Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejski Parlament Młodzieży

18.10.2013 Autor: Iza Majocha[ 0 komentarzy ]
Europejski Parlament Młodzieży (EYP) - logo

Europejski Parlament Młodzieży (EYP) - logo
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: EYP

Czy istnieje sposób, by w przyjemny i lekki sposób zaangażować młodzież w działalność polityczną Unii Europejskiej? By w atrakcyjnej formie zaprezentować im, jak wygląda działanie Parlamentu Europejskiego? Otóż istnieje.

Unia Europejska dla sporej części obecnego pokolenia młodych europejczyków pozostaje czymś obcym. Większości kojarzy się głównie z walutą euro bądź z dofinansowaniami z Europejskiego Funduszu Społecznego. Polska w Unii jest od 2004 roku, więc już od blisko dekady. A jednak wciąż nie wiele osób wie, czym tak naprawdę zajmują się europosłowie, jakie instytucje należą do Unii Europejskiej i jakie tak naprawdę korzyści przynosi nam uczestnictwo w UE. Europejski Parlament Młodzieży (który działa również w Polsce) podjął się zadania ukazania młodym, w nie nazbyt skomplikowany sposób, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.

Europejski Parlament Młodzieży - na czym polega?


Historia Europejskiego Parlamentu Młodzieży (EYP, od European Youth Parliament) sięga roku 1987. Idea narodziła się we Francji, gdzie szukano sposobu, by umożliwić młodym Europejczykom wymianę poglądów oraz zbieranie doświadczeń międzykulturowych. Każdego roku w ponad 30 krajach Europy organizowanych jest ponad 100 krajowych, regionalnych i międzynarodowych spotkań EYP zwanych „sesjami”, w których uczestniczy w sumie ponad 20 tysięcy osób! Jednak nie o historię organizacji tu chodzi, gdyż informacje o niej można znaleźć z łatwością w Internecie.

Chciałam raczej przedstawić aspekt praktyczny udziału w takowej sesji. Uczestniczyłam jak dotąd w pięciu sesjach EYP Poland. Trzy razy jako delegat, raz jako chairperson (w dalszej części teksty znajdzie się wyjaśnienie, na czym ta funkcja polega) i raz jako organizator. Jak można łatwo zauważyć, EYP wciąga. Przygodę z tą NGO można kontynuować do 25 roku życia.

Uczestnicy sesji EYP


Po raz pierwszy zetknęłam się z EYP przy okazji Sesji Regionalnej w Rzeszowie w 2011 roku. Mimo różnych nazw (Międzynarodowe Forum, Sesja Selekcyjna, Sesja Regionalna) każda z sesji organizowanych przez EYP ma podobny przebieg. Przygotowania do niej rozpoczynają się jeszcze przed sesją, kiedy to wybierasz, kim chcesz na tej sesji być i przygotowujesz się do jak najlepszego wypełnienia swoich obowiązków. Do wyboru są następujące funkcje:
 • delegat - najważniejsza i najliczniejsza grupa osób na sesji, bez niej, żadna sesja nie mogłaby się odbyć. Kilka tygodni przed wydarzeniem, jako delegat masz za zadanie napisać aplikację, w której zawierasz swoje dane osobowe, zainteresowania, doświadczenie z EYP i wybierasz temat, który Cię najbardziej interesuje. Twoim zadaniem na sesji jest, jako członek komitetu (składającego się z około 8 osób), znaleźć rozwiązanie na jeden z problemów i stworzyć tak zwaną rezolucję. Każdy komitet nazywa się inaczej ze względu na tematykę swojej pracy. Jest więc np. EMPL (językiem urzędowym EYP jest angielski i francuski i jedynie w tych dwóch językach należy się komunikować w trakcie trwania całej sesji), od employment, który zajmuje się problemami związanymi z zatrudnieniem bądź bezrobociem. CULT (culture), który traktuje o edukacji i kulturze. ENVI (enviroment) - o ochronie środowiska. W ciągu dwóch dni Commitee Work wraz ze swoim komitetem musisz zauważyć problemy związane ze swoim tematem i znaleźć na nie rozwiązanie.
 • chairperson - (w skrócie: chair) osoba przewodnicząca pracy komitetu. Zazwyczaj doświadczona już w działalności EYP. Pomaga delegatom stworzyć rezolucje, pilnuje czasu i zajmuje się aspektem organizacyjnym pracy. Ma za zadanie również stworzyć przed sesją i rozesłać swoim delegatom Information Booklet, w którym zawiera najważniejsze informacje dotyczące tematu oraz przydatne linki.
 • journalist - (w skrócie: journo) jak sama nazwa wskazuje, grupa dziennikarzy. Każdy z tak zwanych "journo" zostaje przydzielony do jednego komitetu, któremu towarzyszy w trakcie pracy robiąc zdjęcia i pisząc artykuły do gazetki sesyjnej.
 • prezydent sesji - jest to osoba koordynująca pracę chair'ów, przewodnicząca Generalnym Obradom.
 • head-organisers - główni organizatorzy sesji. Zajmują się rezerwacją noclegów, posiłków i ogólną opieką nad delegatami. Nadzorują również pracę zwykłych organizatorów.
 • organiser - (w skrócie: orga) jak łatwo się domyślić, grupa osób odpowiedzialna za aspekt organizacyjny sesji. Zajmują się robieniem kawy, pilnowaniem bezpieczeństwa delegatów oraz pozyskiwaniem sponsorów.

Przebieg sesji EYP


Standardowo sesja EYP trwa 5 dni, a jej przebieg wygląda w wielkim skrócie tak:

Dzień 0
- przyjazd officialsów (czyli dziennikarzy, prezydenta, head orga, organizatorów i chairów) i rozpoczęcia Team Buildingu. Jest to szereg zabaw i gier integracyjnych, które na celu mają zbliżenie do siebie obcych sobie osób, aby mogły swobodnie czuć się w swoim towarzystwie i nie wstydziły się wyrażać swojego zdania.

Dzień 1 - przyjazd delegatów. Podzielenie się na komitety i Team Building prowadzony przez chaira każdego z komitetów. Wieczorem odbywa się Welcoming Party (Przyjęcie Powitalne).

Dzień 2 - praca w komitetach, czyli Commitee Work. Kilka godzin pracy nad rezolucją, z dwiema przerwami na kawę. Wieczorem (nie jest to element obowiązkowy) odbywają się Euro Village i Euro Concert. Na tym pierwszym, uczestnicy sesji z całej Europy (nie tylko z UE) rozstawiają stoły zastawione jedzeniem typowym dla ich kraju. Mamy więc francuskie sery, włoską pizzę czy polski smalec. W ten bardzo interesujący (i zupełnie darmowy) sposób można zasmakować w obcej kuchni, która jest przecież jednym z elementów kultury każdego kraju. Euro Concert natomiast, to szansa dla każdego do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Jeżeli grasz na jakimś instrumencie bądź śpiewasz (rap też jest mile widziany), masz szanse wystąpić przed większą publicznością i przetestować swoje umiejętności. Nawet jeżeli do profesjonalnego muzyka jest Ci daleko - nie obawiaj się! W Euro Concert najważniejsza jest dobra zabawa.

Dzień 3 - praca w komitetach, kończenie tworzenia rezolucji oraz przygotowywanie do Generalnych Obrad. Wieczorne Farewell Party (Impreza pożegnalna).

Dzień 4 - najważniejszy dzień każdej sesji. General Assemblies - Generalne Obrady. To tutaj imitując pracę Parlamentu Europejskiego prezentujesz swoją rezolucję w jak najkorzystniejszy sposób. Każdy komitet zostaje prezentowany po kolei, w takiej samej formie. Prócz części oficjalnej, kiedy prezydent oraz goście (najczęściej politycy) wygłaszają przemówienia, Generalne Obrady składają się z kilku części:
 • 1. Przeczytanie rezolucji, czyli wszystkich rozwiązań Waszego problemu, na jakie udało się Wam jako delegatom wpaść.
 • 2. Defense Speech (Mowa Obronna), w której namawiacie innych delegatów do głosowania na Waszą rezolucję, przedstawiając ją w jak najlepszym świetle.
 • 3. Attack Speech (Mowa atakująca), którą może wygłosić każdy delegat, jeżeli po przeczytaniu rezolucji uważa, że nie zgadza się z nią w całości.
 • 4. Odpowiedź na Attack Speech'a, jak sama nazwa wskazuje, członek komitetu prezentującego ma szansę odpowiedzieć na zarzuty i wybronić swoją rezolucję.
 • 5. Open Debate (Otwarta Debata), czyli runda pytań, które zadać może każdy delegat, a komitet prezentujący ma obowiązek na nie odpowiedzieć.
 • 6. Sum-up Speech, mowa podsumowująca. Komitet ponownie namawia do głosowania na swoją rezolucję i podsumowuje całą debatę.
 • 7. Głosowanie. Każdy z delegatów ma jeden głos i może zagłosować za rezolucją, przeciw, bądź wstrzymać się od głosu. Jeżeli rezolucja otrzyma większość głosów na "tak" - przechodzi (i jeżeli jest to sesja międzynarodowa, zostaje wysłana do Parlamentu Europejskiego). Analogicznie, jeżeli więcej przeciw, zostaje odrzucona.
Forma Generalnych Obrad jest bardzo restrykcyjna. Na każdą część jest przydzielona odpowiednia ilość czasu, której nie można przekroczyć, nad czym czuwa prezydent sesji. Każdy z delegatów danego komitetu wybiera, w której części czuje się najlepiej. Czy chce odpowiadać na pytania w debacie, czy wygłosić którąś mowę. Kiedy każdy z komitetów już zostanie zaprezentowany, prezydent sesji oficjalnie ją zamyka. Wtedy tradycją jest zebranie się wszystkich na koniec w wielkim kole i śpiewanie wspólnie "Imagine" Johna Lennona.

Europejski Parlament Młodzieży daje wiele możliwości. Pozwala na poznanie wielu ciekawych młodych ludzi z całej Europy, których zwyczajnie pewnie nie mielibyśmy okazji poznać. Pomaga też poprawić umiejętności interpersonalne bądź znajomość języków obcych. Uczy pracy w zespole, logicznego myślenia i zwiększa świadomość polityczną. Jest to również świetna zabawa, gdyż obok ciężkiej pracy, przewidziane są też zajęcia kulturalne dla "rozluźnienia".


Jak dołączyć?


Jak więc można wkroczyć w świat EYP?
To banalnie proste. Wystarczy śledzić oficjalną stronę organizacji www.eyp.org bądź jej oddziału w Polsce eyppoland.com. Można ją znaleźć również na facebooku bądź twitterze. Więc nie wahajcie się! Jeżeli tak, jak ja lubicie poznawać nowych ludzi i obce kultury, interesuje Was polityka UE oraz języki obce - Europejski Parlament Młodzieży jest czymś właśnie dla Was.
...

Odsłon: 3223 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Europejski Parlament Młodzieży nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Iza Majocha Iza Majocha Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Komisjoner (k/m) – Ibbenbüren / Emsdetten – Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy