Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Managerowie polskich klastrów mogą kształcić się u boku europejskich ekspertów

01.07.2014 Autor: Anna Figiel[ 0 komentarzy ]
Za priorytetowe działania strategia stawia promowanie wysokiej jakości zarządzania klastrem, współpracy między klastrami z różnych krajów w Europie i poza nią oraz współpracy pomiędzy różnymi branżami.

Za priorytetowe działania strategia stawia promowanie wysokiej jakości zarządzania klastrem, współpracy między klastrami z różnych krajów w Europie i poza nią oraz współpracy pomiędzy różnymi branżami.
Źródło: www.freeimages.com

W latach 2014-2020, ze względu na kierunek nowej perspektywy, powinno nastąpić lepsze wykorzystanie klastrów do rozwijania MSP - taki cel przybrała europejska strategia wspierania klastrów.

Za priorytetowe działania strategia stawia promowanie wysokiej jakości zarządzania klastrem, współpracy między klastrami z różnych krajów w Europie i poza nią oraz współpracy pomiędzy różnymi branżami.

Polska w realizowaniu planów Unii Europejskiej nie pozostaje w tyle. Widoczne są ważne inicjatywy zmierzające do podniesienia jakości zarządzania i funkcjonowania klastrów. Bogdan Węgrzynek, Prezydent Zarządu Głównego organizacji parasolowej klastrów Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie współpracuje z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i miastem Rzeszów, dzięki czemu powstała koncepcja stworzenia Europejskiej Akademii Klasteringu z udziałem przedstawicieli European Foundation for Cluster Excellence (EFCE) i Europejskiego Sekretariatu Analiz Klastrowych (ESCA). Działania te mają służyć stworzeniu platformy kształcenia managerów klastrów i profesjonalizacji zarządzania klastrami.

Uroczysta inauguracja stworzonej w ramach OKIP Europejskiej Akademii Klasteringu odbyła się 5 czerwca 2014 r. w Dąbrowie Górniczej. W EUAK organizowane będą już od października br. studia podyplomowe dla managerów klastrów, ponadto szkolenia i warsztaty przeprowadzane przez najlepszych ekspertów, a w przyszłym roku wymiana managerów europejskich klastrów.

Profesjonalne zarządzanie klastrami jest podstawą sprawnego funkcjonowania gron, dlatego też ważne jest kształcenie managerów klastrów. Bogdan Węgrzynek stwierdził ponadto, że menadżerowie klastrów powinni zwracać większą uwagę na potrzebę prowadzenia bardziej zintegrowanej polityki, opartej na ściślejszej współpracy na szczeblu krajowym i regionalnym, a także na potrzebę promowania polskich klastrów na arenie międzynarodowej.

W ciągu ostatniego roku Prezydent OKIP był dwukrotnie w Turcji i opiekował się programem benchmarkingu klastrów. Podczas pierwszego wyjazdu do Turcji w listopadzie zeszłego roku, reprezentował nasz kraj na konferencji Cluster Excellence – Cluster 2.0, poświęconej poprawie zarządzania klastrami i podsumowującej organizowany w Polsce przez RARR S.A. z udziałem Związku Pracodawców Klastry Polskie projekt Capacity Development for Cluster Managers. Projekt reprezentowany przez wiceprezesa "Klastrów Polskich" rozpoczął się już w 2011 roku. Bogdan Węgrzynek był w Turcji także w marcu br. na misji biznesowej razem z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, podczas której rozmawiał z przedstawicielami tureckich klastrów o możliwościach nawiązania współpracy.

O European Foundation for Cluster Excellence


European Foundation for Cluster Excellence jest organizacją non-profit z siedzibą w Barcelonie założoną w 2003 r., stawiającą sobie za cel promowanie wykorzystania klastrów jako efektywnego narzędzia rozwoju ekonomicznego oraz podnoszenie konkurencyjności regionalnych klastrów poprzez ewaluację i benchmarking. W czerwcu br. w Rzeszowie odbyło się unikalne w skali całego kraju wydarzenie - organizowana przez RARR S.A. i patronowana przez OKIP Podkarpacka Akademia Klasteringu, podczas której m.in. Prezes EFCE Reza Zadeh przeprowadził warsztaty dla managerów klastrów.

Co ważne, to w organizacji OKIP współpracują jedyni w Polsce eksperci ds. benchmarkingu klastrów, metody polegającej na systematycznym mierzeniu i kontrolowaniu sposobów działania firmy i wzorowania jej strategii działania na liderach, osiągających najlepsze wyniki na rynku. Postępowanie benchmarkingowe pokazuje aktualną kondycję klastra, ocenia jego najważniejsze atuty i słabości oraz pokazuje różnice pomiędzy klastrami polskimi i europejskimi.

Anna Figiel


...

Odsłon: 3652 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Managerowie polskich klastrów mogą kształcić się u boku europejskich ekspertów nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Figiel Anna Figiel Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - karma dla zwierząt - praca blisko granicy 06.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Drezno

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 06.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Opiekunka seniora w Niemczech – 12 tys. zł netto/zlecenie – wyjazd po świętach 23.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Hennef

Sprzątanie (k/m) - Niemcy - Praca od zaraz! 29.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren / Meppen / Ibbenbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

W centrum Polski głośno o biotechnologii... LOwGYvFcPCDR: klnpZAWTVedjgLb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... gVyTIkdznbl: gsPnrEHxacZJkqK

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy