Dzień Kobiet - odpoczynek dla Pań?
09.03.2014 | Autor: Małgorzata Sowińska | [ 0 komentarzy ] |
Kwiaty przygotowane na sprzedaż na Dzień Kobiet
Źródło: RIA Novosti archive, image #378366 / Mikhail Mordasov / CC-BY-SA 3.0
- Podobne tematy:
- Uchodźcy nową siłą na niemieckim rynku pracy?
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
- Regionalne zróżnicowanie bezrobocia w krajach OECD
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
8 marca, specjalne święto Dnia Kobiet, w którym Panie zostają obdarowane kwiatami i innymi prezentami. Co się dzieje przez resztę roku? OECD przygląda się podziale obowiązków domowych.
Podział obowiązków w Europie i na świecie
OECD, czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, z okazji Dnia Kobiet, przedstawiła wyniki swoich badań dotyczących podziału obowiązków domowych. Okazało się, że najbardziej pomocni mężczyźni mieszkają na północy. W Norwegii spędzają 180 minut na obowiązkach domowych, w porównaniu z 210 minutami poświęcanymi na nie przez kobiety, w Danii pomagają przez 186 minut przy ok. 243 minutach, które poświęcają na wykonanie obowiązków domowych kobiety. Najmniej pomocni są Japończycy, którzy pomagają jedynie przez 62 minuty, w porównaniu z 300 minutami kobiet w tym kraju. W Europie najbardziej leniwi w tej kwestii panowie pochodzą z południa, z Portugalii (96 minut przy 328) oraz z Włoch (102 minuty przy 325). Pełna tabela wyników dostępna jest tutaj. Tendencja do pomagania w obowiązkach domowych przez mężczyzn rośnie wraz z większym zatrudnieniem kobiet w pracy poza domem. W 2011 roku średnia godzin spędzanych na obowiązkach domowych, w Europie i na świecie, wynosiła dla mężczyzn 2,2 godzin na dobę, dla kobiet ponad dwa razy więcej – 4,7 godzin na dobę. W 2013 r. niewiele się zmieniło, gdyż kobiety wykonywały niepłatną pracę średnio przez 275,5 minut, mężczyźni natomiast przez 140,4 minut.
Podział obowiązków domowych w Polsce
W 2011, jak podaje OECD, Polki spędzały na niepłatnej pracy niecałe 5 godzin, mężczyźni ponad 2,5 godziny. W zeszłym roku Panie z Polski angażowały się w prace domowe przez ok. 296 minut przy 157 minutach panów. Niewiele się więc zmieniło w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednak spora część polskich kobiet, nawet jedna trzecia, nie uważa prac domowych za przykry obowiązek, ale za tradycyjnie przynależny do kobiety, za pomocą którego może wyrazić uczucia do swojej rodziny. Wiele kobiet realizuje się w niepłatnej pracy domowej, która im daje swoiste poczucie kontroli nad życiem rodzinnym. Gdyby płacono Paniom za obowiązki domowe, ich pensja wynosiłaby mniej więcej tyle, co średnia krajowa, a więc ok. 2 tyś miesięcznie. A wiele z nich realizuje się także poza domem.
Dlatego życzymy wszystkim Paniom Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Kobiet. A jutro, powiedz nam jak wygląda podział obowiązków u Ciebie w domu?