Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prześladowania Romów w Irlandii Północnej

29.06.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 0 komentarzy ]
Burmistrz Belfastu, Naomi Long, uważa Romów za integralną część miasta

Burmistrz Belfastu, Naomi Long, uważa Romów za integralną część miasta
Źródło: www.belfastcity.gov.uk

W ostatnim tygodniu rasistowskiego oblicza Belfastu doświadczyła grupa około 115 osób pochodzenia romskiego. Domy, które zamieszkiwali stały się obiektem ataków neofaszystowskich bojówek.

W Irlandii Północnej z sondaży przeprowadzonych na zlecenie Komisji Równości (odpowiednik naszego rzecznika praw obywatelskich) wynika, że 51 proc. badanych nie chce mieć za sąsiada Roma. Prócz tego mieszkańcy Irlandii deklarują w sondażach, zaraz obok swojej niechęci do imigrantów, coraz mniej wyrozumiałości dla homoseksualistów.

Zarobkowy cud się nie zdarzył


Do zamieszek, których celem byli imigranci, dochodziło w południowym Belfaście już wcześniej. Nigdy jednak nie zdarzyło się to na Lisbrun Road, uważanej dotąd za bezpieczną okolicę, którą szczególnie upodobali sobie Romowie. Zjeżdżali się tam masowo, zabierając całe rodziny, wynajmując mieszkania w których mieszkało nawet kilkadziesiąt osób.

Romowie przybywający na Wyspy, byli już na starcie pozbawieni pracy, gdyż Wielka Brytania, nauczona przypadkiem masowej, zarobkowej imigracji Polaków, nie otworzyła na oścież rynku pracy dla Bułgarii i Rumunii, które weszły w struktury Unii Europejskiej w 2007 roku. Skutkuje to brakiem pracy i brakiem podstaw prawnych do zainteresowania się przez pomoc socjalną przeludnionymi mieszkaniami.

Brak znajomości języka przyczyną wykluczenia


W zgodzie z prawem obywatele Bułgarii i Rumunii mogą pracować, gdy są wykwalifikowanymi specjalistami w swojej dziedzinie lub na podstawie tzw. samozatrudnienia. Rzeczywistość jest jednak inna, a sondaż przeprowadzony w 2005 roku przez Open Society Institute wskazuje, że twarde 94% przyjezdnych Romów posiada podstawowe wykształcenie. Nie znając języka, często zajmowali się oni myciem aut, żebraniem, a niektórzy sprzedażą gazet. Jednak Belfast to nie metropolia i takie zjawiska raziły, zwłaszcza neofaszystów.

Parada kością niezgody


Jak podaje "Goniec Polski", punktem zapalnym do intensywniejszego prześladowania imigrantów z Rumunii, była parada przeciwników rasistowskich wystąpień. Gdy parada trafiła na rasistów, ci nie mieli hamulców by ciskać kamieniami i butelkami w romskie domy. Przejawom agresji towarzyszyły rasistowskie gesty i mocno niecenzuralne słowa. Gdy agresja napastników ucichła, grupa około 115 Romów schroniła się w protestanckim kościele, w którym później zostały powybijane szyby. Pastor Malcolm Morgan, błyskawicznie zorganizował nocleg dla prześladowanych, wyrażając przy tym ubolewanie z powodu nie uzasadnionej agresji. Następnego ranka na polecenie premiera Wielkiej Brytanii, Gordona Browna zorganizowano dla poszkodowanych nocleg w centrum sportowym południowego Belfastu.

Administracja będzie zapewne musiała ominąć jakimś sposobem brak praw do mieszkania socjalnego dla Romów. Ma to nastąpić po ustaniu zamieszek.

Problem z winnymi


Za zamieszki są najprawdopodobniej odpowiedzialne lojalistyczne ugrupowania paramilitarne m. in. Ulster Defense Association (UDA), Ulster Volunteer Force (UVF) oraz Red Hand Commando. W relacji świadków i poszkodowanych pojawił się wątek posiadania przez napastników broni palnej. Jednak szef policji w Belfaście Sir Hugh Orde nie wierzy plotkom. Odbijając piłeczkę, twierdzi, że za atakiem na Romów stoi banda chuliganów, nie kierująca się żadnymi pobudkami na tle rasowym. Ta wypowiedź wydaje się potwierdzać hipotezę, jakoby neonaziści w Belfaście tworzyli swego rodzaju sektę, która wywołuje respekt, także u organów ścigania.

Chcemy zostać, ale…


Zaraz po tym jak Romowie zostali przewiezieni do naprędce zorganizowanej noclegowni, napastnicy nie oszczędzili kościoła, w stronę którego poleciały kamienie. Najprawdopodobniej ten fakt zmusił od podjęcia decyzji o wyjeździe z Irlandii większości ze 150 osobowej grupy. Na Wyspach chce pozostać 14 z nich.

Burmistrz Belfastu - Naomi Long, nie chce widzieć romskich imigrantów opuszczających miasto. Uważa ich za integralną część miasta, z tego powodu należy im się szacunek i prawo do pobytu.

Cytowany przez internetowe wydanie BBC przewodniczący romskiej grupie Romanothan - Vasile Ionescu, mniej optymistycznie patrzy na całą sprawę. Po spotkaniach z władzami Belfastu, zabrał głos w sprawie. – Cofamy się wstecz. Lokalne władze nie radzą sobie z integracją, a władze centralne nie przeznaczają na to środków pieniężnych – mówił. Vasile Ionescu twierdzi, że bez nacisku Europy nic w tej sprawie nie będzie się dziać i widzi konieczność stworzenia Europejskiego Stowarzyszenia Romów.

„Nie” dla homoseksualistów


Ulster ma również problemy z tolerancją. Mieszkańcy tej prowincji Irlandii coraz bardziej nie lubią gejów i lesbijek. Z przeprowadzonych badań wynika, że od 2005 roku, kiedy to 14% badanych powiedziało „nie” dla homoseksualistów, poziom niechęci podniósł się i wynosi dziś 23%. Nieobojętni tej sprawie pozostają również politycy, jak na przykład cytowana za "Dziennikiem" parlamentarzystka wpływowej Demokratycznej Partii Unionistycznej Iris Robinson - Geje budzą u niej odrazę i powinni być leczeni psychiatrycznie - stwierdziła.


...

Odsłon: 3635 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Prześladowania Romów w Irlandii Północnej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) kompletowanie zamówień 23.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Geisenfeld

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Fizjoterapeuta 23.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy