Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kierunek: europeistyka - czy warto?

04.07.2009 Autor: Aleksandra Wawdejuk[ 8 komentarzy ]


Źródło: stock.xchng

Europeistyka została oficjalnie uznana za odrębny kierunek zaledwie 6 lat temu, a już cieszy się ogromną popularnością. Co oferuje studentom? W jakim miejscu pracy takie wykształcenie może być przydatne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Początki


Powstanie studiów europejskich wiąże się bezpośrednio z ruchami integracyjnymi w powojennej Europie. Powołanie do życia wspólnot europejskich oraz ich coraz bardziej dynamiczny rozwój spowodował duże zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę administracyjną i zarządzającą. W Polsce początki tego kierunku przypadają na pierwszą połowę lat 90. i po części wiążą się z naszą chęcią przystąpienia do struktur unijnych. Do 2003 roku treści europejskie wykładane były częściowo na innych kierunkach, niektóre uniwersytety oferowały specjalizacje europejskie w ramach nauk społecznych takich jak politologia czy stosunki międzynarodowe. Później otwarte zostały studia podyplomowe, aby na końcu europeistyka uzyskała status odrębnego kierunku i mogła być wykładana na wszystkich stopniach studiów.

Czego uczą?


Przede wszystkim należy zaznaczyć, że europeistyka jest kierunkiem interdyscyplinarnym, co oznacza, że łączy w sobie treści różnych nauk. Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu politologii, stosunków międzynarodowych, ekonomii wzbogaconą o znajomość europejskiej historii i kultury, uwarunkowań integracji europejskiej, struktur oraz prawnych i ekonomicznych aspektów funkcjonowania Wspólnot Europejskich. Część przedmiotów wspólna jest studiom europejskim na wszystkich uniwersytetach i uczelniach wyższych, podczas gdy inne różnić będą się w zależności od proponowanych specjalizacji. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie przedmioty proponowane są przez daną jednostkę. Część z nich kładzie największy nacisk na treści związane z Unią Europejską, inne na zagadnienia społeczno-kulturowe, a jeszcze inne na stosunki gospodarcze, zarządzanie i marketing.

Gdzie studiować?


Obecnie studia europejskie oferuje większość uniwersytetów, prywatnych szkół wyższych, ale także politechniki i uczelnie ekonomiczne. W przypadku I stopnia (studiów licencjackich) zazwyczaj wymagana jest matura z historii, wiedzy o społeczeństwie lub geografii. Często brana jest również pod uwagę znajomość języków obcych. Coraz więcej osób decyduje się na studia podyplomowe z zakresu wiedzy o Europie. Zajęcia odbywają się wówczas w trybie zaocznym i trwają od dwóch do trzech semestrów. Ciekawym rozwiązaniem są proponowane przez Uniwersytet Warszawski internetowe podyplomowe studia europeistyczne, które umożliwiają zdobywanie wiedzy bez wychodzenia z domu.

Co po studiach?


Pytanie to trapi zdecydowaną większość studentów kierunków humanistycznych, jednakże póki co wydaje się, że absolwenci europeistyki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Przede wszystkim w naszym kraju cały czas brakuje wykształconych w kwestiach europejskich urzędników. Polska potrzebuje takich ludzi zarówno na miejscu - w administracji rządowej i samorządowej jak i w instytucjach europejskich i organizacjach międzynarodowych za granicą. Oprócz tego w zależności od ścieżki kształcenia pracę znaleźć można w organizacjach pozarządowych, mediach, placówkach kulturalnych i wielu innych miejscach. Dużo bowiem zależy od pomysłowości absolwenta europeistyki, a także zgromadzonych w trakcie studiów doświadczeń i praktyk.

...

Odsłon: 17907 | ranking >>


Komentarze: 8 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Kierunek: europeistyka - czy warto?:

Komentarz

europoseł

2009-07-09, 23:54

Myślę, że dla osób, które wiążą swoją przyszłość z UE to dobry kierunek. Do tego drugi kierunek - administracja albo jakaś podyplomówka z wypełniania wniosków o fundusze z UE i praca zapewniona.


Komentarz

kffiatek

2010-07-14, 00:10

taak,te wnioski o fundusze- to naprawde dobry pomysł :)


Komentarz

Wiktor

2010-10-09, 23:34

Nie chcę nikogo dołować, ale z pracą będzie ciężko . Naprawdę fajnie się studiuje, ale zasób wiedzy jest zbyt ogólny, pracodawcom nie o to chodzi. Skąd to wiem? Sam jestem tym pracodawcą, mój syn studiował 2 semestry Europeistyki i zmienił kierunek. Zastanówcie się dobrze, zanim go wybierzecie..


Komentarz

pieszczoch

2010-11-04, 09:26

panie Wiktorze rzeczywiście na pierwszym roku są ogólne przedmioty - specjalizację wybiera się na roku drugim. Skończyłem UW ze specjalizacją służby celne, i obecną pracę bardzo sobie chwalę.
pozdrawiam serdecznie


Komentarz

Magda

2010-12-10, 12:28

Skończyłam europeistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i mam podobne zdanie jak większość: zbyt szeroki zakres materiału, mało konkretów. Wychodzę teraz ze skóry, żeby znaleźć pracę. Chciałabym pracować przy pozyskiwaniu funduszy unijnych. Dobija mnie, jak w wymaganiach do tejże pracy widzę (w wielu przypadkach): wykształcenie wyższe ekonomiczne. Nawet tutaj europeistyka okazuje się słabo przydatna.


Komentarz

koptyko

2011-06-11, 19:51

Jestem na europeisyce, specjalizacja prawna. Od poczatku studiow bylam bardzo aktywna w zakresie poszerzania wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. W pewnym momencie chcialam dowiedziec sie czegos wiecej na temat pozyskiwania grantow unijnych. W tym celu po prostu znalazlam odpowiedni staz. Spedzilam w ogromnej miedzynarodowej firmie pol roku i tam nauczylam sie wsyztskiego co jest zwiazane z funduszami (wypelnianie wnioskow, skladanie podac, prowadzenie admin, dokumentacja, rozliczanie, itp). Na studiach studenci specjalizacji ekonomicznej faktycznie mieli jakies przedmioty zwiazane z tym zagadnieniem ale nie wypowiadali sie pochlebnie na ten temat. Ja nie mialam zadnego.Prawda jest taka ze jezeli chcesz po studiach dostac prace to nie dostaniesz jej siedzac 5 lat na wykladach i uczac sie do durnych testow przygotowywanych przez leniwych wykladowcow. Trzeba samemu zadbrac o swoja przyszlosc wykorzystujac te 5 lat na poszukiwanie sowjej drogi \"po dyplomie\". Takie jest przynjamniej moje zdanie co do sciezki kariery po jakichkolwiek studiach humanistycznych. Inaczej po 5 latach jestes posiadaczem papierka, ktory nie ma zadnego znaczenia dla pracodawcy, Potweirdza tylko ze faktycznie umiesz czytac, zakuc i dokonczyc przez siebie rozpoczety jakis proces.
pozdrawiam


Komentarz

lalala

2012-04-21, 13:45

zastanawiam się nad studiowaniem europeistyki i zaczynam mieć wątpliwości ... jednakże zdecydowanie popieram zdanie "kopytka"! bez odpowiedniej praktyki i zaangażowania po żadnych studiach pracy nie będzie. tylko determinacja i upór może doprowadzić nas do upragnionego celu ;) poczytam jeszcze o tych studiach i może postanowię coś konkretnego.


Komentarz

san

2012-05-29, 23:12

Dokładnie kopytko ma racje. Ja skończyłam dziennikarstwo i europeistykę jako drugi kierunek. Uznałam że jakieś przygotowanie polityczne przyda mi się w dziennikarstwie. Jak wyglądały same studia? Niekiedy ciekawe, innym razem zdecydowanie za ogólne. Ale tak chyba wygląda większość kierunków tego typu :). Po studiach od razu znalazłam prace i już dwukrotnie wykładowym w dziale politycznym dzięki euro na dyplomie właśnie. Jednak istotne jest doświadczenie. Pracować jako wolontariusz w redakcjach zaczęłam już jako licealistka. A na studiach miotałam się od jednego stażu do drugiego.Taka działalność zawsze procentuje, bo niezależnie co się skończy w dzisiejszych czasach potrzebny jest opór, twarda dupa i mocne nerwy ;).
Pozdrawiam wszystkich europeistów przyszłych i tych już z dyplomem.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Aleksandra Wawdejuk Aleksandra Wawdejuk Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Spawacz metodą MIG/ MAG lub TIG 10.07.2018 Kraj: Niemcy

MECHANIK MASZYN ROLNICZYCH - Berlin, Ritterhude NIEMCY 02.07.2018 Kraj: Niemcy

SPAWACZ MAG – NIEMCY 05.07.2018 Kraj: Niemcy

Magazynier w GLS Kassel, Hesja – wymagany własny samochód 04.07.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Kassel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Własna firma we Włoszech krok po kroku Własna firma we Włoszech krok po kroku KATARZYNA BUDZINSKA: http://studiogambini.com/servizi

Fundusze unijne szansą na szybki... Bezpłatne szkolenia : Super inicjatywa! Fajnie kiedy ludzie mają okazje korzystać z bezpłatnych szkoleń....

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... marcin: witam potrzebuje kat.b -508542549

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Barbara: bardzo pomocna jest ta Wasza strona: www.twojaeuropa.pl Dzięki

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Szwecja, 10.08.2018 - 10.08.2018
PREBARYKACJA BETONU - Szwecja

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy