Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Apogeum stresu, czyli o wystąpieniach publicznych

13.10.2013 [ 0 komentarzy ]
Publiczne wystąpienie to pokaz naszych umiejętności komunikacyjnych oraz pewności siebie

Publiczne wystąpienie to pokaz naszych umiejętności komunikacyjnych oraz pewności siebie
Źródło: everystockphoto.com, autor: michele goglio

Jednym z najbardziej charyzmatycznych oratorów był Martin Luther King

Jednym z najbardziej charyzmatycznych oratorów był Martin Luther King
Źródło: everystockphoto.com, autor: satomiichimura

Notatka autorstwa samego Johna F. Kennedy'ego, na której zawarta została transkrypcja słynnych zwrotów

Notatka autorstwa samego Johna F. Kennedy'ego, na której zawarta została transkrypcja słynnych zwrotów
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Landesarchiv Berlin

Wystąpienia publiczne często są traktowane, jak monolog jednego człowieka, podczas gdy są one swoistym dialogiem. Komunikatem zwrotnym od audytorium dla mówcy jest śmiech, mimika twarzy, gesty.

Niewielu jest urodzonych oratorów, których charyzma wysuwa się od razu na pierwszy plan, za każdym razem kiedy mówią do grupy osób. Przemawianie publiczne jest to zespół cech zachowania i mowy. Stały się one na tyle rozbudowanym zjawiskiem, że w pewnym sensie można mówić już o kulturze przemówień publicznych.

Czego warto być świadomym?Im mniejsza grupa osób, tym trudniej jest publicznie przemawiać.
Dzieje się tak dlatego, że gdy wypowiadamy się przed grupą ok. dziesięciu osób to wystąpienie nabiera bardziej osobistego charakteru, a interakcja odbywa się na poziomie werbalnym.

O wiele łatwiej jest publicznie przemawiać do wypełnionej po brzegi auli z bardzo prostego powodu. Połowa obecnego wtedy audytorium jest doskonale świadoma tego, że byłaby na granicy omdlenia, gdyby miała postawić się w roli prowadzącego np. wykład. Widownia wie, że ma usłyszeć co masz do powiedzenia, więc jeśli materiał jest przedstawiony zwięźle i przejrzyście, a ty nie będziesz odciągać uwagi słuchaczy niewłaściwymi sygnałami niewerbalnymi to jesteś już jedną nogą w domu.

Warto też być świadomym tego, że przemawianie do obcych osób przychodzi nam o wiele łatwiej. Znajomi wiedzą o nas bardzo dużo i pod tym względem oceniają nasze poczynania. Jeśli masz problem z radzeniem sobie ze stresem, to nie ważne jak bardzo to ukryjesz lub opanujesz, bliskie ci osoby i tak będą to dostrzegać. Z kolei nieznani nam osobiście ludzie w pierwszej kolejności widzą w nas kogoś odważnego na tyle, że daje radę być w centrum uwagi sporej grupy osób.

Im dłużej trwa, tym mniej zostajeWykład trwający godzinę zostawia w umyśle słuchacza bardzo małą dawkę informacji. Prawdopodobnie nie przekroczy ona jednej trzeciej treści wystąpienia. Z kolei prelekcja, której długość nie przekracza kwadransa sprawia, że nawet połowa informacji zawartych w niej nie trafi w próżnię. Dodatkowo warto też pamiętać o tym, że początek i koniec spotkania to są momenty, w których uwaga słuchaczy samoczynnie sięga apogeum.
Jakie są inne sposoby na spotęgowanie uwagi audytorium? Dane zagadnienie możesz powtórzyć kilkakrotnie, dbając o intonację i adekwatny do niej gest.

Nie wystarczy wiedzieć co powiedzieć, trzeba jeszcze wiedzieć jakZdanie znane i stare jak Europa i to dosłownie, ponieważ autorem tych słów jest Arystoteles. Odzwierciedla ono istotę, każdego wystąpienia publicznego. Jak sprawić, żeby słuchacze przykuli do nas większą uwagę zapamiętali nasze wystąpienie?
  • Utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Jeśli ilość osób na to nie pozwala, to wystarczy skakanie wzrokiem po sektorach – to powinno wystarczyć.
  • Zadawanie pytań – wiele osób przeraża wizja tego, że przez kilka sekund będą w centrum uwagi, więc ich koncentracja wzrośnie.
  • Krótka pauza. Cisza bardzo często paradoksalnie staje się niezwykle głośna i w skuteczny sposób przyciąga zainteresowanie.

Trema nie jest wrogiemJak wynika z piramidy hierarchii potrzeb Maslowa na szczycie znajdują się pragnienia, które można wrzucić do jednego worku z napisem „samorealizacja”. Chęć bycia docenionym ujawnia się, również poprzez publiczne wystąpienia. Mówca chce się wykazać i przekazać treść w jak najlepszy sposób i wtedy wkracza stres. Naturalna reakcja, której zadaniem jest maksymalizacja naszego potencjału. Jeśli zwrócimy uwagę na zachowanie sportowców, a szczególnie sprinterów to przed biegiem widać, iż są pod ogromnym stresem. Ale dostrzec można, również to, że owe napięcie starają się przekształcić w energię, poprzez np. uderzanie pięściami o klatkę piersiową itd. Ma to na celu wykorzystanie napięcia w dodatkową siłę do rywalizacji.

Co zrobić w przypadku wystąpień publicznych? Amerykańska psycholog społeczna Amy Cuddy na jednej z konferencji naukowych z cyklu TED przedstawiła wyniki swoich badań nad ludzkim zachowaniem. Głównym założeniem było to, że język ciała kształtuje naszą osobowość. W dużym skrócie opisała przeprowadzony eksperyment, w którym były dwie grupy osób. Ich zadaniem było spędzenie dwóch minut w pomieszczeniu w określonych pozycjach ciała. Pierwsza grupa miała siedzieć w pozach, która jasno ukazywały ich dominację i pewność siebie (nawet jeśli tak się nie czuły). Mieli „zwiększać wizualną powierzchnię swojego ciała”, czyli np. zakładać nogi na stół, a ręce mieć bardzo otwarte. Druga grupa miała dokonywać rzeczy analogicznie odwrotnych, czyli siedzieć w skulonej pozycji z zakrytą klatką piersiową i skrzyżowanymi nogami. Wszystkich następnie zaproszono na grę w ruletkę. Grupa, która spędziła czas w pozach o charakterze dominującym w 86 proc. chciała zagrać, w drugiej grupie natomiast tylko 60 proc.

Ponadto od badanych pobrano dwie próbki śliny - jedną przed eksperymentem i drugą po jego zakończeniu. Osoby w pozycjach siły doświadczyły 20 proc. wzrostu zawartości testosteronu w organizmie, a osoby w pozycji słabości doznało 10 proc. spadku. Drugim badanym hormonem był kortyzol, szerzej znany jako hormon stresu. Przedstawiciele pierwszej grupy zaznali jego spadku o 25 proc. a drudzy wzrostu o 15 proc. To wszystko stało się w ciągu dwóch minut i świadczy o potężnym wpływie naszego zachowania na to, jak się czujemy i na ile jesteśmy się w stanie szybko zmienić.

Jak zminimalizować stres przed prezentacją już w trakcie wystąpienia?Istnieje kilka niekonwencjonalnych sposobów na rozpoczęcie przemówienia:
  • Intrygujące pytanie. Może ono dotyczyć poruszanego tematu albo być kompletnie od niego oderwane. „Czy wiecie Państwo, który dzień tygodnia jest najbardziej stresujący?” - nie jest to pytanie wymagające dużej odwagi, więc pewnie padnie kilka odpowiedzi. Po ich udzieleniu oznajmiamy, że zdaniem amerykańskich naukowców – przypadkiem – jest to dzień, w który mamy nasze przemówienie. Zdejmujemy z siebie odrobinę ciążącej tremy, chowając się za niefortunnym dniem tygodnia.
  • Komunikat otwarty. Jest to wypowiedź, która pozwala nam zyskać sympatię audytorium, gdyż ukazujemy w nim siebie, jako ludzką istotę. Komunikat otwarty to po prostu zwykle wyrzucenie z siebie tego co nam ciąży. Zdobędziemy dodatkowo przychylność słuchaczy. Mówienie o emocjach w czasie rzeczywistym zbliża ludzi.

"Ich bin ein Berliner"W ubiegłym stuleciu na arenie międzynarodowej wyróżniło się kilku charyzmatycznych i utalentowanych mówców. Wśród nich można wyróżnić Johna F. Kennedy'ego i jego słynne przemówienie „Ich bin ein Berliner”, które miało miejsce w czerwcu 1963 roku w stolicy Niemiec. Jego słowa były znakiem tego, że USA, jeśli zajdzie konieczność, staną w obronie niemieckiej niezależności od wpływu bloku radzieckiego. Przyjazd ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego mające globalny odzew przemówienie przyczyniło się do tego, że Związek Radziecki już nie zaryzykował przejęcia Zachodniego Berlina.

Inny znany brytyjski polityk Winston Churchill, który mimo wady wymowy, był znakomitym oratorem, a swoje niedociągnięcia ukrywał pod płaszczem niezwykłego zaangażowania i dobitnej ironii. Zwykł mawiać, że dobre przemówienie powinno mieć przede wszystkim udany początek i niebanalne zakończenie oraz, że oba te elementy muszą być możliwie najbliżej siebie.


...

Odsłon: 3398 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Apogeum stresu, czyli o wystąpieniach publicznych nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Mechanik samochodowy 31.07.2021 Kraj: Mołdawia Miasto: Lipsk

Monter Stoisk/Monter Mebli 21.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Aschheim

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy