Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Coraz większe ryzyko powodzi w Europie

12.03.2014 Autor: Natalia Golik[ 0 komentarzy ]
W 2050 roku ryzyko wystąpienia powodzi w Europie może wzrosnąć dwukrotnie

W 2050 roku ryzyko wystąpienia powodzi w Europie może wzrosnąć dwukrotnie
Źródło: sxc

Szacuje się, że w 2050 roku powodzie mogą kosztować Europę nawet 24 mld euro

Szacuje się, że w 2050 roku powodzie mogą kosztować Europę nawet 24 mld euro
Źródło: wikimedia commosn

Naukowcy prognozują, że do 2050 roku ryzyko powodzi będzie dwa razy większe niż dotychczas. Wzrosną zarówno koszty związane z zabezpieczeniami, jak i likwidacją szkód.

Badania naukowe


W najnowszym wydaniu tygodnika "Nature Climate Change" naukowcy sugerują, że ryzyko powodzi w Europie może wzrosnąć nawet dwukrotnie. W obliczu ostatnich wydarzeń, jak na przykład czerwcowe podtopienia w Niemczech czy powódź w Anglii, rosną niepokoje związane z coraz większymi kosztami usuwania skutków kataklizmu.

Ogromne koszty


Jak przekonują naukowcy, w ciągu 12 ostatnich lat koszty związane z powodziami wyniosły niemal 5 mld euro, natomiast w samym roku 2013, który należał do bardzo deszczowych, aż 13 mld euro. W związku z tym szacuje się, że w 2050 roku powodzie mogą kosztować Europę nawet 24 mld euro.

Przyczyny powodzi


Naukowcy, dzięki nowoczesnym obliczeniom i przy uwzględnieniu zmian klimatycznych, są w stanie wszechstronnie ocenić ryzyko powodzi dla kontynentu europejskiego. Szacują, że powódź, która miała miejsce raz na 16 lat, po roku 2050 może zdarzać się co 10 lat.

Koszty wynikać będą przede wszystkim z ocieplenia klimatu, który powoduje wzrost liczby powodzi. Europa Południowa staje się w wyniku zmian klimatycznych coraz bardziej sucha, a Europa Północna – wilgotniejsza. Wydatki związane będą również z rosnącym zapotrzebowaniem na infrastrukturę przeciwpowodziową, zwłaszcza na terenach zalewowych, których jest coraz więcej. Niewątpliwie ryzyko kosztów wzrasta wraz z urbanizacją nowych terenów - im więcej zabudowań, tym więcej zniszczeń związanych z powodzią.

Najdroższa powódź Europy


Podczas czerwcowych powodzi, które dotknęły Niemcy, Austrię i Czechy, najbardziej ucierpiały Niemcy. Koszty sięgnęły 4,5 mld dolarów. Jest to jednak kwota, która nie uwzględnia kosztów pośrednich, takich jak na przykład spadek przychodów w turystyce. Dla porównania, w Polsce wydano w zeszłym roku prawie 2 mld zł na usuwanie skutków powodzi i podtopień.

Wielka Brytania pod wodą


Ostatnia wielka powódź dotknęła w lutym Wielką Brytanię, która skutki zbyt dużych odpadów odczuwa do dziś. Nazwana najgorszą powodzią w dziejach, najwięcej zniszczeń spowodowała na południu kraju. Na Tamizie odnotowano wówczas rekordowy poziom wody w wysokości 5,44 m. Powodem były obfite opady deszczu w styczniu. Skutki wzmożonych opadów odczuwały także Włochy – Rzym został na pewien czas zamknięty dla przyjezdnych.

Ekstremalne zjawiska atmosferyczne


Powódź to nie jedyny kataklizm, który nawiedza Europę w ostatnich latach. Coraz częściej występującym zjawiskiem atmosferycznym są obfite opady śniegu, niskie temperatury, susze, a nawet huragany. Słowenia zmagała się z opadami śniegu, a także mrozem. W kraju tym wystąpiło zjawisko konwekcji powodujące, że przy ujemnej temperaturze padał deszcz, który natychmiast zamarzał. Podobnie działo się w Rumunii, w której w styczniu spadły ogromne ilości śniegu, doprowadzając do paraliżu drogowego. Ostatnim groźnym zjawiskiem, także dla Polski, okazał się orkan Ksawery.

Niwelowanie skutków powodzi


Jak sugeruje „Nature Climate Change”, ostatnie powodzie wykazują jednoznacznie, że pojedyncze kataklizmy mogą mieć ogromny wpływ na pozostałe kraje Europy. Dane na temat prawdopodobieństwa wystąpienia podobnego zjawiska w innych krajach mają znaczenie dla rozwinięcia wspólnych działań. Najlepszym rozwiązaniem na zniwelowanie skutków powodzi byłoby stworzenie solidnych systemów ubezpieczeń publicznych, skupienie na inwestycjach w ochronę przeciwpowodziową, a także wzmocnienie solidarności między państwami Europy.

Źródło: "Nature Climate Change"

...

Odsłon: 2800 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Coraz większe ryzyko powodzi w Europie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Natalia Golik Natalia Golik Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Dla par i singli! 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy