Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kariera zawodowa europejskich kobiet

18.07.2014 Autor: Patrycja Szyja[ 0 komentarzy ]
Kobiety mogą przyczynić się do wzrostu zatrudnienia, trzba tylko pozwolić mi rozwijać się zawodowo.

Kobiety mogą przyczynić się do wzrostu zatrudnienia, trzba tylko pozwolić mi rozwijać się zawodowo.
Źródło: MindExpansi0n

Z historii wiemy, że kobiety przez bardzo długi czas były ograniczone przez władze patriarchalną. Dzięki emancypacji wszystko się zmieniło, kobiety zaczęły walczyć o dostęp do różnych dziedzin życia społecznego.

Jednak pomimo tego, że obecnie mamy równouprawnienie, nadal istnieją obszary, w których zauważyć można pewne dysproporcje pomiędzy kobietami a mężczyznami. Jednym z takich obszarów jest rynek pracy.

EdukacjaWedług raportu Komisji Europejskiej, zdecydowanie więcej kobiet kończy studia wyższe. To oczywiście bardzo dobrze jednak kierunki, które wybierają nie są w stanie zapewnić im godziwego wynagrodzenia (opieka zdrowotna, edukacja). Ponadto stanowiska, które otrzymują są mniej odpowiedzialne niż te, które dostają mężczyźni.

Owa dysproporcja związana z pracą wynika z tego, iż kobiety muszą wybierać między rodziną a rozwojem zawodowym. Gdyby można było ustalić dogodny system urlopowy i elastyczne formy zatrudnienia, a także lepiej zorganizować opiekę dla osób, które tego potrzebują, jak na przykład dzieci czy osoby niepełnosprawne, kobietom łatwiej było by podjąć pracę.

Jak to wygląda liczbowo?Z raportu można odczytać, że w całej UE pracuje 58,5 % kobiet i 69,6 % mężczyzn. „Wskaźnik zatrudnienia kobiet we wszystkich krajach jest niższy niż mężczyzn”. Bardzo duże różnice można zaobserwować m.in. na Malcie – aż 29,1%, we Włoszech – 19,4 % oraz w Grecji – 18,7%. Najmniejsze różnice występują na Litwie – 0,4%, w Finlandii – 2,3% i na Łotwie – 2,7%. U nas różnica wynosi 13,2 pkt procentowych.

Dodatkowo Boston Consulting Group przeprowadził badania, które pokazują, iż w Unii Europejskiej 70% matek pracuje zawodowo, jednocześnie 85% zajmuje się pracami domowymi – gotuje, sprząta, zarządza domowym budżetem.

Równość jest ważna!Wspólnota europejska opiera się na równości kobiet i mężczyzn. Równość jest fundamentalną zasadą i podstawowym prawem UE. Jednak nie chodzi tylko o równość i sprawiedliwość, ale również o to, że aktywne zawodowo kobiety oznaczają wyższe zatrudnienie oraz udział w PKB, to natomiast przekłada się na dochody podatkowe. Dodatkowo praca daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa.

„Kobiety przyszłością europejskiego rynku pracy”Powyższy cytat to tytuł publikacji Agnieszki Chłoń-Domińczak, Agnieszki Kamińskiej i Igi Magdy, w której prezentują grupy kobiet nieaktywnych zawodowo mogących przyczynić się do wzrostu zatrudnienia. Pierwszą grupę stanowią młode kobiety, które zdecydowały się na kontynuowanie studiów wyższych. Autorki podkreślają, że ta decyzja ma dwojaki wpływ na ich życie zawodowe: kontynuacja nauki zwiększy ich atrakcyjność na rynku pracy, jednocześnie pozbawi ich możliwości zdobycia doświadczenia oraz wpłynie na ich sytuację finansową. Ponadto malejąca liczba młodych osób pracujących wiąże się z niestabilnością systemów emerytalnych.

„Rozwiązaniem tego problemu może być upowszechnienie łączenia studiów z aktywnością zawodową, które nie tylko mogłyby nieco poprawić wydolność systemu emerytalnego, ale również ułatwić znalezienie pracy absolwentom szkół wyższych” – piszą autorki.

Inną siłą roboczą są kobiety, które nie rozwijają się zawodowo oraz nie podejmują żadnej nauki. „Problem bierności edukacyjnej i zawodowej w większym stopniu dotyczy kobiet niż mężczyzn i jest widoczny przede wszystkim na południu Europy. Głównym problemem związanym z aktywizacją zawodową, czy edukacyjną tej grupy jest jej heterogeniczność, utrudniająca dostosowanie polityk do różnorodnych potrzeb”.

Ostatnią grupą, wykazującą się największym potencjałem, są oczywiście młode matki, których największym problemem w podjęciu pracy jest jej pogodzenie pracy z opieką nad dzieckiem. Czynny udział matek na rynku pracy jest jak najbardziej realny, w takich krajach jak Szwecja, Dania czy Słowenia „zatrudnienie matek niemal nie różni się od zatrudnienia wśród ogółu kobiet”. W tym przypadku ważne jest, aby pracujące matki miały możliwość łączenia opieki nad dzieckiem z pracą, czyli trzeba wziąć pod uwagę elastyczne formy zatrudnienia oraz urlopy rodzicielskie.

Potencjał kobiet na rynku pracy może być jeszcze większy, dzięki kształceniu ustawicznemu. Niestety pracodawcy rzadziej wspierają rozwój osobisty kobiet niż mężczyzn, ponadto nierzadko obowiązki rodzinne zmuszają kobiety do samodzielnej rezygnacji z kształcenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby „polityki wspierające kształcenie ustawiczne kobiet były ukierunkowane na likwidację barier w dostępie do edukacji, przede wszystkim tych związanych z niemożnością pogodzenia nauki z obowiązkami rodzinnymi”.
...

Odsłon: 3650 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Kariera zawodowa europejskich kobiet nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Szyja Patrycja Szyja Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 15.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy