Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Szlakiem historii Unii Europejskiej – Rzym

06.04.2014 Autor: Anna Jowsa[ 0 komentarzy ]
Według legendy, wrzucając monetę do Fontanny di Trevi, powróci się do Rzymu.

Według legendy, wrzucając monetę do Fontanny di Trevi, powróci się do Rzymu.
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Fczarnowski

Forum Romanum - jedne z najstarszych zabytków na świecie

Forum Romanum - jedne z najstarszych zabytków na świecie
Źródło: http://www.flickr.com/people/22746515@N02

Muzea Kapitolińskie to jeden z największych konmpleksów muzealnych w Europie.

Muzea Kapitolińskie to jeden z największych konmpleksów muzealnych w Europie.
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Berthold_Werner

Będąc w Rzymie obowiązkowo należy odwiedzić Watykan - najmniejsze suwerenne państwo na świecie.

Będąc w Rzymie obowiązkowo należy odwiedzić Watykan - najmniejsze suwerenne państwo na świecie.
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Radomil

Jest 1000 szlaków, którymi można zwiedzać Europę. Warto wyruszyć w podróż po europejskich miastach, w których tworzyła się historia UE. Będzie to niezapomniana wyprawa do najpiękniejszych zakątków naszego kontynentu.

Rzym – miasto znane z filmów Federico Felliniego, Koloseum i bliźniaków, które wychowywała wilczyca. Ta włoska stolica odwiedzana jest przez miliony turystów rocznie, którzy pragną poczuć historyczną atmosferę spacerując po Forum Romanum czy Koloseum. Ale Rzym to nie tylko świątynia starożytnych zabytków, to także kolebka Unii Europejskiej.

Sala Horacjuszy i Kuracjuszy na rzymskim Kapitolu..., czyli tam, gdzie wszystko się zaczęłoWśród wszystkich atrakcji turystycznych Rzymu, które spotkać można niemal na każdym kroku, zatrzymałabym się trochę dłużej na Kapitolu. To starożytne centrum życia politycznego i religijnego, położone jest na jednym z siedmiu wzgórz miasta – wejść na nie można po kamiennych stopniach, których u podnóża strzegą egipskie lwy, a u szczytu witają posągi Dioskurów: Kastora i Pollokusa.

Obecnie Rzymski Kapitol pełni rolę kompleksu muzealnego, w którym zebrane zostały najcenniejsze zabytki i dzieła naszej cywilizacji. W Palazzo Nuovo zobaczyć można zarówno Kolekcję Egipską wraz z sarkofagiem Amendoli pochodzącym z II wieku, słynny posąg Amora napinającego strzałę, jak i statuę bogini Ateny z Velletri. Znajduje się tam także Sala Gołębic – na cześć niezwykłej mozaiki przedstawiającej gołębie pijące wodę z czary, Gabinet Wenery, Sala Imperatorów – z popiersiami 65 rzymskich cesarzy, Sala Filozofów – w której znajdują się posągi Sokratesa, Cycerona, Homera, Sala Fauna czy Sala umierającego Galaty.

Obowiązkowo należy także odwiedzić mieszczącą się na Kapitolu Pinakotekę Kapitolińską – w której eksponowane są dzieła Rubensa, Diego Valasquea czy Caravaggia. Warto również choć na chwilę zajrzeć do kościoła Santa Maria in Aracoeli. Miejsce to związane jest z wieloma legendami. Według Rzymian, dokładnie w tym miejscu, cesarz August ujrzał Maryję z Dzieciątkiem, która nakazała mu wybudować świątynię. Według innych doniesień, kościół ten był darem mieszkańców miasta za ich ocalenie przed epidemią dżumy.

Warto wiedzieć, że ten kompleks pałaców i świątyń zaprojektował sam Michał Anioł na polecenie papieża Pawła III. Wśród budynków znajdujących się na Pizza del Campidoglio znajdują się trzy pałace – Palazzo Nuovo, Pałac Senatorski (obecnie siedziba Rady Miejskiej) i Pałac Konserwatorów. To właśnie tutaj, w Sali Horacjuszy i Kuracjuszy, mieszczącej się we wnętrzach Palazzo dei Conservatori, podpisany został tzw. Traktat Rzymski, który dał początek całej Unii Europejskiej.

Traktat Rzymski, popisany 25 marca 1957 roku przez Francję, Republikę Federalną Niemiec, Belgię, Holandię, Luksemburg oraz Włochy, uznawany jest za fundament UE i podstawę prawną ustanawiająca Wspólnotę Europejską. Nazwa Traktaty Rzymskie, odnosi się do dwóch najistotniejszych umów międzynarodowych, które wyznaczyły ramy funkcjonowania nowego podmiotu politycznego, jakim miała się wkrótce stać UETraktatu o Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej (Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską) oraz Traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (TEWEA).

Traktaty Rzymskie, wraz z Traktatem o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom), weszły w życie dnia 1 stycznia 1958 roku.Główną teza Traktatów było ustanowienie wspólnego rynku europejskiego (pomiędzy państwami członkowskimi) oraz stopniowe ujednolicanie polityki gospodarczej. Podstawowym narzędziem realizacji tych założeń było natomiast utworzenie unii celnej, która obejmowała zagadnienia wymiany towarowej, jednolitej taryfy celnej, zniesienia ceł, a także regulacje dotyczące handlu produktami rolnymi.

Traktaty Rzymskie to także podstawy „wolności” w ramach Unii Europejskiej – swobodny przepływ kapitału, osób i usług, wprowadzenie zasad gospodarki wolnorynkowej. Umowa poruszała także kwestie zaniechania dyskryminacji obywateli w państwach członkowskich.
Traktat ponadto, powołał do życia podstawowe instytucje Europejskie, jak: Komisję, Zgromadzenie, Radę i Trybunał Sprawiedliwości. Instytucje te, funkcjonujące niezależnie w każdej Wspólnocie, zostały połączone w 1967 roku.

Na mocy Traktatów Rzymskich powołany został także Europejski Fundusz Społeczny, którego celem było wyrównywanie nierówności gospodarczych i ekonomicznych pomiędzy państwami należącymi do wspólnoty. Fundusz miał także za zadanie służyć pomocą w kwestiach związanych z zatrudnieniem – zwiększenie możliwości zatrudnienia w ramach wspólnoty, stopniowe podnoszenie poziomu życia pracowników w Europie.

Traktaty Rzymskie były wielokrotnie modyfikowane, ale nie zmieniło to ich znaczenia dla Unii Europejskiej.

A wracając do Rzymu… - wiedzieliście, że w tym włoskim mieście znajduje się ponad 280 fontann? Z najsłynniejszej z nich – Fontanny di Trevi - wyławianych jest co roku ponad 700 tys. euro, które przekazywane są na cele charytatywne. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto tam pojechać – jedyne na świecie Muzeum Makaronu Museo Nazionale delle Paste Alimentari! Poza tym, Rzym posiada najwyższy wskaźnik długości życia w całej Europie. Miejmy nadzieję, że to dobra wróżba także dla Unii Europejskiej!!


...

Odsłon: 5361 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Szlakiem historii Unii Europejskiej – Rzym nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Jowsa Anna Jowsa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów na święta! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Komisjoner (k/m) – Ibbenbüren / Emsdetten – Niemcy 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 23.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy