Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Salzburg – barokowe miasto Mozarta

30.04.2014 Autor: Agnieszka Dyrcz[ 0 komentarzy ]
Getreidestraße z charakterystycznymi żelaznymi szyldami cechu to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Salzburga.

Getreidestraße z charakterystycznymi żelaznymi szyldami cechu to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Salzburga.
Źródło: Własne

W 1756 roku przy Getreidestraße 9 na świat przyszedł W.A. Mozart.

W 1756 roku przy Getreidestraße 9 na świat przyszedł W.A. Mozart.
Źródło: Własne

Salzburg to nie tylko miasto Mozarta. Przez turystów chętnie odwiedzana jest również twierdza Hohensalzburg.

Salzburg to nie tylko miasto Mozarta. Przez turystów chętnie odwiedzana jest również twierdza Hohensalzburg.
Źródło: Własne

Od wieków słynął z wydobywanej tam soli. Obecnie jego symbolem jest jednak kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. Austriacki Salzburg kusi jednak także innymi atrakcjami.

Salzburg – od soli do Mozarta


Początki Salzburga datowane są na koniec VII wieku. Wtedy to austriacki duchowny, św. Rupert, założył tam opactwo benedyktyńskie i nadał miastu nazwę Salzburg, co z niemieckiego tłumaczy się jako ”zamek solny”. Przydomek ten miasto zyskało dzięki odwiecznemu wydobywaniu i przetwarzaniu soli. „Białe złoto” w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju i bogactwa miasta. Do dziś jedną z ważniejszych atrakcji Salzburga jest kopalnia soli w Hallein.

W 1756 roku w kamienicy przy Getreidestraße 9 na świat przyszedł Wolfgang Amadeusz Mozart. Przyszły kompozytor i wirtuoz wraz z rozwojem kariery stał się największą chlubą swojego miasta. Już kilkadziesiąt lat po jego śmierci rodzinny dom Mozartów został zamieniony w muzeum. Muzeum to zostało podzielone na dwie części. W jednej z nich oddano pierwotny charakter mieszkania za czasów małego Wolfganga, natomiast w drugiej znajduje się wystawa obrazująca teatralną działalność słynnego kompozytora.

Getreidestrasse to jednak nie tylko ulica, przy której urodził się Mozart. Wzdłuż wąskiej, brukowej uliczki – będącej wizytówką centrum miasta – wznoszą się wysokie budynki. Każdy z nich posiada charakterystyczny żelazny szyld cechu. Uroku uliczce dodają liczne sklepy z pamiątkami oraz widok na pobliskie góry.

Barokowe miasto pełne słodkości


Wspomniana powyżej Getreidestraße jest jedną z najsłynniejszych uliczek Salzburga, jest także jednym z najbardziej urokliwych zakątków miasta. Wąskie uliczki i dość krzywa zabudowa – spowodowana ciągłą rozbudową budynków – stwarzają niesamowitą atmosferę. Większość zabytków Salzburga wykonana została w stylu barokowym, dlatego też miasto pełne jest przepychu, ozdobników i pozłacanych wykończeń. Niesamowite wrażenie robi barokowa katedra św. Ruperta. W głównej świątyni Salzburga odbywały się niegdyś koncerty organowe. Wykonywane były przez czterech organistów, którzy nie mieli ze sobą żadnego kontaktu wzrokowego, ponieważ ze względu na ułożenie instrumentów siedzieli odwróceni do siebie plecami. Legenda głosi, że turysta, który potrze cztery lwie głowy, będące podpórką zabytkowej chrzcielnicy, wróci do Salzburga kolejny raz.

Miasto nad rzeką Salzach posiada wiele okazałych klasztorów. Należą do nich m.in.: klasztor św. Piotra oraz żeński klasztor Nonnberg – czynny do dziś. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Salzburgu jest górująca nad miastem twierdza Hohensalzburg. Budowa monumentalnego zamku rozpoczęła się w XI wieku i do dziś zachwyca gotyckimi wnętrzami. Obowiązkowym punktem programu są również Ogrody Mirabell położone niedaleko majestatycznej twierdzy, uchodzące za jedne z najpiękniejszych na świecie. Imponująca sceneria, bogata paleta barw i kwiatów a także bliskość rzeki Salzach i wspaniały widok na Alpy do idealne miejsce na relaks. Ogrody obfitują także w XVII-wieczne rzeźby i fontanny nawiązujące do rzymskiej mitologii, co sprawia, że są jeszcze chętniej odwiedzane. Do najpopularniejszych należą pomnik bogini Wenus i rzeźba mitycznego Herkulesa.

Od końca XIX wieku życie mieszkańcom i turystom osładzają orzechowo-marcepanowe czekoladki stworzone na cześć słynnego salzburskiego kompozytora. Najbardziej popularne Mozartkugel (kulki Mozarta) dostępne są praktyczne na każdym kroku. Za te oryginalne uznaje się jedynie te wytwarzanie prze cukiernie Fürst - kontynuującą tradycję pomysłodawcy Paula Fürsta.

Informacje praktyczne


Wstęp do większości kościołów, dziedzińców i ogrodów jest bezpłatny. Dla turystów preferujących aktywniejsze zwiedzanie poleca się zakup tzw. Karty Salzburskiej (Salzburg Card). Oprócz darmowych przejazdów komunikacją miejską, karta upoważnia do darmowego wstępu do 29 obiektów muzealnych w mieście oraz zniżek na wiele wydarzeń kulturalnych. Kartę można zamówić on-line lub w informacji turystycznej. Dostępny jest wariant 24-, 48- i 72-godzinny. Cena waha się od 23 do 36 euro dla dorosłych i 11,50 do 18 euro dla dzieci.
Dokładny cennik kart oraz możliwość zakupy karty on-line: www.salzburg.info

Kopalnia soli w Hallein – jedna z najstarszych kopalni na świecie
Salzwelten Bad Dürrnberg
Ramsaustraße 3
Godziny otwarcia: czynne cały rok, w sezonie (01.04-02.11) codziennie od godziny 9 do 17. Zwiedzanie trwa około 70 minut. Najpóźniej 15 min przed planowanym zwiedzaniem należy zgłosić się do kasy celem okazania biletów i przygotowania się do oprowadzania po kopalni.
Wstęp: dorośli 19 euro, dzieci (od 4 do 15 lat) 9,50 euro, dzieci poniżej 4. roku życia nie mogą zwiedzać kopalni. Dostępne są również bilety rodzinne i grupowe. Można je zamawiać również za pośrednictwem Internetu.
www.salzwelten.at/

Mozarthaus – rodzinny dom Mozarta
Getreidestraße 9
Godziny otwarcia: codziennie od godziny 9 do 17.30 (w lipcu i sierpniu do 20). Należy przybyć minimum 30 minut przed ostatnim zwiedzaniem.
Wstęp: dorośli 10 euro, studenci 8,50 euro, młodzież (od 14 do 18 lat) 4 euro, dzieci (od 6 do 14 lat) 3,50 euro. Dostępne również bilety rodzinne i grupowe.
http://www.mozarteum.at/

Twierdza Hohensalzburg
Godziny otwarcia: czynne cały rok, w sezonie (od maja do września): od godziny 9 do 19. Ostatnie zwiedzanie minimum 30 minut przed zamknięciem.
Wstęp: dorośli 11,30 euro, dzieci (od 6 do 14 lat) 6,50 euro. Dostępne są również bilety rodzinne i grupowe.
Dokładne informacje: http://www.salzburg-burgen.at/de/hohensalzburg/hohensalzburg/index.htm


...

Odsłon: 2609 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Salzburg – barokowe miasto Mozarta nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Dyrcz Agnieszka Dyrcz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! Zapewniony pewny dojazd! 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy