich jak np. Szwecja i Nowa Zelandia. Recykling drewna ze starych domów, mebli może być również wykorzystywany do systemów kogeneracyjnych.

Takie działania z wykorzystaniem w kogeneracji biomasy pochodzącej z drzewa mają miejsce także w Polsce, gdzie Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Żorach, koordynator Polish Wood Cluster, buduje obecnie najnowocześniejszą w Europie elektrociepłownię opalaną biomasą w systemie wysokosprawnej kogeneracji.

Budowa w Żorach kwitnie. Jest to pierwsza tego typu kogeneracja. W elektrowni będą znajdowały się urządzenia takie jak m.in. turbogenerator w systemie ORC Split o mocy 725 kW i kocioł termo-olejowy na biomasę o mocy 3340 kW. Dodatkowo, kocioł będzie wyposażony w specjalny elektrofiltr odpylający spaliny. Ideą powstania elektrociepłowni było uzyskanie oszczędności głównie w energii elektrycznej i cieplnej w procesie produkcji wyrobów, które mają być wytwarzane przez ARP.

Dzięki uruchomieniu produkcji energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji będzie możliwe prowadzenie badań laboratoryjnych i przemysłowych w warunkach przemysłowej eksploatacji. Szacuje się, że koszty produkcji ARP Sp. z o.o. i jej partnerów spadną o ok. 30- 40%, co w dzisiejszej dobie oszczędności energetycznych jest kluczowym podejściem do uzyskania konkurencyjności na rynku.

Prezesem Zarządu Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Żorach jest Bogdan Węgrzynek, który jest także Prezydentem Zarządu Głównego organizacji parasolowej klastrów - Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Niedawno nastąpiło połączenie struktur ARP i OKIP, czego efektem jest powstanie Cluster Word. Celem fuzji jest stworzenie krajowego potencjału klastrowego, który będzie gotowy do reprezentowania klastrów polskich w Europie i realizację międzynarodowych projektów klastrowych polskim podmiotom. Będzie to miało znaczenie w dalszym działaniach podejmowanych po wybudowaniu tej najnowocześniejszej w tej części globu elektrociepłowni z kogeneracją.

...

Odsłon: 2186 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Budowa najnowocześniejszej w Europie elektrociepłownii na biomasę w kogeneracji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Figiel Anna Figiel Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren / Emsdetten - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy