Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie
05.07.2009 | Autor: Anna Maria Sierpińska | [ 3 komentarze ] |
Urlop w Austrii: na nartach
Źródło: stock.xchng
Pod żaglami
Źródło: stock.xchng
- Wybierasz się do Austrii?
- Zarezerwuj hotel w Austrii
- Wynajmij samochód w Austrii
- Podobne tematy:
- Podróżowanie na własną rękę jeszcze nigdy nie było tak proste
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
- Ograniczanie biurokracji: 48 mln euro oszczędności dzięki nowym przepisom
- Austria - inne artykuły:
- Lodowiec Stubai: Oktoberfest na wysokości 2 900 metrów
- Lodowiec Stubai: najważniejsze wydarzenia w sezonie zimowym
- Prawdziwie śnieżna zabawa w Dolinie Stubai
Austria zaliczana jest do państw Unii Europejskiej mających najniższe bezrobocie, ale też najmniejszy przyrost naturalny. Toteż o pracę tu łatwo, zwłaszcza dla wykwalifikowanych pracowników. Zarobki są tu również zadowalające.
Umowa o pracę
Pamiętajmy, aby nie podpisywać umów sporządzonych w języku, którego nie rozumiemy. Toteż przed popisaniem - przeczytajmy treść umowy. W Austrii wyróżnia się 3 rodzaje umów:
1. umowę o pracę między pracownikiem i pracodawcą,
2. umowy między usługodawcą i usługobiorcą,
3. umowy dla przedstawicieli „wolnych” zawodów.
W początkowym okresie każdej z umów pracodawca ma prawo określić okres próbny (Probezeit), który nie może przekraczać jednego miesiąca. Umowa o pracę może być w formie ustnej lub pisemnej. Jednak, gdy strony stosunku pracy zawarły umowę ustną to wraz z objęciem stanowiska przez pracownika pracodawca musi przedstawić pracownikowi w formie pisemnej zakres jego obowiązków i praw. W takim dokumencie powinna być zawarta m.in.:
- nazwa i adres pracodawcy i pracownika,
- data rozpoczęcia stosunku pracy,
- określenie miejsca pracy,
- stanowisko i obowiązki pracownika,
- godziny pracy, wymiar płatnego urlopu,
- termin wypowiedzenia lub data wygaśnięcia umowy o pracę,
- wynagrodzenie i sposób płatności.
Podkreślić należy, iż pracownik, który wyrządził szkodę pracodawcy lub osobie trzeciej z winy umyślnej lub na skutek rażącego niedbalstwa jest zasadniczo odpowiedzialny za taką szkodę. Ustawa o odpowiedzialności pracowników(Dienstnehmerhaftpflichtgesetz) wyłącza lub ogranicza tą odpowiedzialność w sprawach mniejszej wagi.
Rozwiązanie umowy może nastąpić w formie ustnej lub pisemnej. Jednak pracodawca musi pamiętać o przestrzeganiu okresu wypowiedzenia:
- 6 tygodni, gdy zwolnienie dotyczy pracownika wynagradzanego w systemie miesięcznym
- 2 tygodnie, jeżeli pensja była wypłacana częściej niż raz w miesiącu.
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik raz w miesiącu otrzymywał pensję,
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik otrzymywał pensję częściej niż raz w miesiącu.
Wymiar czasu pracy
Zgodnie z prawem austriackim średni dzienny czas pracy wynosi 8 godzin, a 40 godzin tygodniowo. Jednak w niektórych dziedzinach gospodarki np. gastronomia, hotelarstwo - dzienny czas pracy może wynosić do 10 godzin dziennie, pod warunkiem, że pracujemy 4 dni lub do 52 tygodni w ciągu roku. Praca w niedzielę i święta publiczne jest dopuszczalna pod warunkiem, że została przewidziana w zbiorowych układach pracy. Praca na nocnych zmianach i w szczególnie trudnych warunkach (Nachtschicht-Schwerarbeitsgesetz) wymaga dodatkowego wynagrodzenia za pracę w takich okolicznościach. Po 6 godzinach pracy pracownikowi przysługuje przerwa około 30 minut tzw. przerwa na lunch. Podkreślić należy, iż przerwa nie jest płatna i nie jest wliczana do czasu pracy. Praca w nadgodzinach (Überstunden) musi być wynagradzana dodatkowo. Podstawowa stawka za nadgodziny wynosi 50% stawki normalnej, ale w przypadku pracy w nadgodzinach w weekendy wzrasta do 100% stawki normalnej. Pracodawca i pracownik mogą uzgodnić między sobą, iż pewna określona liczba nadgodzin będzie pokrywana poprzez zapłatę zryczałtowanej kwoty.
Urlopy
Każdy pracownik, legalnie zatrudniony na terenie Austrii ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 tygodni w roku, czyli 25 dni roboczych lub 30 dni kalendarzowych. Warto podkreślić, że wymiar urlopu jest większy dla osób pracujących więcej niż 25 lat i wynosi 6 tygodni (36 dni roboczych). Od 7 miesiąca pracy nabywa się pełne prawo do urlopu. W przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest niecałe 6 miesięcy to również ma prawo do urlopu, ale tylko częściowego. Urlop nie może być udzielony pracownikowi bez zgody pracodawcy. Toteż pracownik ustala z pracodawcą termin i długość urlopu. Okresy choroby w ciągu urlopu nie jest wliczany do urlopu wypoczynkowego. W przypadku ciąży - pracownica ma prawo do 16 tygodni urlopu macierzyńskiego i może go rozpocząć już 8 tygodni dni przed porodem. W Austrii z urlopu wychowawczego mogą skorzystać oboje rodziców, urlop przysługuje w wymiarze 3 lat i należy wykorzystać go przed osiągnięciem przez dziecko wieku 4 roku życia.
Święta państwowe, wolne od pracy:
- Nowy Rok (1.01),
- Święto Trzech Króli (6.01),
- Poniedziałek Wielkanocny,
- Święto Pracy (1.05),
- Drugi dzień Zielonych Świątek,
- Boże Ciało,
- Wniebowzięcie (15.08),
- Święto narodowe Austrii (26.10),
- Wszystkich Świętych (1.11),
- Niepokalane Poczęcie (8.12),
- Boże Narodzenie (25.12),
- Dzień Św. Szczepana (26.12).
Wynagrodzenie za pracę
Austria nie ma wyznaczonej ustawowo płacy minimalnej. Zazwyczaj płace minimalne są określane w zbiorowych układach pracy. Warto zauważyć, iż zgodnie z tymi układami zbiorowymi pracownicy są zwykle uprawnieni do 13 pensji (nagroda wakacyjna) oraz do 14 pensji (wynagrodzenie świąteczne). W Austrii wysokość naszej pensji zależy m.in. od: prawnego zapisu, układu i umowy zbiorowej, regulaminu zakładów pracy, wieku i kwalifikacji pracownika, godzin pracy, zaszeregowania. Pensja przelewana jest na konto pracownika, co miesiąc, ale zdarza się, że za przepracowany tydzień pracownicy otrzymują wynagrodzenie w postaci czeków lub w gotówce. Szczegółowe informacje o zarobkach w poszczególnych zawodach można znaleźć na stronie: www.payscale.com/research.
Przeczytaj więcej na ten temat w artykułach:
Austria - formalności przy zatrudnieniu, własna działalność
Praca w Austrii - podatki, ubezpieczenie społeczne
Marcin Piątkowski
2016-03-05, 12:03
Po przeczytaniu calej tresci jestem zadowolony,i widze dobre perspektywy co do pracy w Austrii