Wędrówki po Skandynawii: Norwegia
05.07.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
Mapa Norwegii
Źródło: Wikipedia
Flaga Norwegii
Źródło: Wikipedia
Herb Norwegii
Źródło: Wikipedia
Zamek królewski w Oslo
Źródło: Wikipedia
- Wybierasz się do Norwegii?
- Zarezerwuj hotel w Norwegii
- Wynajmij samochód w Norwegii
- Podobne tematy:
- Obchodzimy pierwszy dzień wiosny!
- Shell przeciwny niepodległości Szkocji
- 65. zebranie Rady Nordyckiej
- Norwegia - inne artykuły:
- Płaca minimalna dla kierowców – Norwegowie wykorzystują niemiecki wytrych
- Ponadprzeciętne zarobki dzięki językom skandynawskim
- Polacy na podium Mistrzostw Świata w Falun
Królestwo Norwegii (Kongeriket Norge) leży w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim. Ma granice lądowe ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Od zachodu i południa zanurza się w Morze Północne i Morze Norweskie. Państwo zaliczane do krajów nordyckich.
Informacje ogólne
Nazwa kraju pochodzi od słowa Nordvegen, co oznacza „droga na północ”.
Norweski klimat jest zróżnicowany. Na południu i w centrum kraju dominuje klimat umiarkowany morski, natomiast na północy klimat umiarkowany chłodny morski.
Norwegia obok Islandii jest najrzadziej zaludnionym krajem europejskim. Gęstość zaludnienia wynosi 14,7 mieszkańca na 1 km kw. Zamieszkane są przede wszystkim tereny południowe i centralne kraju. 70% ludności mieszka w miastach. Największym miastem jest stolica kraju Oslo. Inne duże miasta to Bergen, Stavanger, Trondheim, Drammen, Fredrikstad, Molde, Narvik.
Gospodarka
Kraj ten należy do państw o najwyższym poziomie rozwoju gospodarczego na świecie.
Podatki stanowią 46% PKB, przy czym zdecydowana większość pochodzi od firm wydobywczych.
Norweska gospodarka opiera się głównie na surowcach naturalnych. Najważniejszymi z nich są ropa naftowa i gaz ziemny. Inne surowce eksploatowane na terenie Norwegii to rudy żelaza, miedzi, tytan, nikiel, molibden, srebro, siarka oraz wapień.
Główne gałęzie przemysłu to przemysł elektrochemiczny, drzewny i celulozowo-papierniczy, hutnictwo żelaza, maszynowy, metalowy, spożywczy (głównie rybny) i rafineryjny.
Bardzo ważną częścią norweskiej gospodarki jest rybołówstwo. Łowi się przede wszystkim makrele, śledzie i dorsze. Największymi portami są Bergen i Stavanger. Dużą rolę odgrywa także leśnictwo, ze względu na lasy, który zajmują 26% powierzchni kraju.
Ustrój polityczny
Norwegia podzielona jest na pięć regionów i 19 województw, które z kolei dzielą się na 433 gminy.
Ustrój polityczny kraju to monarchia konstytucyjna. Obecnie obwiązująca konstytucja pochodzi z 1814 roku z późniejszymi zmianami. Zgodnie z konstytucją król ma szerokie prawa m.in. wybiera Radę Państwa, w skład której wchodzi premier i co najmniej siedmiu członków, a także egzekwuje podatki, mianuje wszystkich urzędników cywilnych, wojskowych i kościelnych. Poza tym jest naczelnym dowódcą sił lądowych i morskich oraz ma prawo łaski. Jednak, tak naprawdę władzę sprawuje jednoizbowy parlament (Storting), w skład którego wchodzi 169 deputowanych. Storting jest wybierany na czteroletnią kadencję i składa się z dwóch wydziałów: Lagtingu i Odelstingu.
Wiadomości podstawowe:
Język urzędowy: norweski
Stolica: Oslo
Głowa państwa: król Harald V
Następca tronu: książę Haakon
Powierzchnia: 324 220 km kw.
Liczba ludności: 4 769 000
PKB na osobę: 232,7 mld USD
Jednostka monetarna: korona norweska
Religia dominująca: luteranizm