Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy po raz trzeci wybiorą europosłów
24.04.2014 | Autor: Agnieszka Dyrcz | [ 0 komentarzy ] |
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w przedostatnim tygodniu maja. W Polsce europosłów wybierać będziemy 25 maja.
Źródło: Wikimedia Commons
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Znamy wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Będzie Brexit!
- PE poparł zmiany ws. wymiany informacji podatkowych
- Europejskie echa po ogłoszeniu opinii Komisji Weneckiej
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Wybory do Parlamentu Europejskiego zostały zaplanowane na przedostatni tydzień maja. Poszczególne państwa członkowskie posiadają różne terminy głosowań. Polacy swoich przedstawicieli do PE wybierać będą 25 maja.
Unijny Parlament
Parlament Europejski jest jednym z organów prawodawczych Unii Europejskiej. Do jego podstawowych zadań należą: uchwalanie aktów prawa europejskiego, nadzorowanie innych instytucji unijnych oraz debatowanie nad budżetem Unii, a także jego uchwalanie (wspólnie z Radą). W skład instytucji wchodzą posłowie wybierani przez swoich obywateli w każdym z państw członkowskich. Mimo że liczba europosłów zależna jest od liczebności danego państwa, to jednak wszyscy deputowani sprawują pięcioletnią kadencję. W 2014 roku do unijnego parlamentu zostanie wybranych 766 posłów. Wybory na VIII kadencję PE odbędą się w dniach od 22 do 25 maja.
Polska ordynacja wyborcza dotycząca eurowyborów
W wyborach do unijnego parlamentu Polska uczestniczy po raz trzeci. Poprzednio wybieraliśmy swoich europosłów w 2004 i 2009 roku. W tym roku wybory odbędą się w niedzielę 25 maja. Polskie terytorium zostało podzielone na 13 okręgów wyborczych. Spośród kilkuset kandydatów, ubiegających się o unijne stanowisko, ostatecznie wybranych zostanie 51 posłów z Polski. Będą oni wybierani systemem proporcjonalnym w oparciu o metodę d’Hondt’a i Hare'a-Niemeyera. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdzi ważność wyborów oraz uprawienia komitetów wyborczych do udziału w podziale mandatów do europarlamentu. Dokona ona także – odpowiednio do liczby ważnych głosów oddanych w danym okręgu – podziału poszczególnych mandatów pomiędzy komitety. Następnie określi liczbę mandatów dla poszczególnych list okręgowych, a później rozdzieli je konkretnym posłom.
Wybory do Parlamentu Europejskiego – polscy kandydaci
Do walki o miejsca w PE zgłoszonych zostało 12 komitetów wyborczych. Swoim zasięgiem obejmą one całe państwo, bądź też tylko wybrany region. Do ogólnopolskich komitetów wyborczych, biorących udział w tegorocznych wyborach, należą: Europa Plus Twój Ruch, Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke, Platforma Obywatelska, Polska Razem Jarosława Gowina, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Narodowy, Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Dodatkowo istnieją również 3 regionalne komitety: Demokracja Bezpośrednia, Partia Zielonych, a także Samoobrona.
Pośród bardziej znanych polityków, ubiegających się o euromandat, są m.in.: Jacek Rostowski, Bogdan Zdrojewski (obaj PO), Anna Fotyga (PiS), Jarosław Kalinowski i Eugeniusz Kłopotek (obaj PSL), a także Ryszard Kalisz (Europa Plus Twój Ruch) i Jarosław Gowin (Polska Razem).
Na listach wyborczych do PE znalazło się w tym roku także kilku byłych sportowców. Z ramienia PO wystartują m.in.: pływaczka Otylia Jędrzejczak oraz szczypiornista Bogdan Wenta. Z kolei SLD zaprosiło do współpracy piłkarza Macieja Żurawskiego i siatkarza Michała Bąkiewicza.
Sondaże wyborcze na miesiąc przed głosowaniem
Według sondażu EUROWYBORY.EU (z dnia 19.04), największe szanse na sukces ma Prawo i Sprawiedliwość cieszące się poparciem na poziomie 31,5%. Drugie miejsce zajmuje komitet wyborczy Platformy Obywatelskiej ustępujący PiS-owi o 2,5 punktu procentowego, a trzecie Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy z znacznie mniejszym poparciem - 11,2%. Wyniki zbliżone do powyższych przepowiada także sondaż Homo Domini i TNS Polska.
Źródło:
http://ewybory.eu/
http://www.elections2014.eu/pl/in-the-member-states/Poland/electoral-law
http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/european-parliament/index_pl.htm