Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Polacy biedniejsi niż inni obywatele Unii Europejskiej

14.07.2014 Autor: Patrycja Szyja[ 0 komentarzy ]
Sytuacja majątkowa przeciętnego Polaka w porównaniu z niektórymi obywatelami państw Unii Europejskiej wypada naprawdę kiepsko.

Sytuacja majątkowa przeciętnego Polaka w porównaniu z niektórymi obywatelami państw Unii Europejskiej wypada naprawdę kiepsko.
Źródło: www.freeimages.com

Sytuacja majątkowa przeciętnego Polaka w porównaniu z niektórymi obywatelami państw Unii Europejskiej wypada naprawdę kiepsko.

Raport potwierdził smutną prawdę


Credit Suisse przygotowało raport Global Wealth Databook 2013 na temat wysokości majątków przeciętnego obywatela Unii Europejskiej. To właśnie z tego raportu możemy dowiedzieć się, że wartość majątku przeciętnego Polaka w 2013 roku wynosiła 20,8 tys. dolarów. Oczywiście sam ten wynik nie wiele nam mówi, a przynajmniej nie załamuje nas tak bardzo, ale gdy zestawimy go z wynikami innych państw, to wygląda to dość nieciekawie.

Na przykład majątek przeciętnego Greka, którego kraj pogrążony jest w głębokim kryzysie, jest cztery razy większy niż zwykłego Kowalskiego. Jednak największą różnicę widać przy zestawieniu Polski i Szwajcarii. W tym neutralnym kraju przeciętne majątki mają wartość 407,2 tys. dolarów!

Według Jeremiego Mordasiewicza - doradcy Zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Polacy są nieświadomi tych różnic. Co więcej, jeżeli chodzi o nasze dochody, w ogóle nie bierzemy pod uwagę bogactw zgromadzonych przez pokolenia. Ważne jest, aby Polacy uświadomili sobie, że na poziom ich życia nie wpływają tylko zarobki i produkcja, ale także zgromadzone bogactwo.

Perspektywy na przyszłość są dobre


Błędem jest postrzeganie Greków jako biedaków. Co prawda są oni od nas bogatsi, jednak udaje nam się ich dogonić jeżeli chodzi o dochód na mieszkańca. Ekspert tłumaczy, że „zakumulować takie bogactwo, jak Grecy będzie nam jednak trudno. To nie jest sprawa na jedno pokolenie, lecz co najmniej cztery pokolenia. Nasze perspektywy na najbliższe lata są jednak lepsze”.

Musimy być bardziej oszczędni


Na pomnażanie naszego majątku wpływa nie tylko wyższe tempo rozwoju gospodarczego, duże znaczenie w tej kwestii mają również oszczędności. Niestety z tymi oszczędnościami jest u nas kiepsko, ponieważ cały czas inwestujemy w infrastrukturę, przez co brak nam środków na dotychczasową konsumpcję.

Mordasiewicz podkreślił, że „jeśli chcemy być w przyszłości krajem bogatym, to musimy zwiększyć poziom oszczędności. Niestety oszczędzanie nie jest naszą silną cechą narodową. Więcej konsumujemy, mniej oszczędzamy. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale jesteśmy zachłyśnięci konsumpcją. Ta skłonność do oszczędzania w Polsce nie wzrasta”.

Nawet Czesi są bogatsi


To, że Czesi są bogatsi nie powinno nikogo dziwić, gdyż zawsze tak było. Przyczyny tegoż bogactwa są dwie: po pierwsze dawno temu król czeski był cesarzem niemieckim, a po drugie kiedyś Czechy były najbogatszą prowincją cesarstwa habsburskiego. Ponadto, gdy przed II wojną światową Niemcy wkraczali do Czech, poziom rozwoju tego kraju był równy Belgii. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że większa część społeczeństwa czeskiego mieszkała w miastach, a zaledwie garstka na wsiach. W Polsce natomiast było odwrotnie, nam wzrost zapewniał przemysł, a nie rolnictwo.

Ciekawym aspektem wynikającym z raportu jest także to, że nie zawsze PKB kraju na osobę pokrywa się z wartością majątku na osobę. Przykładem takiej sytuacji są Francja i Niemcy, gdzie PKB per capita Niemiec jest wyższe niż Francji, mimo że to przeciętny Francuz zgromadził większy majątek (224 tys. dolarów) niż przeciętny Niemiec (156 tys. dolarów).

Wiąże się to z tym, iż Francja ma zerowy wzrost gospodarczy. Francuska gospodarka obciążona jest wydatkami socjalnymi, przez co PKB nie zwiększa się. Jednocześnie Francji udało się przez wieku zgromadzić pokaźne bogactwa. Natomiast Niemcy były nieco z tyłu w porównaniu z Francją czy Wielką Brytanią, gdyż nie wzięły udziału w rewolucji przemysłowej.

Ogromne różnice między państwami


Dzięki CS mamy szansę dowiedzieć się, jak bardzo wysokość zgromadzonych majątków poszczególnych państw różni się między sobą. Poza Szwajcarami do listy najbogatszych obywateli zaliczają się Australijczycy (301,7 tys. dolarów), Norwegowie (285,8 tys. dolarów) oraz mieszkańcy Luksemburga (241,6 tys. dolarów). Najgorzej jest w krajach afrykańskich, na przykład majątek przeciętnego Malawijczyka wynosi 90 dolarów, lepiej jest w Burundi 153 dolary, Demokratycznej Republice Konga 139 dolarów i Etiopii 192 dolary. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kraje, które wypadają gorzej od Polski, czyli Bułgaria (13,6 tys. dolarów), Rumunia (11,1 tys. dolarów), Litwa (18,6 tys. dolarów) i Łotwa (19,6 tys. dolarów). W lepszej sytuacji niż nasza są natomiast Słowacy (21,5 tys. dolarów), Węgrzy (22,6 tysięcy dolarów) i Chorwaci (21,1 tys. dolarów).

CS w swoim raporcie nie wspomina nic o państwach, w których obywatele uważani są za najbogatszych oraz o państwach – rajach podatkowych. Powodem tego był brak dostępu do informacji krajów takich, jak Monako, Lichtenstein, Antyle Holenderskie, Kajmany czy Wyspa Man.


...

Odsłon: 3773 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Polacy biedniejsi niż inni obywatele Unii Europejskiej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Szyja Patrycja Szyja Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 20.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Dla par i singli! 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy