Przed podróżą na Bałkany poznaj przepisy drogowe południowej Europy!
13.06.2014 | Autor: Adrianna Krapa | [ 0 komentarzy ] |
Przepisy drogowe południowej Europy w niektórych kwestiach wydają się w miarę jednolite, w niektórych są znacznie zróżnicowane.
Źródło: freeimages.com, autor: leovdworp
- Wybierasz się do Austrii?
- Zarezerwuj hotel w Austrii
- Wynajmij samochód w Austrii
Wybierasz się w podróż samochodem na południe kontynentu? Chorwacja, Grecja czy Bułgaria to świetne alternatywy i pomysły na wakacyjną przygodę. Poznaj więc najważniejsze przepisy drogowe południowej Europy!
Prędkości dopuszczalne na południu Europy
W poszczególnych krajach ograniczenia prędkości związane są z klasyfikacją drogi, kolizyjnością otoczenia i zagrożeniami, które mogą wynikać z warunków atmosferycznych, czy z braku separacji ruchu. Przekraczanie prędkości stanowi jedno z głównych zagrożeń na drodze. Bez wątpienia warto stosować się do oznakowania obowiązującego w danym kraju, bowiem wszelkie ograniczenia w tej materii nie są wprowadzane bez powodu.
Południe Europy jest bardzo zgodne co do prędkości maksymalnej dopuszczalnej na autostradach. W Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Rumunii, Austrii, Czechach, Słowenii i na Węgrzech oraz Słowacji wynosi ona 130 km/h. 30 km/h mniej widnieje w przepisach drogowych Macedonii, a 10 km/h mniej obowiązuje w Serbii. Na terenie zabudowanym we wszystkich tych krajach nie należy przekraczać 50 km/h. Dodatkowo, na Węgrzech na terenie gęsto zabudowanym i w Serbii na terenie przy szkole wymienia się ograniczenie wynoszące 30 km/h. Występują rozbieżności, choć niezbyt znaczne, w dopuszczalnych prędkościach w terenie niezabudowanym. Zwykle poza miastem można rozpędzić się do 90 km/h. Inaczej jest w Grecji czy Węgrzech, gdzie z reguły można jechać z prędkością do 110 km/h i Austrii, która zezwala na prędkość wynoszącą 100 km/h. Z kolei w Macedonii, Serbii i Bośni i Hercegowinie na obszarze niezabudowanym nie można jechać szybciej niż 80 km/h. W Chorwacji kierowcy do 24 roku życia, poza terenem zabudowanym, nie powinni przekroczyć 80 km/h, a na autostradzie nie wolno im jechać szybciej niż 120 km/h.
Pasy i foteliki dla dzieci w kodeksach drogowych z południa Europy
We wszystkich krajach południa Europy, bez wyjątku, trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa, o ile pojazd jest w nie wyposażony. Jeśli chodzi o kwestię przewożenia dzieci, to dostrzegalne są rozbieżności w uregulowaniach poszczególnych krajów. Najczęstszą granicą, która wyznacza czy dziecko musi czy już nie musi podróżować z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających, dostosowanych do wzrostu i wagi, jest głównie wzrost. Zwykle wynosi on 150 cm. W większości krajów, obok wymogu w postaci wzrostu, występują dodatkowe warunki. W Czechach, oprócz osiągnięcia wymaganego wzrostu, dziecko musi także osiągnąć wagę 36 kg, na Słowacji dziecko musi mieć ukończone 12 lat, a w Austrii lat 14. W Grecji, gdy dziecko nie ukończyło 3 lat, musimy dysponować odpowiednim fotelikiem, a jeśli jest w wieku od 3 do 12 roku życia i nie osiągnęło 135 cm wzrostu to musimy zapewnić mu odpowiednie urządzenia zabezpieczające. Przepisy macedońskie w tej materii zaznaczają jedynie, że dzieci do 12 lat nie mogą podróżować z przodu. Przepisy większości państw podkreślają, że jeśli dziecko do lat 2 lub 3 podróżuje z przodu, w odpowiednim foteliku skierowanym, rzecz jasna, w kierunku przeciwnym względem kierunku jazdy, to poduszka powietrzna pasażera powinna być wyłączona.
Stężenie alkoholu we krwi kierowcy a przepisy drogowe południowej Europy
Absolutny zakaz prowadzenia po alkoholu obowiązuje w Czechach, na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech. W tych krajach jakiekolwiek, nawet znikome, stężenie alkoholu we krwi kierowcy traktowane jest jak przestępstwo i często surowo karane. W Austrii pozwolić sobie można na 0,49 promila. Co ciekawe, w Grecji dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata wynosi 0,2 promila, w pozostałych przypadkach granica wynosi 0,5 promila. Podobnie jest w Macedonii, Serbii i na Słowenii. W tych krajach absolutny zakaz prowadzenia po alkoholu dotyczy kierowców zawodowych i kierowców początkujących (na Słowenii są to kierowcy, którzy nie ukończyli 21 roku życia i ci posiadający prawo jazdy nie dłużej niż dwa lata). Pozostali nie mogą przekroczyć 0,5 promila w Macedonii i Słowenii oraz 0,3 promila w Serbii. W Chorwacji limit także wynosi 0,5 promila, ale kierowcy mający mniej niż 24 lata nie mogą pozwolić sobie na jakąkolwiek obecność alkoholu we krwi. Warto dodać, że w Bośni i Hercegowinie na fotelu pasażera z przodu nie możemy przewozić osoby pod wpływem alkoholu. We krwi kierowcy nie może być stężenia alkoholu większego niż 0,3 promila.
źródło: www.pbd.org.pl