Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Czarna seria Airbusów

30.06.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 2 komentarze ]
Airbus A380 jest jednym z największych samolotów pasażerskich na świecie

Airbus A380 jest jednym z największych samolotów pasażerskich na świecie
Źródło: stock.xchng

W sobotę, 27 czerwca brazylijska armia, ogłosiła zakończenie poszukiwań pasażerów feralnego lotu samolotu linii Air France, który rozbił się nad Atlantykiem 1 czerwca. Katastrofa ta uruchomiła iście czarną serię Airbusów.

Feralny lot 447: Koniec poszukiwań


Ratownikom udało się odnaleźć 51 ciał, podczas gdy na pokładzie Airbusa A330 było 228 osób. Samolot runął do Atlantyku prawie miesiąc temu.

Rzecznik brazylijskiej armii powiedział, że znalezienie jeszcze jakichkolwiek ciał jest niemożliwe. – Od dziewięciu dni nie natrafiliśmy na ani jedno ciało – powiedział dziennikarzom ppłk Henry Munhoz.

Jak dotąd nie są znane przyczyny katastrofy Airbusa 330, który leciał z Rio de Janeiro do Paryża. Francuska marynarka wojenna, wykorzystując łódź podwodną nadal szuka czarnych skrzynek, które mogą dać odpowiedź na pytanie co spowodowało katastrofę. Czasu na poszukiwania jest coraz mniej bo czarne skrzynki emitują sygnał tylko przez 30 dni. Oznacza to, że emisja nadawanego przez nie sygnału zakończy się 2 lipca.

Kiedy poznamy prawdę o przyczynach tragedii?


Pojawiają się spekulacje jakoby przyczyną katastrofy miał być, przestarzały czujnik prędkości. Jednak władze francuskie wstrzymują się z potwierdzeniem tej hipotezy.

Katastrofa nad Atlantykiem była najgorsza w historii francuskiego lotnictwa. Ostateczny raport w sprawie katastrofy ma zostać wydany 2 lipca przez francuskie Biuro ds. Śledztw i Analiz (BEA).

Po katastrofie Airbusa 330 francuskich linii w mediach praktycznie co dzień pojawiały się doniesienia o usterkach bądź awaryjnych lądowaniach maszyn koncernu.

Plaga awarii Airbusów


Po pierwszo-czerwcowej katastrofie Airbusa linii Air France w mediach zaczęły się pojawiać informacje na temat kolejnych awarii innych samolotów francuskiego producenta.

10 czerwca: W samolocie hiszpańskich linii lotniczych Iberworld, lecącym z Las Palmas do Oslo, zapalił się silnik. Na pokładzie wybuchła panika, jednak piloci opanowali sytuacje i awaryjnie lądowali na Wyspach Kanaryjskich. Pasażerowie opisując zdarzenie, mówili o czterech pięciu głośnych hukach, którym towarzyszył błysk. Na pokładzie było 180 osób, nikomu nic się nie stało.

11 czerwca: Pożar na pokładzie Airbusa A330-200 z 208 pasażerami na pokładzie, lecącego z Japonii do Australii był przyczyną awaryjnego lądowania. Pożar wybuchł nad Pacyfikiem w samolocie należącym do linii Jetstar, podlegającej australijskiemu oddziałowi linii Quantas.

12 czerwca: Airbus 320 należący do hiszpańskich linii lotniczych Iberia, lecący z Madrytu do Asturii na północy Hiszpanii, musiał zawrócić i awaryjnie lądować. Przyczyną była awaria instrumentów nawigacyjnym. Na pokładzie znajdowało się 165 pasażerów, którzy kontynuowali podróż zastępczym samolotem.

13 czerwca: Również Airbus A320 należący do linii Iberia, lecący z Madrytu do Kopenhagi, lądował awaryjnie po 40 minutach lotu. Przyczyną była awaria systemu nawigacji. Na pokładzie było 190 pasażerów.

29 czerwca: O godzinie 23:30 polskiego czasu lecący z Jemenu, rozbił się Airbus A310. Samolot ze 154 pasażerami, w tym 66 obywatelami Francji na pokładzie rozbił się rejonie archipelagu Komorów, niedaleko Madagaskaru. Przyczyną katastrofy były najprawdopodobniej złe warunki atmosferyczne. Jak podaje Reuters, jedna osoba - 14-letnie dziecko, przeżyło katastrofę. Według informacji podanych przez producenta, samolot został wyprodukowany w 1990 roku, a od września 1999 jego właścicielem były jemeńskie linie lotnicze. Maszyna miała na swoim koncie około 17 300 lotów i około 51 900 godzin w powietrzu. Airbus wydał oświadczenie w którym ubolewa nad katastrofą lotu IY626.

Airbus to międzynarodowe konsorcjum europejskie zajmujące się produkcją samolotów pasażerskich. Firma zatrudnia około 50 000 pracowników. Główna siedziba i jedno z miejsc końcowego montażu znajduje się w Tuluzie (Francja). Montaż odbywa się również w Hamburgu, a skrzydła są dostarczane z oddziału w Wielkiej Brytanii.


...

Odsłon: 5662 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Czarna seria Airbusów:

Komentarz

Slawek Krawczyk |

2009-07-03, 12:24

No czerwiec to nie był zbyt dobry miesiąc dla tych samolotów. Ciągle w wiadomościach się słyszało o katastrofach z ich udziałem. Byłem przypadkiem na Okęciu przez 2 dni z rzędu to w okienkach cały czas się pasażerowie pytali czy przypadkiem ich samolot to nie Airbus. Oby w tym wakacyjnym okresie już nie było żadnego wypadku.


Komentarz

Mariusz Kosakowski | Hybryda nawróconego humanisty

2009-07-03, 22:47

Wakacje na pewno nie będą spokojne dla Airbusa jako firmy.

Polecam tekst w "Rzeczpospolitej" z 1 lipca, pt. "Pilot stał się niewolnikiem komputerów". Wypowiada się tam o Airbusach doświadczony pilot, który mówi o tym że są to samoloty zaprojektowane tak, żeby komputer był mądrzejszy od człowieka. Pilot, nawet doświadczony, nie na samolot większego wpływu.

Polecam ten tekst i Boeingi na wakacyjna wojaże.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik fizyczny z autem – praca w Niemczech 22.06.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Kraków

Monter podłóg 09.07.2018 Kraj: Niemcy

PŁYTKARZ - Praca w Austrii 20.06.2018 Kraj: Austria

HYDRAULIK - Graz AUSTRIA 04.07.2018 Kraj: Austria

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

lyuiDSPt Organizator: YBwgwSASjcdzPFSrt 30.11.-001 napocDodHVftTr

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Własna firma we Włoszech krok po kroku Własna firma we Włoszech krok po kroku KATARZYNA BUDZINSKA: http://studiogambini.com/servizi

Fundusze unijne szansą na szybki... Bezpłatne szkolenia : Super inicjatywa! Fajnie kiedy ludzie mają okazje korzystać z bezpłatnych szkoleń....

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... marcin: witam potrzebuje kat.b -508542549

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Barbara: bardzo pomocna jest ta Wasza strona: www.twojaeuropa.pl Dzięki

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Szwecja, 10.08.2018 - 10.08.2018
PREBARYKACJA BETONU - Szwecja

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy