Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Gibraltar nowym członkiem europejskiej rodziny piłkarskiej

03.12.2013 Autor: Bartłomiej Chudy[ 0 komentarzy ]
flaga Gibraltaru łopocząca na szczycie skały, fot. Julo

flaga Gibraltaru łopocząca na szczycie skały, fot. Julo
Źródło: ://en.wikipedia.org

stadion Victoria Stadium, miejsce gdzie mecze rozgrywa reprezentacja Gibraltaru, fot. Malcolm Tredinnick

stadion Victoria Stadium, miejsce gdzie mecze rozgrywa reprezentacja Gibraltaru, fot. Malcolm Tredinnick
Źródło: pl.wikipedia.org, autor: Malcolm Tredinnick

Przed niespełna dwoma tygodniami swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała „najmłodsza” reprezentacja w rankingu UEFA - Gibraltar. Gibraltarczycy zremisowali ze Słowacją 0:0.

Przełomową datą dla tamtejszej federacji i reprezentacji piłkarskiej stał się 24 maja 2013 roku. Wtedy Gibraltar został pełnoprawnym członkiem UEFA (Union of European Football Associations), dzięki czemu może wystawić swoją reprezentację w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2016.

Nowy członek, stara federacja


Reprezentacja małej enklawy brytyjskiej wraz z piłkarskim związkiem (Gibraltar Footbal Association) są, paradoksalnie, jednymi z najstarszych na świecie. GFA powstał już w 1895 roku, reprezentacja rozgrywała dotychczas swoje mecze (nieoficjalne) od 1901 roku.
Gibraltar jest położony na skalistym półwyspie, jest południowym „cyplem” półwyspu Iberyjskiego, historyczną częścią nowożytnego państwa hiszpańskiego. Jego reprezentacja piłkarska brała dotąd udział w nieoficjalnych mistrzostwach drużyn niezrzeszonych pod agendą FIFA (Fédération Internationale de Football Association) w 2006 roku, mierząc się m.in. z Tybetem i Cyprem Północnym. Owe mistrzostwa zwane są FIFI Wild Cup.
Gibraltarczycy zajęli wówczas 3. miejsce, ulegając jedynie północnym Cypryjczykom w półfinale. Należeli do jednej z najlepszych drużyn niezrzeszonych z FIFA – rozegrali 55 meczów, z czego wygrywali 30 razy, 4 razy remisowali, a 21 razy schodzili z boiska przegrani.

Hiszpański problem na przeszkodzie


Gibraltarczycy rozpoczęli starania o akces zarówno do UEFA jak i FIFA dopiero w XXI wieku. Swoją pierwszą prośbę o członkostwo w europejskiej federacji GFA złożyła w 1991 roku. Głośno o Gibraltarze zrobiło się na kongresie UEFA w styczniu 2007 roku w Düsseldorfie. Brytyjskiej propozycji włączenia reprezentacji Gibraltaru do "rodziny" UEFA zdecydowanie sprzeciwił się prezes Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej. Hiszpanie ciągle uznają Gibraltar - byłą kolonię brytyjską - za część swojego państwa. W głosowaniu w sprawie pełnoprawnego członkostwa w UEFA, za Gibraltarem głosowały wówczas trzy federacje (angielska, szkocka i walijska), przeciwnych było 45.
Dopóki reprezentacja ze skalistego półwyspu znajdowała się poza UEFA, dopóty nie mogła rozgrywać oficjalnych meczów o stawkę. Gibraltar przed udanym akcesem może pochwalić się korzystnymi wynikami osiągniętymi w meczach z 2011 roku. Dwukrotnie zwyciężał 3:0 z trzecią reprezentacją Anglii oraz Wyspami Owczymi.
Areną ich zmagań jest Victoria Stadium, mogący pomieścić 5 tysięcy widzów. Czyli jedną szóstą całej populacji Gibraltaru... Stadion znajduje się tuż obok lotniska, zbudowanego jeszcze w czasach II wojny światowej.

54. członek UEFA


Co nie udało się w 2007 roku, udało się sześć lat później. Za przyjęciem Gibraltaru do UEFA głosowało 51 państw, przeciwko były dwa, z oczywistych względów Hiszpania oraz Białoruś. Hiszpanie starali się zablokować akces Gibraltaru za wszelką cenę, wszelkimi możliwymi środkami prawnymi. W obliczu rozgrywania nieoficjalnych meczów reprezentacji Katalonii czy Kraju Basków, obawy Madrytu wydają się uzasadnione. Gibraltar wciąż nie należy do FIFA. Jak potoczą się losy reprezentacji piłkarskich wspomnianych wspólnot autonomicznych, szczególnie w kontekście Katalonii, która opierając się na składzie FC Barcelona mogłaby wystawić drużynę na poziomie Hiszpanii, Niemiec czy Brazylii, pokaże czas i sytuacja wewnętrzna w kraju. Inspiracja gibraltarską drużyną z pewnością pozostanie w katalońskich sercach.

Największą sławą reprezentacji Gibraltaru jest Danny Higginbotham, mający za sobą epizod w słynnym Manchesterze United. Kapitanem zespołu w pierwszym oficjalnym meczu był Roy Chipolina. Fakt, że Gibraltar zremisował ze Słowacją, która kilka dni wcześniej obnażyła słabości reprezentacji Polski, wygrywając 2:0, daje w tym momencie wiele do myślenia polskim kibicom.
Eliminacje do EURO 2016 będą pierwszymi dla Gibraltaru. Z woli organizatorów nie trafi na reprezentację Hiszpanii. Niewykluczone, że jednym z rywali będzie kadra Adama Nawałki.
...

Odsłon: 2894 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Gibraltar nowym członkiem europejskiej rodziny piłkarskiej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartłomiej Chudy Bartłomiej Chudy Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Fizjoterapeuta 23.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bielefeld

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: NÖRDLINGEN

Fizjoterapeuta 01.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ingolstadt,Monachium

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy