Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kierunki studiów – lepsze tradycyjne i popularne czy nowe i egzotyczne?

13.03.2014 Autor: Małgorzata Sowińska[ 0 komentarzy ]
Temida - symbol prawa, jednego z najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce i za granicą

Temida - symbol prawa, jednego z najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce i za granicą
Źródło: Deval Kulshrestha

Nowe kierunki studiów - Davidowi Beckhamowi, piłkarzowi angielskiemu, poświęcony jest jeden z kierunków studiów na Uniwersytecie Staffordshire

Nowe kierunki studiów - Davidowi Beckhamowi, piłkarzowi angielskiemu, poświęcony jest jeden z kierunków studiów na Uniwersytecie Staffordshire
Źródło: Regular Daddy

Rośnie liczba studentów, powstają nowe kierunki studiów. Niektórych kuszą świeżo utworzone kursy, inni pozostają tradycjonalistami, wybierając te, cieszące się największą popularnością. Więc jakie studia wybrać?

Najpopularniejsze kierunki studiówCo mają w sobie te kierunki studiów, które wybierane są najczęściej? Przyszli studenci zapewne kierują się zapotrzebowaniem na informatyków czy inżynierów, nie myśląc o konkurencji. Tradycyjne przedmioty mają tę przewagę, że ich wykładowcy zwykle są bardzo doświadczeni w danej materii i potrafią przekazać dużą i ugruntowaną wiedzę. Przedmiot nauki jest też często bardziej pewny niż nowo powstały kierunek dotyczący świeżych odkryć. Popularność danego kierunku można zmierzyć ilością chętnych na jedno miejsce w ramach danego profilu studiów. W Polsce w okresie rekrutacji na rok 2013/2014 przyjęto na studia 476 809 osób, a największą popularnością cieszyły się m.in.:
 • Informatyka
 • Prawo
 • Zarządzanie
 • Budownictwo
 • Mechanika i budowa maszyn
 • Ekonomia
 • Zarządzanie i inżynieria produkcji
 • Automatyka i robotyka
 • Inżynieria środowiska
 • Finanse i rachunkowość
 • Pedagogika
 • Psychologia

W Anglii, według The Telegraph, największym uznaniem cieszyły się: biznes i zarządzanie, prawo, socjologia i nauki społeczne, sztuka i design, informatyka, psychologia, edukacja, pielęgniarstwo, biologia, historia.

Nowe i nietypowe kierunki studiówNowości przyciągają wielu przyszłych studentów z różnych powodów. Często wydają się ciekawsze od tych tradycyjnych, takich jak prawo czy medycyna, więc jest nadzieja, że przez te 5 lat studiów nie będą się nudzić. Z drugiej strony w ten sposób można perspektywicznie patrzeć w przyszłość, skoro ten kierunek studiów kończą nieliczni absolwenci, to rynek pracy nie jest jeszcze nimi przesycony, a zatem i kompetencje są bardziej konkurencyjne.

Studenci ostatnimi czasy w Polsce coraz chętniej podejmują naukę na kierunkach takich jak: nanotechnologia, wzornictwo, bezpieczeństwo narodowe, japonistyka czy turkologia. Wzornictwo, studia dotyczące designu, są popularne na zachodzie i wydają się kierunkiem przyszłościowym, ze względu na rosnące tendencje indywidualistyczne w społeczeństwie, w którym ludzie chcą się od siebie odróżniać. Mniej popularne filologie zawsze mogą prowadzić ścieżką tłumacza lub do kariery MSZ (więcej o tej karierze możesz przeczytać tutaj). Sinologia (nauka chińskiego) przydaje się też do rozpoczęcia kariery w przedsiębiorstwach prowadzących interesy z Chinami.

Za granicą można spotkać niezwykle ciekawe, ale jak się wydaje zupełnie niepotrzebne na rynku pracy kierunki studiów. Należą do nich m.in.:
 • Beckhamologia (studia związane z Davidem Beckhamem, na Staffordshire University)
 • Język elficki (prowadzony przez specjalistę i konsultanta przy filmie „Władca Pierścieni”, na University of Wisconsin)
 • Nauka o superbohaterach (tu głównym przedmiotem jest fizyka, bohaterowie komiksowi są tu interesującymi przykładami, University od California Irvine)
 • Amerykańskie Opery Mydlane (o ich strukturze można uczyć się na jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie: Massachusetts Institute of Technology)
 • Efekt Lucyfera (również na MIT można podjąć kurs dotyczący rozważań na temat chwiejności ludzkiej natury i skłonności do popełniania strasznych czynów)

Co się bardziej opłaca?The Telegraph dokonał zestawienia absolwentów poszczególnych kierunków, którzy w ciągu pół roku po ukończeniu studiów w 2012 roku podjęli pracę bądź dalsze studia dokształcające. Największe zatrudnienie (bądź podjęcie dalszych studiów) znaleźli studenci po:
 • Medycynie i dentystyce (99,4%, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii)
 • Edukacji (92,6% , zwłaszcza w Wielkiej Brytanii)
 • Weterynarii (91,9% , zwłaszcza w Wielkiej Brytanii)
 • Przedmiotach związanych z medycyną (np. neurologia, biotechnologia – 91,8%)
 • Prawie (88,6%, choć prawie połowa z nich musiała podjąć studia doszkalające)
 • Biologii (87,1%)
 • Matematyce (86,5%)
 • Filologiach (86%)
 • Inżynierii (85,4%)
 • Historii i filozofii (85,4%)
 • Architekturze i budownictwie (85,2%)
 • Biznesie i zarządzaniu (85%)
Z kolei najbardziej opłacalne (pod względem finansowym) kierunki studiów to: inżynieria naftowa, inżynieria komputerowa, inżynieria chemiczna, informatyka, działy związane z astronautyką, inżynieria mechaniczna, elektryka, biznes i zarządzanie, inżynieria technologiczna i finanse.

Wydaje się niestety, że nie ma prostej odpowiedzi na to, który kierunek studiów jest lepszy: ten modny czy nowy. Trzeba raczej dokonać zestawienia własnych predyspozycji z liczbą miejsc na rynku pracy, ewentualnymi prognozami, konkurencją, a także pomysłami na życie.

...

Odsłon: 4940 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Kierunki studiów – lepsze tradycyjne i popularne czy nowe i egzotyczne? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Małgorzata Sowińska Małgorzata Sowińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

robotnik ziemny 23.10.2020 Kraj: Holandia

Fizjoterapeuta 21.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Velbert Dusseldorf

monter ścian osłonowych 23.10.2020 Kraj: Holandia

Pielęgniarka 04.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schwerin

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy