Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Do biegu, gotowi, start! - obchody święta San Fermín

11.07.2014 Autor: Barbara Byra[ 0 komentarzy ]
San fermin - hiszpańskie święto ku czci św. Firmina. Słynie głównie z gonitwy z bykami po ulicach miasta.

San fermin - hiszpańskie święto ku czci św. Firmina. Słynie głównie z gonitwy z bykami po ulicach miasta.
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Joe Van

San Fermín to jedno z najbardziej popularnych świąt Hiszpanii. Jest ono jednak niebezpieczne i kontrowersyjne.

Byki już czekają w zagrodach Pampeluny, młodzi starają się przegonić nerwy i oszczędzają nogi na gonitwę. Droga, gdzie będzie odbywać się gonitwa, została pokryta środkiem antypoślizgowym.
Pampeluna otwiera swe drzwi na oścież, aby przyjąć prawie milion odwiedzających i przeżyć aż dziewięć dni (od 6 do 14 lipca) we wspólnym szaleństwie. To San Fermín 2014 – hiszpańskie święto, gdzie wydaje się, że główną rolę gra byk, lecz jest to jedynie wymówka. Sanfermines to fiesta totalna, która przekracza granice.

Wystrzelenie chupinazo - uroczyste rozpoczęcie święta San Fermín


Wszystko jest przygotowane. Czeka się tylko na niedzielne południe 6 lipca, kiedy to z balkonu ratusza przed hałaśliwym rynkiem, wystrzeli raca, zwana przez Hiszpanów "chupinazo", która co roku rozpoczyna początek tego tłumnego, głośnego i atrakcyjnego spektaklu.
Następnego dnia o ósmej rano, odbywa się pierwsza z ośmiu gonitw, które po raz pierwszy było można oglądać w Stanach Zjednoczonych, dzięki porozumieniu z hiszpańską telewizją TVE i amerykańską NBC Universal. Wyemitował ją kanał Esquire Network, który cieszy się prawie 75 milionową oglądalnością. Wieczorem pierwsza gonitwa. Plakaty porozwieszane po całym mieście mówiły – „bilety wyprzedane”. Plac gonitwy pomieści prawie 20 000 widzów.
Takie jest Sanfermines - święto gdzie wszechobecność byków miesza się z muzyką, tańcem i morzem alkoholu, a charakterystyczne białe stroje i czerwone chusty nasiąkają rozpierającą od środka, zaraźliwą radością.

Jak wygląda San Fermín?


Nieświadome zabawy byki, zawsze czekają cierpliwe, aby wkroczyć do akcji. Rankiem rozpocznie się gonitwa. Jak najszybciej, między nieoczekiwanym towarzystwem zręcznych prześladowców, byki przebiegną trasę prawie 850 metrów i udepczą, po raz ostatni w swoim życiu: zbocze Santo Domingo, plac ratusza, zakręty Mercaderes, ulicę Estafeta, odcinek Telefónica i inne zaułki, aż zatoczą koło i dobiegną do zagród, by potem zakończyć swą podróż. Po każdej gonitwie, odbywa się corrida, po której zostają stracone wszystkie byki biorące w niej udział.
Przez ulice Pampeluny przebiegną byki z Miura, które zakończą swoją gonitwę numer 34, za nimi podążą byki z Dolores Aguirre i Jandilla, gonitwa numer 14, potem Torrestrella – 12; Fuente Ymbro – 9; Victoriano del Rio – 4; Adolfo Marin – 3 i Garcigrande – po raz pierwszy, według danych ze strony www.sanfermin.com

Być może uda się pobić rekord szybkości, który nie przekroczyłby długości 2 minut 13 sekund, osiągnięty przez byki z Miura w 2006 roku (średni czas osiągany przez byki to 3 minuty 55 sekund, 24 kilometry na godzinę.)
Poza towarzyszącym biegowi strachem, byki oferują także niebezpieczeństwo w formie mocnych kopniaków, salt i ubodnięć, także takich śmiertelnych. Trzeba wspomnieć, że 15 młodych uczestników gonitwy – 11 z Nawarry, jeden mieszkaniec Madrytu, jeden Extremadury, jeden Meksykanin i Amerykanin – stracili życie począwszy od 1922 roku. Liczba rannych po gonitwach San Fermin jest niezliczona.
Stado z Jandilla stoi na szczycie rankingu na najbardziej niebezpieczne, aż 27 ubodnięć w czasie Sanfermines. Na końcu listy znajdują się byki z Miura, 12 ubodnięć.
Według badania przeprowadzonego w 2011 roku przez władze Pampeluny, w ośmiu gonitwach uczestniczyło ok. 20 500 biegaczy. Dniem, w którym zwykle napływa najwięcej uczestników jest 7 lipca, aż 3600 osób, i 14 lipca, 1600 uczestników.

Aby zmniejszyć liczbę wypadków, urząd miasta wprowadził rozporządzenie, które reguluje zasady bezpieczeństwa na trasach gonitwy. Naruszenia będą karane mandatami oscylującymi między kwotą 600 a 60 000 euro. Podobnie karane będą również zachowania seksistowskie czy przejawy ekshibicjonizmu w trakcie fiesty.

Święto San Fermín co roku przyciąga tłumy turystów. Tak jak i słynna hiszpańska corrida wywołuje kontrowersje. Po zakończonej "zabawie" pozostaje zazwyczaj wielu rannych, a byki, główni bohaterowie wydarzenia, zostają zabite.

...

Odsłon: 3099 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Do biegu, gotowi, start! - obchody święta San Fermín nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Barbara Byra Barbara Byra Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 06.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: SCHÖNINGEN

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

ELEKTRYK BUDOWLANY 23.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Hannover

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy