Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Małpa Wielkanocna – czyli Święto Świąt w Hiszpanii

18.04.2014 Autor: Anna Jowsa[ 0 komentarzy ]
Semana Santa en Caramona - bractwo przewodniczące procesji w tradycyjnych storjach

Semana Santa en Caramona - bractwo przewodniczące procesji w tradycyjnych storjach
Źródło: http://www.flickr.com/people/97006177@N00

Semana Santa en Malaga - Pasos, czyli figury z wizerunkami Matki Boskiej, Chrystusa lub Świętych ważą czasem nawet kilkaset kilogramów.

Semana Santa en Malaga - Pasos, czyli figury z wizerunkami Matki Boskiej, Chrystusa lub Świętych ważą czasem nawet kilkaset kilogramów.
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Lilange

Semana Santa en Granada - procesje w godzinach nocnych odbywają się często jedynie przy dzwiękach bębnów.

Semana Santa en Granada - procesje w godzinach nocnych odbywają się często jedynie przy dzwiękach bębnów.
Źródło: http://www.flickr.com/people/97006177@N00

Semana Santa en Melilla - każde bractwo posiada swój tradycyjny strój, elementem wspólnym są jedynie wielkie kaptury

Semana Santa en Melilla - każde bractwo posiada swój tradycyjny strój, elementem wspólnym są jedynie wielkie kaptury
Źródło: http://www.flickr.com/people/35407568@N06

Semana Santa en Sevilla -procesje w Sewilli należą do najbardziej spektakularnych w całej Hiszpanii

Semana Santa en Sevilla -procesje w Sewilli należą do najbardziej spektakularnych w całej Hiszpanii
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sjaces/130713390/

Hiszpania jest jednym z nielicznych państw na świecie, które bardziej celebruje mękę Chrystusa i jego śmierć, niż Zmartwychwstanie. Zamiast królików – preferuje małpy, a mazurki – zastępuje czerstwym chlebem.

Wyobraźmy sobie późne popołudnie, zachodzące słońce i ogromną ciszę w mieście. Na ulicach płaczące kobiety, ubrane w czarne stroje z żałobnymi welonami, zwanymi mantillas. Na ulicach tysiące zapalonych świeczek, kwiaty na balkonach i przed domami. I nagle, wśród tej ciszy rozlega się dźwięk bębnów, przeszywający bardziej niż szloch mieszkańców… W tym momencie wszyscy mieszkańcy pogrążeni w smutku i skupieniu, ruszają za figurą Jezusa Chrystusa, w żałobną procesję zwaną Paso… - tak wygląda Wielki Tydzień w Kastylii, a najbardziej znane „ciche procesje” odbywają się miejscowości Valladilid. Podobnie jest także w Aragonii.

Procesje przy dźwiękach bębnów i muzyceJednak Hiszpania to przecież słońce i muzyka, więc cisza nie jest tam raczej cechą narodową. Im dalej na południe Hiszpanii, tym głośniej. W regionie Andalusia, szczególnie w Sewilli, Maladze i Mellili przepych obchodów Wielkiego Tygodnia potrafi zaskoczyć niejednego turystę.

Procesje w Sewilli są głośne i niezwykle spektakularne. Bierze w nich udział wiele bractw (confradias), których członkowie ubrani są w charakterystyczne stroje, w tym kaptury, sięgające swą tradycją czasów inkwizycji. Mężczyźni niosą na swych barkach postać Chrystusa, Matki Boskiej lub Świętych, a mieszkańcy towarzyszą pokutnikom stojąc na ulicach lub podążając za nimi. Kobiety często wyglądają z balkonów, machają chusteczkami i rzucają kwiaty pod nogi pokutników, zwanych Nazarenos. Procesjom towarzyszy wielka orkiestra.

W Maladze na barkach nosi się zazwyczaj Matkę Boską – najsłynniejsza to Maria Santisima del Rocio (Novia de Malaga) - i Chrystusa. W procesji poza bractwami, które do tych wydarzeń przygotowują się cały rok, biorą udział także żołnierze w odświętnych mundurach. Ciekawym zwyczajem jest także przekazywanie z rąk do rąk wśród pokutników małych dzieci, które dotarłszy do paso, czyli figury znajdującej się na początku procesji, otrzymują błogosławieństwo.

Tymczasem w Comunidad La Rioja, w miejscowości San Vicente de la Sonierra – ujrzeć można samobiczujących się męczenników (picaos), którzy idąc boso, biczują się kawałkami szkła zatopionymi w pszczelim wosku, dopóki kolor ich pleców nie przybierze filetowej barwy i nie wypłynie z nich cała „zła krew”…

Na stole „małpy”, szpinak i mlekoW Hiszpanii nie ma zwyczaju mszy rezurekcyjnej, za to uroczystym momentem zakończenie obchodów La Semena Santa - Wielkiego Tygodnia, jest tzw. Procesja Spotkania. Wtedy, kiedy w jednym momencie spotykają się dwie oddzielne procesje Matki Boskiej i Chrystusa Zmartwychwstałego – Hiszpanie zaczynają świętować Wielkanoc.

Hiszpański stół Wielkanocny to przede wszystkim słodycze! Nie może na nim zabraknąć torrijas, czyli potrawy z czerstwego chleba, maczanego w mleku z cynamonem, gałką muszkatołową, skórką cytryny, doprawioną cukrem. Kolejną tradycyjną „słodkością"bunuelos – maleńkie pączki z waniliowym kremem i arroz con leche (ryż na mleku) oraz leche frita (rodzaj gęstego budyniu) – są to potrawy na bazie mleka, które doprawiane są obowiązkowo cynamonem i skórką cytryny.

Ciekawym zwyczajem pochodzącym z Cartageny jest obdarowywanie swoich chrześniaków ciastem drożdżowym o przewrotnej nazwie Mona de Pascua – czyli Małpa Wielkanocna!
Tradycyjnym daniem jest także potaje de garbanzos, czyli zupa z ciecierzycy i bacalao (dorsz) – najczęściej podawany z gęstym sosem oraz szpinak – pod każda postacią.

Hiszpanie rzadko składają sobie życzenie z okazji Wielkiej Nocy, ale naszym polskim zwyczajem, już dziś mogę życzyć: „¡Felices Pascuas!”

O tradycyjnych obchodach Semana Santa w Hiszpanii przeczytaj także: Wielkanoc w Hiszpanii – mroczne procesje

...

Odsłon: 3852 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Małpa Wielkanocna – czyli Święto Świąt w Hiszpanii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Jowsa Anna Jowsa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Stolarz budowlany (k/m) - montaż okien i drzwi 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Fizjoterapeuta 07.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wemding,Salach

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy