Układ z Schengen od innej strony, czyli co łączy wino i zamek z Unią Europejską?
01.03.2014 | Autor: Anna Jowsa | [ 0 komentarzy ] |
Poza regionalnym winem i miejscem podpisania traktatu, Schengen słynie z XIX-wiecznego zamku, w którym obecnie mieści się hotel.
Źródło: http://lb.wikipedia.org/wiki/User:Cornischong
- Wybierasz się do Francji?
- Zarezerwuj hotel we Francji
- Wynajmij samochód we Francji
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Przyjęto porozumienie na szczycie UE – Turcja
- Szlakiem historii Unii Europejskiej - Lizbona
- Szlakiem historii Unii Europejskiej – Rzym
- Francja - inne artykuły:
- O tym, jak szpilki z czerwonymi podeszwami podbiły kobiecy świat
- Ranking Miast Gospodarzy EURO 2016
- Przewodnik kibica UEFA EURO 2016 - Lyon
Malowniczo położone miasteczko w południowej części Luksemburga zyskało sławę 14 czerwca 1985 roku. Wtedy na rzecze Mozela został podpisany jeden z najważniejszych traktatów unijnych – Układ z Schengen.
Europejski region wina
Gmina Grevenmacher, a dokładniej kanton Remich, w którym położone jest Schengen, słynie z produkcji wina. Co ciekawsze, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, Luksemburczycy są światowym liderem w spożywaniu wina, które w kawiarniach jest tam podawane tradycyjnie w kieliszkach z zieloną nóżką. Warto także wiedzieć, że wina pochodzące z Luksemburga są zazwyczaj lekkie i zawierają średnio 7-8% alkoholu. Ponadto większość z nich to wina białe i różowe (są to tzw. wina jednoszczepowe) oraz wina musujące, które choć raz warto spróbować.
Warto także wiedzieć, że w Luksemburgu istnieją uwarunkowania prawne, które pozwalają na uprawę winorośli tylko w jednym określonym regionie kraju, czyli jego południowo-wschodniej części (ok. 1300 ha). Mimo, że obszar ten nie jest zbyt rozległy, to znajdują się tam aż 53 winiarnie, z czego największa to Spółdzielnia Les Domaines de Vinsmoselle, która produkuje niemal 58% wina w skali kraju.
Rejs po Mozeli, który zmienił Europę
Mówiąc o Schengen, należy wspomnieć o najważniejszym! Bo to właśnie tam, w czerwcu 1985 roku, porozumienie o stopniowym znoszeniu kontroli granicznej podpisały Francja, RFN oraz państwa Unii Gospodarczej Beneluksu (tzw. Schengen I). Układ ten, z późniejszymi poprawkami, stanowi jeden z podstawowych aktów prawnych Unii Europejskiej, który ma znaczny wpływ na porządek wspólnotowy Unii, a przez to, każdego obywatela.
Obecnie w skład państw ratyfikujących Układ z Schengen wchodzą 22 kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia (jako członkowie Związku Paszportowego Krajów Nordyckich), Szwajcaria i Lichtenstein. Polska prace nad przystąpieniem do strefy Schengen rozpoczęła już w 2004 roku, jednak ostatecznie podpisała porozumienie 21 grudnia 2007 roku.
Jeszcze jedna ciekawostka
Statek, na którym podpisano porozumienie nazywał się MS Princesse Marie- Astryd. W chwili obecnej po rzekach Luksemburga pływa kopia statku - o takiej samej nazwie – oferująca chętnym luksusowe rejsy po winiarskim regionie kraju.