Szlakiem historii Unii Europejskiej - Lizbona
28.04.2014 | Autor: Anna Jowsa | [ 0 komentarzy ] |
Klasztor Hieronimitów - to właśnie tutaj podpisany został Traktat Reformujący Unię Europejską
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Dzoker
Most Vasco da Gama jest najdłuższym mostem w Europie
Źródło: http://www.fotografar.net/
Symbol Lizbony, czyli żółte tramwaje pochodzą właściwe ze Stanów Zjednoczonych, stąd nazywa się je potocznie "Americanos"
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Ex13
Największy park w Lizbonie -Parque de Monsanto
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Manuelvbotelho
Na ulicach Lizbony bardzo często można spotkać ulicznych graków, spiewających tradycyjne portugalskie pieśni - Fado.
Źródło: http://www.flickr.com/people/8473570@N02
- Wybierasz się do Francji?
- Zarezerwuj hotel we Francji
- Wynajmij samochód we Francji
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- 7 cudów Portugalii
- Szlakiem historii Unii Europejskiej – Rzym
- Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego w cieniu konfliktu na Ukrainie
- Francja - inne artykuły:
- O tym, jak szpilki z czerwonymi podeszwami podbiły kobiecy świat
- Ranking Miast Gospodarzy EURO 2016
- Przewodnik kibica UEFA EURO 2016 - Lyon
Fenicjanie zakładając Lizbonę w 1200 r.p.n.e nadali jej nazwę „Allis Ubbo” – czyli „bezpieczna przystań”. Traktat Lizboński także można odbierać w kategorii „bezpiecznego portu" i nowych fundamentów Unii Europejskiej.
Historia stolicy słońca
Przez historyków Lizbona uważana jest za drugą najstarszą stolicę w Europie – po greckich Atenach, a samo miasto ma historię dłuższą nawet od Rzymu o całe 400 lat!
Lizbona kojarzona jest ponadto z dobrym winem, a w szczególności porto (które jednak winem tak do końca nie jest! Warto dodać, że porto jest tzw. winiakiem, który powstaje, gdy podczas procesu fermentacji wino osiąga poziom 7% alkoholu - dolewa się do niego spirytus winny, aguardente, w proporcji 1:4. To właśnie dlatego tradycyjne porto ma zawartość alkoholu ok. 18-20%).
Lizbona ponadto jest miastem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, kusi tańcem i śpiewem z arabską nutą – Fado, a także niezwykłymi plażami, słońcem i bardzo bogata historią.
W Lizbonie nie sposób się nudzić! Znajduje się tu wiele obiektów sportowych, parków, z największym z nich Parque Florestal de Monsanto o powierzchni 10 km2. Lizbona kojarzona jest również z najdłuższym w Europie mostem łączącym dwie małe miejscowości położone nieopodal Lizbony: Sacavém oraz Montijo. Most nosi nazwę Vasco da Gama i nie jest polecany jako miejsce spacerów, ponieważ przechadzka po nim może trwać od rana do późnej nocy, ponieważ jego długość to aż 17,2 km!
Przebywając w Lizbonie warto zwiedzić Bario Alto, czyli zabytkową, starą część miasta. Nie można także przeoczyć dzielnicy Belem. Znajduje się tam Klasztor Hieronimitów, który wybudowany został jako gest wdzięczności za wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1502 roku, za panowania króla Manuela I. Obecnie w klasztorze znajdują się sarkofagi dawnych władców Portugalii, wspomnianego króla Manuela I, jego małżonki Marii Aragońskiej, króla Jana III, Katarzyny Habsburg a także samego Vasco da Gamy.
Klasztorne fundamenty Unii Europejskiej
Klasztor Hieronimitów jest znany z jeszcze jednego niezwykle istotnego wydarzenia dla historii Europy. To właśnie tutaj, 13 grudnia 2007 roku, został podpisany Traktat Lizboński, czyli Traktat Reformujący Unię Europejską.
Traktat Lizboński wyszedł naprzeciw potrzebom wewnętrznej polityki unijnej w kontekście jej ujednolicenia i modernizacji całej Wspólnoty, także pod względem konstytucyjnym. Był bezpośrednią odpowiedzią na odrzucony w referendum przez Francję i Holandię projekt reform.
Do najważniejszych postanowień Traktatu należy zaliczyć zwiększenie demokratyzacji UE oraz przejrzystości podejmowania decyzji. Zostały szczegółowo opisane i podzielone kompetencje, zarówno instytucji unijnych, jak i poszczególnych państw członkowskich. Zwrócono szczególną uwagę na prawa człowieka, co wiązało się z nadaniem mocy wiążącej Karcie Praw Podstawowych. Traktat ponadto określił nowe kierunki w polityce socjalnej – kwestie związane ze zwiększeniem zatrudnienia, a także wyznaczył nowe wektory w walce z przestępczością międzynarodową, handlem ludźmi, nielegalną imigracją czy też bronią i narkotykami.
Mówiąc o Traktacie Lizbońskim bardzo istotne jest podkreślenie, że od momentu podpisania Traktatu, Unia Europejska otrzymała status i osobowość prawną na arenie międzynarodowej.
Czym jeszcze może nas zachęcić Lizbona? Na pewno jedzeniem, szczególnie sardynkami, krewetkami, dorszem i… cenami!
Lizbona jest jednym z nielicznych przykładów, który pokazuje, że w europejskiej stolicy wcale nie musi być niezwykle drogo. Średnia cena za danie główne w restauracji to 5-13€, cena wina jest bardzo zbliżona. Jedyne na co w Portugalii naprawdę należy uważać i o czym pamiętać – drinki są tam bardzo mocne!
O historii Unii Europejskiej zobacz Szlakiem historii Unii Europejskiej - Rzym