Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

UE wymierza cios branży tworzyw sztucznych? Ograniczenie zużycia toreb

28.05.2014 Autor: Utz Group Polska [ 1 komentarz ]
Dwa tygodnie temu parlament przyjął projekt do ustawy, według której wykorzystanie wybranych produktów z tworzyw sztucznych ma zostać ograniczone o 80%.

Dwa tygodnie temu parlament przyjął projekt do ustawy, według której wykorzystanie wybranych produktów z tworzyw sztucznych ma zostać ograniczone o 80%.
Źródło: www.everystockphoto.com

Przedstawiciele polskiego i europejskiego sektora tworzyw sztucznych wydają się silnie zaniepokojeni nowymi dyrektywami Unii Europejskiej.

Dwa tygodnie temu parlament przyjął bowiem projekt do ustawy, według której wykorzystanie wybranych produktów z tworzyw sztucznych ma zostać ograniczone o 80%.

Ekonomiści: "Branża tworzyw sztucznych ma powody do niepokoju"Nowa dyrektywa, jaką zaakceptował Parlament Europejski zobowiąże wszystkie kraje Unii Europejskiej do wprowadzenia obowiązkowych opłat m.in. za plastikowe torebki oraz konieczności wyraźnego ograniczenia ich dystrybucji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, UE wprowadzi także dodatkowe opłaty i podatek z tytułu użytkowania tego typu produktów.

Parlament Europejski spodziewa się, że sprzedaż wybranych produktów z tworzyw sztucznych zostanie ograniczona o 50% i 80% odpowiednio do roku 2017 i 2019 (źródło: biznes.interia.pl).

Przynajmniej na razie, chociaż powodów do obaw nie mają producenci, którzy odpowiadają za produkty z tworzyw sztucznych wielkogabarytowych (m.in. pojemniki plastikowe, skrzyniopalety, folie przemysłowe i pozostałe), to zdaniem analityków, decyzja podjęta przez polityków europejskich będzie miała decydujący wpływ na rozwój całego tego sektora. Przypomnijmy, że branża tworzyw sztucznych rozwija się w tempie przeszło 16% w skali rok do roku (dane GUS za I kw. 2014r.).

Plastikowe torebki nie będą mogły być wydawane za darmo z pewnymi wyjątkami, dotyczącymi pakowania produktów wydawanych przez sprzedawców luzem, tj. nabiał, mięso (warunek: woreczki nie mogą mieć grubości większej niż 10 mikronów). Poza tym, folie użyte do pakowania warzyw, owoców oraz wyborów cukierniczych będą musiały być produktami certyfikowanymi, do których produkcji wykorzystywane będą materiały wtórne.

Głównym powodem, dla których UE wprowadza w życie ograniczenie wykorzystania reklamówek o grubości od 10 do 50 mikronów są koszty ich recyklingu, który dziś jest nieuzasadniony pod względem finansowym – dotyczy zarówno samego transportu oraz procesu utylizacji (w procesie utylizacji wykorzystywane są znaczne ilości wody).

Obroty firm spadną, to już pewneWarto przypomnieć, że podobne zjawisko, chociaż o znacznie mniejszej skali, mogliśmy obserwować przy okazji wprowadzenia już kilka lat temu opłat za reklamówki spożywcze; poziom dochodów wybranych spółek wyraźnie zmalał.

W rozmowie z DGP, Dorota Parol, dyrektor handlowy spółki, odpowiadającej za produkcję reklamówek z tworzyw sztucznych oceniła, że wprowadzenie restrykcji ze strony Parlamentu Europejskiego doprowadzi wiele przedsiębiorstw do bankructwa. 80-procentowe ograniczenie skali produkcyjnej może być powodem, dla którego działalność w tym segmencie będzie niemożliwa – komentuje Parol.

Zdaniem analityków, cała branża tworzyw sztucznych nie ma powodów do zadowolenia, chociaż wprowadzone zmiany ostatecznie mogą przybrać mniejsze rozmiary niż moglibyśmy się tego spodziewać. Z informacji udostępnionych przez przedstawicieli Instytutu Badawczego Opakowań wynika, że znaczna część produktów określanych mianem toreb plastikowych jest importowana do Polski z Dalekiego Wschodu, co ograniczy straty w poziomie zatrudnienia i nie będzie powodem do masowych zwolnień przez rodzimych producentów.

Parlament Europejski wyklucza stosowanie "ekologicznych" torebParlament Europejski w jednoznaczny sposób ocenił, że niedopuszczalnym jest stosowanie dodatków do toreb, przez które przedsiębiorstwa mogły przypisywać im ekologiczną etykietę.

W ocenie UE, wiele takich toreb otrzymuje sztuczne dodatki, które w istocie doprowadzają sztuczny materiał do rozpadu, ale nie biodegradacji. Tego typu produkty ulegają fizycznej defragmentacji, jednocześnie pozostając niezmienne w swoim składzie w samym środowisku.

Przypomnijmy, że politycy pracowali nad wprowadzeniem stosownej dyrektywy przynajmniej do 2008r., kiedy po raz pierwszy Ministerstwo Środowiska zaproponowano zmianę w ramach projektu o gospodarce odpadami opakowaniowymi.

Informacja przygotowana przez: Utz Group Polska

...

Odsłon: 4398 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu UE wymierza cios branży tworzyw sztucznych? Ograniczenie zużycia toreb:

Komentarz

Monika Grzegorzewska | Studentko-mężatka z tysiącem

2014-07-09, 14:57

Zakazy zakazami, ale przydałaby się skuteczna alternatywa - dla opakowań na pościel, obrusy, dla plastikowych pudełek na produkty, dla promowania sprzątania odchodów psich w torebki foliowe (kupka na trawie rozłoży się w 3 dni, w koszu i zawinięta w folię staje się niebiodegradowalna)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Utz Group Polska Utz Group Polska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brygadzista (k/m) prefabrykaty betonowe 21.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Fizjoterapeuta 31.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Aitrang

Elektryk 17.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Landshut

Operator wózka widłowego (k/m) – Niemcy 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy