Kariera w MSZ - co należy wiedzieć?
28.02.2014 | Autor: Anna Jowsa | [ 0 komentarzy ] |
Siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy Al. J. Ch. Szucha 23 w Warszawie
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Prajar90
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Podobne tematy:
- Działalność Konsulatu Generalnego RP w Sewastopolu zawieszona
- Sprawa katyńska orzeknięta na korzyść Rosji. Polska walczy o rehabilitację ofiar
- Zajączkowski nowym ambasadorem RP w Moskwie
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Praca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych nie jest nieosiągalna! Wystarczy pasja, motywacja, predyspozycje i… kilka podstawowych informacji.
Jak zacząć?
Chcąc przystąpić do aplikacji dyplomatyczno-konsularnej należy spełniać warunki formalne. Należy posiadać tytuł magistra bądź równorzędny, jeśli studia były odbywane za granicą oraz legitymować się polskim obywatelstwem. Niezbędna jest także potwierdzona znajomość co najmniej dwóch języków obcych na poziomie C1 (lub dyplom ukończenia filologii).
Co należy wiedzieć?
Polska służba zagraniczna od strony formalno-prawnej opiera się przede wszystkim na kilku ustawach, z których najważniejsze to ustawa zasadnicza, czyli konstytucja RP z 2 kwietnia 1997, Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie organizacji aplikacji dyplomatyczno-konsularnej z 19 lipca 2002 oraz ustawa o służbie zagranicznej. Z tymi dokumentami obowiązkowo należy się zapoznać!
Kiedy aplikować?
Nabór na aplikację odbywa się w zależności od zapotrzebowania Ministerstwa bądź placówek zagranicznych, ale z reguły rekrutacja odbywa się raz do roku w okresie jesienno-zimowym. Egzamin przeprowadzany jest dwuetapowo. Po zaliczeniu części pisemnej; testu z historii stosunków międzynarodowych, historii Polski, Europy, stosunków dyplomatycznych, kandydaci przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa ma na celu sprawdzenie predyspozycji kandydata, tego, czy dana osoba, poza wiedzą, ma w sobie otwartość na świat, inne kultury i ma siłę, by sprostać nierzadko ciężkiej i skomplikowanej pracy.
Jak długo trwa?
Aplikacja konsularno-dyplomatyczna odbywa się przez okres jednego roku. Aplikanci są na ten czas zatrudnieni w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i ucząc się zarówno w centrali, jak i placówkach zagranicznych, przygotowują do egzaminu konsularno-dyplomatycznego. Jest to okres wytężonej nauki, ale także zdobywania cennego doświadczenia zarówno w pracy dyplomatycznej, jak i czynnościach konsularnych. Jest to także czas na jak najlepsze poznanie specyfiki pracy polskich ambasad i konsulatów.
Dyplomata powinien mieć pasję i chęć służenia ojczyźnie. Wybór takiej ścieżki kariery to nie ciągłe podróże ani przyjęcia w najodleglejszych zakątkach świata. To służba i o tym przede wszystkim należy pamiętać. Dyplomacja może być sposobem na życie. Wystarczy mieć odwagę, ambicję i determinację w dążeniu do celu.
Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.