Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Bułgaria w kropce - czyli jak kryzys na Ukrainie może zaszkodzić innym

18.03.2014 Autor: Natalia Golik[ 0 komentarzy ]
Bułgaria jest krajem bliskim Rosji kulturowo. Prowadzone od lat wspólne interesy nie pozwalają na stanowcze stanowisko wobec Rosji.

Bułgaria jest krajem bliskim Rosji kulturowo. Prowadzone od lat wspólne interesy nie pozwalają na stanowcze stanowisko wobec Rosji.
Źródło: wikipedia

Bułgaria jest ponadto uzależniona od rosyjskich dostaw gazu. Wszelkie skutki kryzysu na Ukrainie mogą być odczuwalne przede wszystkim na Bałkanach.

Bułgaria jest ponadto uzależniona od rosyjskich dostaw gazu. Wszelkie skutki kryzysu na Ukrainie mogą być odczuwalne przede wszystkim na Bałkanach.
Źródło: www.sxc.hu

Bułgaria znajduje się obecnie między młotem a kowadłem - z jednej strony należąca do Unii Europejskiej, z drugiej zaś mocno uzależniona od Rosji, próbuje delikatnie, choć stanowczo, zająć stanowisko w sprawie Ukrainy.

Między młotem a kowadłem


Bułgaria przystąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 roku. Mimo to wciąż silnie uzależniona jest od dostaw gazu i paliw z Rosji, a także przyjezdnych, którzy zasilają bułgarską turystykę. W związku z tym rząd Bułgarii nie opowiada się tak stanowczo za sankcjami dla Rosji, jak pozostali członkowie Unii Europejskiej.

Jak zapewniała Rada Bezpieczeństwa Bułgarii wraz z premierem, Płamenem Oreszarskim: Sytuacja na Ukrainie stanowi zagrożenie dla Bułgarii, głównie pod względem gospodarczym. Bułgaria jest bowiem uzależniona o gazu ziemnego płynącego z Rosji aż w 85%. Obawy dotyczą również tych rafinerii, które pobierają gaz przez ukraińskie porty.

Budowa nowych gazociągów


Rada Bezpieczeństwa stworzyła plan, który miałby zostać wdrożony w razie ponownego kryzysu. Poszukiwane byłyby wówczas alternatywne źródła energii. Przejście na inny typ paliwa może okazać się konieczne. Jak sugerują eksperci, Bułgaria zaniedbała kontakty z innymi państwami, z którymi mogłaby zawiązać korzystne umowy gospodarcze i biznesowe. Jedynym systemem gazociągowym, jaki obecnie powstaje, jest budowany w Rumunii interkonektor (czyli infrastruktura umożliwiająca przesyłanie gazu między państwami).

Do tego dochodzą problemy prawne dotyczące South Stream i umowy pomiędzy Rosją a Austrią, Bułgarią, Chorwacją, Grecją, Słowenią, Węgrami i Serbią. Zdaniem Unii Europejskiej, umowy te są niezgodne z unijnym prawem, uderzają bowiem w ideę wolnego handlu. Wszelkie zyski skierowane byłyby w kierunku Gazpromu, który trzyma pieczę nad przesyłaniem gazu w państwach Europy Południowej.

Zawieszenie negocjacji w sprawie cen rosyjskiego gazu


Problem okazuje się coraz poważniejszy. Bułgaria zawiesiła właśnie rozmowy na temat negocjacji cen gazu z Rosji. A wszystko to z powodu kryzysu na Ukrainie. Do tego dochodzi wiadomość o niemal jednogłośnym referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej, który zakończył się pozytywnym rozpatrzeniem rosyjskich roszczeń. Bułgaria, licząc na kolejne obniżki Gazpromu, świadoma jest zarazem zmian, jakie będą miały miejsce w gospodarczych strukturach Unii Europejskiej.

Uzależnienie od Rosji


Jak zapewniał w niedzielę lider Bułgarskiej Partii Socjalistycznej - Sergej Staniszew, będący równocześnie przewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów: Stosunek Bułgarów do Rosji jest całkiem inny, niż stosunek narodów bałtyckich lub Polski, których dzieje związane z Rosją i ZSSR były dramatyczne. Mamy własne interesy, własne tradycje. Bułgaria nie może sobie pozwolić na stanowczość, jaką posługują się pozostałe kraje członkowskie.

Ponadto oprócz wspólnego stanowiska unijnego, polegającego na nieuznaniu wyników referendum i popieraniu terytorialnej jedności Ukrainy, mamy nasze narodowe interesy. Te interesy to, po pierwsze, 250-300 tys. etnicznych Bułgarów mieszkających na Ukrainie. Po drugie, to nasze interesy gospodarcze. W razie destabilizacji pierwsi poniesiemy szkody. Wystarczy przypomnieć ogromne straty w wyniku embarga nałożonego na byłą Jugosławię w latach 90. Gdyby Bułgaria opowiadała się za sankcjami dla Rosji, sama stałaby się poszkodowana. Mogłaby znaleźć się wśród "największych przegranych”, jak stwierdził Sergej Staniszew.

Skutki kryzysu na Ukrainie


Obawy te zdaje się potwierdzać dr Przemysław Żukiewicz, ekspert ds. polityki wschodniej: Niewykluczone, że jednym z pierwszych regionów, w który rykoszetem "gospodarczo" uderzy konflikt na Krymie, będą Bałkany. Stąd zapewne wynika niezdecydowanie władz Bułgarii w sprawie podjęcia stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie. W momencie, gdy państwa członkowskie jednogłośnie opowiadają się za sankcjami dla Rosji oraz jednoznacznie komentują poczynania Rosji wobec Krymu, Bułgaria musi znaleźć złoty środek, dzięki któremu zarówno z jednej, jak i drugiej strony będzie mogła liczyć na wsparcie w razie dalszych skutków kryzysu na Ukrainie.


...

Odsłon: 3826 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Bułgaria w kropce - czyli jak kryzys na Ukrainie może zaszkodzić innym nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Natalia Golik Natalia Golik Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy