Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Anty-aborcja na Dzień Kobiet. Hiszpania i zmiany w ustawie antyaborcyjnej

05.03.2014 Autor: Anna Jowsa[ 0 komentarzy ]
Do 1985 roku aborcja w Hiszpanii była całkowicie zakazana.

Do 1985 roku aborcja w Hiszpanii była całkowicie zakazana.
Źródło: http://www.flickr.com/people/inferis/

Hiszpański rząd przyjął w piątek poprawki do ustawy antyaborcyjnej wprowadzonej przez premiera Zapatero w 2010 roku.

Alberto Ruiz-Gallardón, hiszpański Minister Sprawiedliwości, zatwierdził na posiedzeniu parlamentarnym nowy wygląd ustawy antyaborcyjnej. Regulacja prawna, która w chwili obecnej nosi nazwę „Ustawy o ochronie życia poczętego i prawach kobiet w ciąży”, jest efektem zmian, jakie wprowadził obecny Rząd Królestwa Hiszpanii w stosunku do regulacji prawnych z 2010 roku.

Hiszpania żyła kwestią aborcji już od grudnia ubiegłego roku. Debata społeczna, która rozpoczęła się przed trzema miesiącami była niezwykle kontrowersyjna. Wszystko za sprawą wewnątrzpaństwowych rozgrywek partyjnych oraz lobby feministek. Wydawać by się mogło, że kontrowersje wokół kwestii aborcji w całej Europie wyglądają podobnie. W Hiszpanii wygląda to jednak specyficznie.

Rządy Zapatero


Ustawa aborcyjna była jednym z flagowych rozwiązań legislacyjnych rządów poprzedniego premiera Hiszpanii - Jose Luis’a Rodriguez’a Zapatero. Została wprowadzona w pierwszej połowie 2010 roku, po dość głośnych dyskusjach na ten temat. W myśl ustawy sprzed 3 lat, każda kobieta: „przez okres 22 tygodni, w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (po ustaleniu lekarza, specjalizującego się w innej, niż praktyka aborcyjna dziedzinie ginekologii) lub poważne wady płodu (w tym przypadku wymagana jednoznaczna opinia co najmniej dwóch lekarzy), i nie później niż we wskazanym 22 tygodniu, ciąża może być przerwana tylko przez anomalie płodu (zdiagnozowane przez lekarza) lub gdy wykryto u płodu wadę rozwojową, co zostało potwierdzone przez tzw. komitet kliniczny”.

Ustawa podnosiła także kwestie małoletnich matek (poniżej 16 i 17 roku życia – wyraźne rozgraniczenie), które miały prawo współdecydowania o aborcji przy udziale co najmniej jednego dorosłego opiekuna prawnego.

Rozgrywki partyjne


Ustawa z 2010 roku ukazała bardzo wyraźnie rozłam pomiędzy hiszpańskimi prowincjami (chociażby sam stosunek do ustawy tzw. Coalición Canaria, czyli Koalicji Wysp Kanaryjskich, która od samego początku sprzeciwiała się tak ujętym rozwiązaniom prawnym).
Różnice w podejściu do ustawy są widoczne także teraz, choć obecnie można odnieść wrażenie, że „wojna partyjna” skupia się raczej na rywalizacji nowego i starego porządku, a nowy rząd z premierem Mariano Rajoy chce, niekiedy na siłę, poprawiać „błędy” swoich poprzedników.

Co zmienia nowa ustawa?


Jakkolwiek stosowanie prawa w tym przypadku jest samo w sobie kwestią kontrowersyjną. Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia i Równouprawnienia (Ministerios de Igualdad y Sanidad) zagwarantowało swobodę hiszpańskim wspólnotom autonomicznym dostosowania prawa do potrzeb swoich społeczności i prawa wewnętrznego obowiązującego na terenie danej Comunidad.

Zmiany w ustawie opierają się przede wszystkim na zmianie w okresie ochronnym płodu (z 22 tygodni - w większości przypadków - na kategoryczne 14).
Mimo tego, hiszpańskie ruchy feministyczne przeciwstawiając się jakimkolwiek zmianom we wcześniej respektowanym prawie, podawały argumenty - „dlaczego zmieniać prawo, jeśli to prawo działa dobrze”? oraz „dlaczego karać kobiety i zmuszać je by były matkami wbrew ich woli”? Na ten temat dość obszernie wypowiadały się na łamach hiszpańskiej prasy, w tym dziennika El Pais, znane działaczki feministyczne m.in. Isabel Serrano Fuster, ginekolog i rzeczniczka Plataforma Decidir Nos Hace Libres oraz María Luisa Soleto Ávila – dyrektor la Fundación Mujeres w Hiszpanii.

Zmiany były jednak potrzebne – w końcu udało się dostrzec władzom Hiszpanii potrzeby samotnych matek oraz rozszerzyć (na mocy nowych przepisów prawnych) narzędzia polityki prorodzinnej – tak bardzo oczekiwanych w czasach kryzysu ekonomicznego.

...

Odsłon: 1907 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Anty-aborcja na Dzień Kobiet. Hiszpania i zmiany w ustawie antyaborcyjnej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Jowsa Anna Jowsa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy