Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Pierwszy finalista Ligi Mistrzów – relacja z rewanżu 29 kwietnia

30.04.2014 Autor: Małgorzata Sowińska[ 1 komentarz ]
Sergio Ramos, zawodnik Realu Madryt, finalisty Ligi Mistrzów, rozegrał wybitny mecz we wtorkowym rewanżu, zdobywając 2 gole

Franck Ribery, zawodnik Bayernu Monachium, półfinalisty Ligi Mistrzów

Źródło: originally posted to Flickr as Hertha-Bayern 2-1/ André Zehetbauer

Sporo bramek i duża przewaga jednej z drużyn. Wznosząca forma i pobite rekordy. Drobne złośliwości, ale też piękny przedmeczowy gest. Tak wyglądał wtorkowy rewanż piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Ze smutkiem w tle

Real Madryt nie wygrał Ligi Mistrzów już od 12 lat. Teraz chce powalczyć o 10 tytuł. W ostatnich 3 latach odpadali jednak tuż przed finałem. Bayern Monachium walczy o zakwalifikowanie się do finału po raz 3 z rzędu. Chce także zapisać się w historii futbolu zdobywając jako pierwszy dwa razy z rzędu puchar Ligi Mistrzów. 2 lata temu Bayern Monachium także rozgrywał z Realem Madryt, prowadzonym jeszcze przez Jose Mourinho, półfinał Ligi. Wtedy pokonał Hiszpanów w konkursie rzutów karnych.

Przed meczem piłkarze i kibice uczcili pamięć niedawno zmarłych byłych trenerów dwóch największych hiszpańskich klubów. Tito Vilanova, były trener FC Barcelony, zmarł w piątek, 25 kwietnia, na raka ślinianki przyusznej. Musiała to być szczególnie smutna wiadomość dla Pepa Guardioli, przyjaciela i współpracownika Vilanovy. W ostatnią niedzielę odszedł też były trener Realu Madryt, Vujadin Boskov, który skończyłby w tym roku 83 lata.

Bayern Monachium – Real Madryt (0:4, 0:5 w dwumeczu)

Królewscy zaczęli z „wysokiego C” akcją oskrzydlającą. Di Maria posłał piłkę w pole karne, ale Benzema nie zdołał jej przeciąć. Odpowiedź Bayernu przyszła wyjątkowo szybko. W 6 minucie piłka trafiła do Mandžukica, przed którym był tylko jeden obrońca Realu, z którym sobie z resztą nie poradził. W 9 minucie - błąd Noyera, który wyszedł wysoko, poza pole karne, źle wyliczył lot piłki, a ta trafiła do Bale’a. Walijczyk nie trafił jednak do pustej bramki, strzelając ponad nią. W 15 minucie - rzut rożny po pięknym dograniu do Benzemy. Modrić posłał piłkę idealnie na głowę Sergio Ramosa i w 16 minucie było 1:0. Minutę później Dante, który nie dopilnował Ramosa, sfaulował brutalnie Cristiano Ronaldo. Obejrzał tylko żółtą, choć mógł otrzymać nawet czerwoną kartkę. W 20 minucie Di Maria wykonał rzut wolny znajdując idealnie Ramosa na 5 metrze. W tym momencie Bayern musiałby strzelić aż 4 gole. Ribéry w 24 minucie próbował zdobyć gola, ale piłka odchodząca minęła słupek. 34 minuta to perfekcyjna kontra wyprowadzona przez Di Marię. Argentyńczyk zagrał do Benzemy. Ten podał w tempo do Bale’a, który minął ostatniego obrońcę i oddał piłkę do Ronaldo. Portugalczykowi wystarczyło mocno posłać piłkę między nogami Noyera i zdobyć swoją bramkę. Chwilę później Ronaldo mógł zdobyć swojego drugiego gola lobując bramkarza, ale piłka ostatecznie przeleciała nad poprzeczką. Kilka minut później Xabi Alonso sfaulował Schweinsteigera. Dostał żółtą kartkę i nie będzie mógł zagrać w finale. W końcówce Bawarczykom zaczęły puszczać nerwy. A to Ribéry uderzył w twarz Carvajala, a to piłkarze mieli pretensje po tym, jak Pepe upadł na ziemię po uderzeniu piłki w głowę. Casillas pierwszą połowę praktycznie mógł spędzić na siedząco, przyglądając się, jak Bayern nie potrafi oddać strzału.

Na początku drugiej połowy niemrawo próbował atakować Bayern, w 53 minucie dochodząc do całkiem składnej akcji zakończonej rzutem rożnym. Wysoki pressing powodował przesunięcie wyżej linii obrony, a stosunkowo powolni stoperzy, przy szybkich skrzydłowych Realu, ułatwiali kontry Królewskich. W 57 minucie, po długo rozgrywanej akcji na przedpolu, Robben pochwalił się mocnym strzałem, który nieznacznie minął słupek. Kilka minut później Ribéry chciał posłać piłkę przy krótkim słupku, ale zrobił to zbyt lekko. Real grał oszczędniej, oddając inicjatywę i czekając na okazję. W 76 minucie swój wkład w mecz mógł wnieść Götze z ostrego kąta strzelając do bramki, ale piłka posłana nad poprzeczką. Chwilę potem uderzał Toni Kroos, ale silny strzał również nad poprzeczką. Choć przez długi czas nie działo się nic niepokojącego, to w 88 minucie został sfaulowany Cristiano Ronaldo. Sam poszkodowany wykonywał rzut wolny. W 89 minucie Ronaldo posłał piłkę po ziemi, zaskakując tych, którzy spodziewali się górnej piłki i podwyższył wynik na 4:0, którym zakończył się mecz.

Rekordy

Ronaldo zdobył 16 bramek w dziesięciu ligowych meczach, bijąc rekord Leo Messiego z sezonu 2011/2012, 14 goli. Iker Casillas rozegrał 143. spotkanie w Lidze Mistrzów, najwięcej spośród wszystkich światowych piłkarzy. Real rozegrał 36. spotkanie z rzędu ze strzeloną bramką w Lidze Mistrzów. Ostatni raz nie strzelił żadnej w półfinale sezonu 2010/2011 z Barceloną.

Real Madryt zagra w finale Ligi Mistrzów, 24 maja, ze zwycięzcą środowego półfinału Chelsea Londyn – Atlético Madryt.