Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Parytet w krajach UE

01.08.2014 Autor: Patrycja Szyja[ 0 komentarzy ]
Wprowadzenie parytetu nie powinno być rozwiązaniem długoterminowym. Ważniejsza niż płeć jest kompetencja.

Wprowadzenie parytetu nie powinno być rozwiązaniem długoterminowym. Ważniejsza niż płeć jest kompetencja.
Źródło: Gage Skidmore

Parytet, dosłownie „równość” (z łaciny), ma pomóc kobietom trafić na listy wyborcze, a także ułatwić dostęp do stanowisk kierowniczych.

Wśród państw UE na tego typu rozwiązanie zdecydowały się m.in. Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Portugalia, Hiszpania.

Parytet to rozwiązanie dobre, ale tylko chwilowoParytet ma zachęcić kobiety do podejmowania wyzwań zawodowych, jednocześnie umożliwić im dostęp do stanowisk, które na rynku pracy wydają się być poza ich zasięgiem.
„Kobiety chcą być w biznesie, chcą robić karierę, natomiast nie zawsze mają sprzyjające warunki do tego, by osiągnąć te pozycje, na których im najbardziej zależy, czyli pozycje na szczycie firmy” – mówi Beata Stelmach, prezes zarządu koncernu GE w Polsce i krajach bałtyckich.

Stelmach uważa także, że kobiety są gotowe pełnić funkcję liderek, dowodem potwierdzającym tę tezę mogą być małe firmy, w większości których kobiety piastują stanowiska szefowskie. Problem polega jednak na braku wiary we własne możliwości, co wiąże się z rezygnacją z obranych celów i przedwczesnym wycofywaniem się z rynku pracy.

Nierówności na arenie zawodowej występują nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej. Właśnie ta dysproporcja jest dobrym powodem aby rozważyć wprowadzenie parytetu, ale nie powinno być to rozwiązanie długoterminowe, gdyż to nie płeć powinna być wyznacznikiem zatrudnienia, a przede wszystkim kompetencja.

„Rozwiązania legislacyjne, które mają ustanowić parytety czy kwoty, jako rozwiązanie na zawsze, nie jest rozwiązaniem dobrym, bo to jest pewnego rodzaju ucieczką od wolnej konkurencji” – dodaje Stelmach.

Obecnie to korporacje stawiają na równość płci. Przyznają, że dzięki kobietom relacje w firmie są pozytywne, a także mają one dobry wpływ na styl zarządzania. Niestety pomimo tych plusów, żadna firma oficjalnie nie zadeklarowała wprowadzenia parytetu.

Komisja Europejska zmusi firmy do wprowadzenia parytetówKomisja Europejska postanowiła zmusić firmy w UE do powoływania kobiet na wysokie stanowiska. Według jej założeń „od 2020 roku kobiety mają stanowić 40% składów rad nadzorczych w spółkach giełdowych, zaś niewypełnienie tego warunku pociągałoby za sobą kary (finansowe)”. Z taką propozycją wyszła Viviane Reding – unijna komisarz ds. sprawiedliwości, uważając, że właśnie w zarządach firm nie można dostrzec równości płciowej.

Pomysł ma pomóc ambitnym kobietom zająć kluczowe miejsce w firmie, jednak niesie on ze sobą także pewien niepokój, związany z pytaniem: czy na tak wysokie stanowisko doprowadziły mnie (kobietę) moje kwalifikacje, czy może parytet? No właśnie, trzeba przyznać, że ten pomysł nie jest do końca uczciwy i dlatego warto poszukać rozwiązania gdzie indziej, znaleźć inny sposób na polepszenie sytuacji zawodowej kobiet, jak na przykład prezentacja sylwetek bizneswoman, które dzięki ciężkiej pracy, uporowi i wytrwałości osiągnęły zawodowy sukces. Warto też promować te firmy, w których panują równe zasady jeżeli chodzi o awanse i zatrudnienie, jest to zdecydowanie lepsza opcja aniżeli umieszczanie na wysokim stanowisku [uu="a może: "tylko z tytułu posiadania preferowanej płci""]kobiety tylko z tytułu, posiadania preferowanej płci.

Państwa UE chcą pomóc kobietom w karierzePierwszym krajem, który zagwarantował kobietom 40% miejsc w radach nadzorczych była Norwegia. Nowy przepis był wprowadzany stopniowo w ok. 460 firmach, a za niezastosowanie się do tej zasady groziła likwidacja firmy. Początkowo prawo to budziło wiele kontrowersji, jednak szybko przyzwyczajono się do nowych reguł. Z wprowadzenia parytetu był zadowolony premier Jens Stoltenberg: „Wcześniej mieliśmy tylko 8% kobiet w radach nadzorczych teraz mamy 42%” – powiedział podczas wizyty w Sztokholmie.
Jednak nie wszystko poszło tak jak to sobie wyobrażano. Parytet został zalegalizowany, ale nie zwiększył od razu liczby kobiet w zarządach firm. Większość obywateli Norwegii uważa to za porażkę polityki równości, jednocześnie wierzą oni, że zamiany te wymagają czasu.

Bardzo pozytywnie nastawiona do parytetu jest Hiszpania, jednakże nie ma tam „ustawowo uregulowanego obowiązku minimalnego udziału kobiet w zarządach i radach nadzorczych spółek”. Hiszpański rząd skupia się jedynie na zachęcaniu firm do „uprawiania” polityki równości, apelując by w zarządach zasiadało minimum 40% kobiet. Natomiast prawnie ten proces ma zostać uregulowany w roku 2015.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Hiszpanii, parytet nie jest zalegalizowany, jednak brytyjskie firmy deklarują, że chętnie obsadzają panie na stanowiskach kierowniczych. Co więcej premier David Cameron oznajmił, że „weźmie pod uwagę narzucanie firmom ustawowych wymogów, jeśli same, we własnym zakresie, nie podejmą działań w tym kierunku”. Sam pomysł wprowadzenia parytetu spotyka się z ostrą krytyką kobiet, którym udało się osiągnąć zawodowy sukces. Uważają one, że osoby wybitne nie potrzebują prawnego zapewnienia sukcesu, gdyż jednostki wybitne i tak zdołają go osiągnąć. W Wielkiej Brytanii kobiety stanowią 15% ogółu dyrektorów, premier Cameron chce zwiększyć ten wskaźnik do 30%.

Najgorsza sytuacja panuje w Portugalii, gdzie pomimo tego, iż pracodawcy są zobowiązani do przestrzegania zasady „równa płaca za tę samą pracę”, to niestety Portugalki zarabiają średnio o 19% mniej od Portugalczyków. Ponadto rzadko trafiają na kierownicze stanowiska oraz są częściej zwalniane, a za wykonaną pracę dostają najniższe wynagrodzenie.
Jedyną dobrą wiadomością i jednocześnie nadzieją na zmiany, było porozumienie związków zawodowych i pracodawców sektora przemysłu korkowego. Dokument (podpisany w 2008r) przewiduje, że w ciągu 8 lat różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn zostaną zniwelowane.


Parytet okiem ekonomistówWśród ekonomistów zdania również są podzielone. Jedni widzą w parytetach samo zło, zagrażające wolnemu wyborowi firm, inni uważają, że sprzyja on rozwojowi biznesu. Parytet odrzuca wszelkie kompetencje, jeżeli o dane stanowisko będzie walczyć troje ludzi w tym jedna kobieta, to przedsiębiorstwo, które zdecydowało się na wprowadzenie parytetu będzie musiało wybrać właśnie tę kobietę, nie zwracając uwagi na jej kwalifikacje. Parytety niosą ze sobą ogromne ryzyko, jeżeli na stanowisku kierowniczym będzie zasiadać osoba bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia, może to przysporzyć firmie wielu problemów.

Z drugiej strony na rynku biznesowym panuje ogromna dyskryminacja kobiet, które mogłyby przyczynić się do rozwoju firm. Ekonomista Justin Wolfers uważa, że „w warunkach wolnego rynku kobiety menadżerowie są dyskryminowane. Oznacza to, że wiele talentów jest marnowanych tylko dlatego, ż menadżer nosi spódnicę, a nie spodnie. Prywatny biznes, rzekomo tak racjonalny i nastawiony na wykrywanie nowych talentów, przepuszcza te uzdolnione osoby gdzieś pod radarem. I sam sobie w ten sposób szkodzi. Na dobrą sprawę parytet chroniłby więc biznes przed własnymi seksistowskimi pomyłkami”.

Parytet to sprawa kontrowersyjna, wzbudzająca wiele emocji. Jedni są jego całkowitymi przeciwnikami, uważają, że zrobi on z kobiet biznesowe kaleki, które tylko dzięki niemu są w stanie otrzymać wysokie stanowisko. Jednocześnie pokrzywdzeni zostaną mężczyźni, którzy będą musieli ustąpić pierwszeństwa w walce o fotel prezesa kobiecie, która się do tego kompletnie nie nadaje.


...

Odsłon: 2360 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Parytet w krajach UE nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Szyja Patrycja Szyja Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Kierowca pielęgniarka fizjoterapeuta 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy