Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Katastrofa Boeinga – wypadek czy terroryzm? Czyja to wina?

20.07.2014 Autor: Monika Grzegorzewska[ 0 komentarzy ]
Model Boeinga zestrzelonego nad Donieckiem

Model Boeinga zestrzelonego nad Donieckiem
Źródło: Malesia Airlines

Pezydent Ukrainy:Nasze siły zbrojne nie mają nic wspólnego z tą sytuacją

Pezydent Ukrainy:Nasze siły zbrojne nie mają nic wspólnego z tą sytuacją
Źródło: U.S. Consulate General Munich

Putin: to wina Ukrainy

Putin: to wina Ukrainy
Źródło: kremlin.ru

Bez wątpliwości stwierdza się, że samolot, który rozbił się w czwartek na Ukrainie, został zestrzelony. Strony Ukraińska i Rosyjska przerzucają winę, poszlaki wskazują na separatystów. Oto obraz tego gorącego konfliktu.

W czwartek na terytorium Ukrainy rozbił się malezyjski samolot Boeing 777, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur. W katastrofie zginęło 298 osób, będących pochodzenia francuskiego, malezyjskiego, amerykańskiego i holenderskiego. Miało to miejsce tuż przy granicy rosyjskiej, w okolicy Doniecka. Na tych terenach od dłuższego czasu panuje niestabilna sytuacja polityczna – są one kontrolowane przez rosyjskich separatystów. Jak podaje, „The Independent”, Boeing 777 leciał trochę ponad 300 metrów nad strefą zakazu lotów wyznaczoną przez ukraińskie władze. Według oświadczenia linii lotniczych Malaysia Airlines, wybrana przez samolot trasa była zadeklarowana jako bezpieczna przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego przy ONZ.


Ukraina – „Rosjanie się doigrali”


Kilkanaście minut po katastrofie na Facebooku pojawił się wpis doradcy szefa ukraińskiego MSW Antona Heraszczenki: „Nad miastem Torez (w obwodzie donieckim) z zestawu rakietowego Buk zestrzelono samolot pasażerski”. Zestrzelono – to słowo jest ważne, bo Ukraina od pierwszych minut nie wątpiła w fakt, że katastrofa boeinga nie miała miejsca przypadkiem w tej właśnie okolicy. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zażądał powołania komisji międzynarodowej, która wyjaśniłaby przyczyny katastrofy. Zapewnił też, że siły zbrojne Ukrainy nie mają nic wspólnego z tą sytuacją.
Według informacji podanych przez rzecznika szefa państwa, prezydent uznał katastrofę boeinga za atak terrorystyczny. Natomiast Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk skomentował sytuację następująco: ”Wczorajsza straszna tragedia wnosi do naszego życia korektę. Rosjanie się doigrali. Jest to międzynarodowe przestępstwo, za które powinno się odpowiadać przed trybunałem międzynarodowym w Hadze.”
Według „Wprost”, jeden z redaktorów portalu ukraińskiego censor.net napisał na Facebooku: ”W ukraińskim ministerstwie obrony twierdzą, że rosyjska obrona przeciwlotnicza wydała rozkaz zniszczenia ukraińskiego samolotu. W wyniku błędu rakieta trafiła w maszynę cywilną.”

Rosja – to niewiarygodnie głupie oskarżenia


Moskwa odrzuca jakąkolwiek odpowiedzialność za katastrofę malezyjskiego Boeinga i zgania ją na… Ukrainę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uznał oskarżenia kierowane w stronę Rosji za niewiarygodnie głupie. Działająca w Rosji agencja prasowa Interfax krótko po katastrofie boeinga informowała, że istnieje możliwość omyłkowego strącenia samolotu przez wojska ukraińskie, których głównym celem miał być samolot prezydenta Rosji. Według agencji, loty obu maszyn miały się przeciąć nad Polską.
Portal WP.PL, powołując się na internetowy serwis Politikus.ru, pokazuje kolejną teorię spiskową Rosjan: na rzekomą zmianę trasy lotu MH17, do której miało dojść nad Polską. Tu więc z kolei winę miałaby ponosić Polska, rzekomo celowo zmieniając trasę na tą przebiegającą nad strefą walk.
Władimir Putin nie pozostawia na Ukrainie suchej nitki: „Do tej tragedii nie doszłoby, gdyby na tej ziemi był pokój, gdyby nie wznowiono działań bojowych na południowym wschodzie Ukrainy.”


Polska – separatyści pod parasolem Rosji


„Dla mnie sprawa jest oczywista, separatyści mają rosyjski parasol ochronny, a decyzje zapadły wyżej, być może na szczeblu politycznym. Ci panowie dokładnie wiedzieli do czego strzelają. Nie przekonuje mnie argumentacja, że doszło do pomyłki. Istnieją bowiem systemy, które są w stanie odróżnić samoloty wojskowe od cywilnych” - twierdzi gen. Waldemar Skrzypczak. – „Szokujące, że światowa opinia, politycy bawią się z Putinem. To, co się wydarzyło, patrząc na konflikt przez pryzmat ofiar, niewinnych cywili, którzy zginęli na pokładzie Boeinga 777, pokazuje, że restrykcje, grożenie palcem Putinowi nie pomogło. Dosyć tych pieszczot” – wypowiadał się generał dla portalu WP.PL.
Jeszcze ostrzejsze słowa można przeczytać na portalu polityce.pl, gdzie widać wyraźne odniesienia do katastrofy smoleńskiej: „Natychmiastowego, szybkiego, międzynarodowego śledztwa oraz pełnego dostępu międzynarodowej komisji do miejsca tragedii, czarnych skrzynek i wraku samolotu malezyjskich linii lotniczych domagają się zgodnie Barack Obama, Angela Merlel, James Cameron, premierzy Holandii, Francji i kilku innych krajów. (...) Dlaczego Barack Obama (…) i cała reszta nie domagała się dokładnie tego samego, gdy w tajemniczych okolicznościach rozpadł się samolot, na pokładzie którego był prezydent i całe wojskowe dowództwo dużego kraju NATO? Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest przerażająca, bo nagle z pełną wyrazistością sfotografowała się międzynarodowa pozycja Polski, do której doprowadził nas rząd Donalda Tuska.” Choć nie tak dosadne i osądzające, porównania z katastrofą smoleńską przychodzą teraz mimowolnie na myśl wielu Polakom.

Europa – stoimy na progu wojny?


Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poinformowała, że jej wysłannicy na wschodzie Ukrainy nie mają niezbędnej do oceny sytuacji swobody. Jak informuje WP.PL, separatyści podkreślali w piątek, że z zadowoleniem powitają ekspertów ukraińskich i międzynarodowych przybywających na miejsce katastrofy. Zaprzeczali doniesieniom władz ukraińskich, jakoby blokowali dostęp do tego miejsca.
Samozwańczy wicepremier tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin mówił wcześniej w piątek, że separatyści przekażą czarne skrzynki malezyjskiego samolotu do ekspertyzy komitetowi MAK (Międzypaństwowemu Komitetowi Lotniczemu). Jest on oficjalnie uprawniony do prowadzenia tego typu działań, pomimo konfliktu Ukrainy i Rosji.
Europa jest w szoku. Oficjalne oświadczenie wystosowała m. in. Kanclerz Niemiec Angela Merkel. „Jeżeli ta wiadomość potwierdzi się, będzie to oznaczało dalszą tragiczną eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy”. Głowy państw składają kondolencje krajom, z których pochodziły ofiary katastrofy boeinga. Jak podaje dziennik.pl, NATO i Unia Europejska zaapelowały o natychmiastowe wyjaśnienie przyczyn katastrofy w ramach międzynarodowego śledztwa oraz osądzenie winnych. Bruksela apeluje też o zabezpieczenie miejsca katastrofy.
Katastrofa jest szansą na umiędzynarodowienie konfliktu na Ukrainie ze względu na narodowości ofiar tragedii.
...

Odsłon: 2518 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Katastrofa Boeinga – wypadek czy terroryzm? Czyja to wina? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Monika Grzegorzewska Monika Grzegorzewska Studentko-mężatka z tysiącem
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Operator wózka widłowego (k/m) – Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy