Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Protesty studentów w Hiszpanii. Środowisko akademickie przeciw reformie edukacji

29.03.2014 Autor: Anna Jowsa[ 0 komentarzy ]
To nie pierwszy prostest hiszpańskich studentów, a ich determinacja pokazuje, że wciaz, konsekwentnie będą walczyć o swoje prawa w dostępie do edukacji.

To nie pierwszy prostest hiszpańskich studentów, a ich determinacja pokazuje, że wciaz, konsekwentnie będą walczyć o swoje prawa w dostępie do edukacji.
Źródło: http://www.flickr.com/people/57358582@N00

Pokojowa demonstracja studentów w Hiszpanii przerodziła się w zamieszki i liczne zatrzymania uczestników przez funkcjonariuszy policji.

W odpowiedzi na reformy edukacji wprowadzone przez obecny rząd Hiszpanii na czele z premierem Mariano Rajoyem, studenci opuścili mury uczelni i wyszli na ulice.

Hiszpański Minister Edukacji, Jose Ignacjo Werta Ortega, wprowadził znaczne ograniczenia w dostępie do stypendiów naukowych. Reforma zmniejszyła także kadrę uniwersytecką oraz utrudniła możliwość dostępu do grantów finansowych.

Syndykat Studentów Hiszpańskich rozpoczął demonstrację w środę na jednej z najstarszych europejskich uczelni wyższych – Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Manifestowała także społeczność studencka skupiona w innych większych miastach, m.in. Walencji, Barcelonie i Bilbao, a także niektóre szkoły średnie.

Demonstracje szybko zmieniły się jednak w zamieszki. Uczestnicy podpalali kosze na śmieci, wdawali się w bójki z lokalna policją. Do manifestujących dołączyła także spora grupa protestujących bezrobotnych, która wspierała ich w działaniu. W konsekwencji aresztowana została grupa prawie 50 osób.

Mimo, że strajk przewidziany był na 48 godzin, studenci zapowiadają, że wciąż będą walczyć o równy dostęp do edukacji i bronić swojego prawa do nauki.

Obecnie, rok akademicki na publicznej uczelni wyższej to koszt ok. 2,5 tys. euro. Wielu młodych ludzi na taki wydatek nie stać, więc zmuszeni są masowo opuszczać hiszpańskie uniwersytety. Tylko w ubiegłym roku naukę z przyczyn finansowych przerwało ponad 30 tysięcy studentów.

Prognozy dla Hiszpanii wciąż nie są najlepsze. Bezrobocie wśród młodych ludzi nadal jest bardzo wysokie, a oni sami zdają sobie sprawę, że wykształcenie może w istotny sposób zwiększyć ich szansę na rynku pracy. Plany oszczędnościowe, jakie konsekwentnie wprowadza rząd Hiszpanii, mają do końca 2015 roku wzbogacić budżet kraju aż o 150 mld euro.


...

Odsłon: 2154 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Protesty studentów w Hiszpanii. Środowisko akademickie przeciw reformie edukacji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Jowsa Anna Jowsa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 07.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wemding,Salach

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy