Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Położenie geopolityczne wyznacznikiem zaangażowania w konflikt na Ukrainie

14.03.2014 Autor: Anna Jowsa[ 0 komentarzy ]
Międzynarodowa opinia publiczna w dużej mierze uzależniona jest od przekazów medialnych, które nie zawsze umieszczają konflikt ukraiński na pierwszych stronach.

Międzynarodowa opinia publiczna w dużej mierze uzależniona jest od przekazów medialnych, które nie zawsze umieszczają konflikt ukraiński na pierwszych stronach.
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Sv

Czy uwarunkowania geograficzne i historyczne mają rzeczywisty wpływ na zaangażowanie poszczególnych państw Unii Europejskiej w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie?

Sytuacja na Ukrainie już od wielu tygodni wydaje się nie znikać z pierwszych stron gazet. Polskie media albo relacjonują wciąż zaostrzający się konflikt, albo go komentują. Nie brakuje różnorodności spojrzeń na ten sam temat, bo od czego jest przecież kreatywność dziennikarzy. Zastanawia tylko jedno, czy polskie zaangażowanie polityczno-medialne w ukraiński konflikt, przekłada się w jakikolwiek sposób na to, czym obecnie żyje Europa?


Europa jest duża, a Kijów leży daleko


Hiszpania od kilku dni pogrążona jest w żałobie po śmierci jedenastoletniej Iraili, uczestniczki hiszpańskiej wersji programu telewizyjnego La Voz Kinds, która zmarła na raka na początku tego tygodnia. Poruszenie tym wydarzeniem jest ogromne, przyglądając się także hiszpańskiej społeczności skupionej na kanałach social media. Do tego dochodzi jeszcze bezprecedensowa kaucja w wysokości 29,5 miliona euro, nałożona na Magdalenę Álvarez, byłą Minister Robót Publicznych w rządzie José Luisa Zapatero.

A gdzie w hiszpańskich mediach jest Ukraina? Już odpowiadam – od stolicy Hiszpanii Kijów leży w przybliżeniu w odległości 3.650 tys. km. A po drodze są góry i doliny, i terytorium co najmniej pięciu innych suwerennych państw. Nic więc dziwnego, że Hiszpanie patrzą na to, co dzieje się na Ukrainie przez pryzmat teatru z międzynarodowymi aktorami przy współudziale globalnego audytorium. Podobnie zresztą wygląda sytuacja w Portugalii czy we Włoszech, które to państwa Ukrainę zauważają, ale na co dzień starają się rozwiązywać swoje własne bieżące problemy.

Dyplomacja Unii Europejskiej a problemy lokalneZnaczenie geopolityki w tym kontekście jest aż nadto widoczne. Przez samo spojrzenie czysto merytoryczne należy zauważyć, że geopolityka stosowana to nic innego jak wykorzystywanie uwarunkowań geograficznych, historycznych, przestrzennych do jak najskuteczniejszego realizowania celów i działań politycznych na arenie międzynarodowej.

Nie można jednak spłycać całej przedstawionej sytuacji jedynie do uwarunkowań geoprzestrzennych. Od momentu powstania Unii Europejskiej, granice oraz sama wymowa polityki zagranicznej nieco zmieniła swoje znaczenie.
Obecnie znajdujemy się w sytuacji, kiedy w konflikt na Ukrainie zaangażowana jest cała Wspólnota Europejska, a więc pośrednio - każde państwo członkowskie.

Opierając się jednak na obiektywnych przesłankach, w tym na relacjach europejskich mediów, trudno się oprzeć wrażeniu, że w tym konkretnym przypadku polityka zagraniczna Unii, a konkretnie unijna dyplomacja, podejmuje działania, które przeciętnego obywatela UE niewiele interesują.

Walka Supermocarstw w sercu EuropyInaczej wygląda sytuacja ze Stanami Zjednoczonymi i Chińską Republiką Ludową. Ich zaangażowanie w konflikt jest widoczne – i jako dwa największe mocarstwa w dzisiejszym świecie są wręcz zmuszone do zabrania głosu. Rozgrywka o Ukrainę toczy się teraz pomiędzy największymi aktorami politycznymi: USA, ChRL, Rosją i Unią Europejską.

Jak się do tego ma geopolityka? Odpowiedź po raz kolejny jest banalna – bo w tym przypadku przedrostek geo– zmienia się na global-politykę.

O konflikcie na Ukrainie zobacz także Po co nam Ukraina? , Gra o Krym. Co może stracić Rosja, a co zyskać Unia Europejska?,„Kto panuje nad wyobraźnią mas, ten rządzi światem”, czyli propaganda Putina

...

Odsłon: 3262 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Położenie geopolityczne wyznacznikiem zaangażowania w konflikt na Ukrainie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Jowsa Anna Jowsa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 23.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 24.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) – Niemcy – Praca dla studentów na święta! 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren/Emsdetten - Niemcy 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren/Emsdetten

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy