Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Troki, Wilno i Kowno – czyli zabytki Litwy w kilka dni

29.06.2009 Autor: Dawid Majer[ 3 komentarze ]
Panorama bogatego w zabytki Wilna

Panorama bogatego w zabytki Wilna
Źródło: flickr.com

Karaizm to religia monoteistyczna wywodząca się z judaizmu. Oto kienes, czyli dom modlitewny Karaimów w Trokach.

Karaizm to religia monoteistyczna wywodząca się z judaizmu. Oto kienes, czyli dom modlitewny Karaimów w Trokach.
Źródło: wikipedia; autor: Dezidor

Rybak. Pojezierze Wileńskie.

Rybak. Pojezierze Wileńskie.
Źródło: flickr.com

Zamek w Trokach

Zamek w Trokach
Źródło: flickr.com

Zamek w Kownie

Zamek w Kownie
Źródło: Wikipedia

Polecamy posmakować Litwy, odwiedzając trzy historyczne miasta: Troki, Wilno i Kowno. Najlepiej zrobić to w sierpniu – ruch turystyczny jest wtedy rzadszy, a ładna pogoda pomaga podziwiać zabytki.

Z naszej Suwalszczyzny to właściwie „rzut beretem”. A ponieważ Litwa oraz Polska są członkami Unii Europejskiej, przekraczanie granicy nie jest żadnym problemem. Tyle jeśli chodzi o udogodnienia geopolityczne. Jest coś jeszcze – wspólna historia, bohaterowie oraz władcy oraz powiązanie losów polskich i litewskich – wszystko to sprawia, że do Litwinów jedziemy jak do swoich. A jest co oglądać! Być mieszkańcem Europy Środkowej i nie odwiedzić Litwy to ignorancja karygodna.

Troki


Troki, a właściwie Nowe Troki. Miasto na Pojezierzu Wileńskim. Zamieszkuje je obecnie ok. 8 tys. mieszkańców, z czego 61 proc. to Litwini, 21 proc. stanowią Polacy, a resztę Rosjanie, Białorusini oraz przedstawiciele innych narodowości. W 1991 na terenie miasteczka i okolicznych terenów (8,2 tys. ha) utworzono Trocki Historyczny Park Narodowy.
Troki to również siedziba Karaimów, grupy etnicznej i religijnej sprowadzonej tu w średniowieczu z Krymu przez Wielkiego Księcia Witolda.
Troki: Zarezerwuj hotel >>

Co warto zobaczyć w Trokach?
Przede wszystkim zamek, zbudowany przez księcia Witolda, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, czy kościół bernardyński z cudownym obrazem Matki Bożej Trockiej. Są też ruiny tzw. lądowego zamku (na półwyspie), mnóstwo starej zabudowy oraz pałac hrabiny Tyszkiew. I oczywiście kienesa karaimska z XVIII wieku, dom modlitwy Karaimów.

Wilno


Stolica Litwy na Pojezierzu Wileńskim. Największy w tym kraju ośrodek naukowy oraz kulturalny z mnóstwem bardzo silnych akcentów polskich, wynikających ze wspólnej historii (Rzeczpospolita Obojga Narodów, II RP). To główny ośrodek nauki i kultury polskiej na Litwie, siedziba m.in. Teatru Polskiego w Wilnie (1960), Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy (1989), Domu Kultury Polskiej w Wilnie (2001), Wileńskich Spotkań Teatralnych Sceny Polskiej (od 2004). W 1994 roku zespół obiektów zabytkowych starej części miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zabytki Wilna
Zwiedzając możemy wybierać między architekturą gotycką (wieża Giedymina, kościół św. Anny, kościół św. Mikołaja), czy renesansową (Zamek Dolny i kaplica św. Kazimierza w kościele św. Stanisława). Przede wszystkim jednak Wilno olśniewa zwartą zabudową z epoki baroku. I tak do najbardziej interesujących a zarazem cennych obiektów należy w tym przypadku: Uniwersytet Wileński, kościoły (św. Katarzyny, św. Rafała, św. Stefana, św. Ducha w Wilnie, św. Piotra i Pawła na Antokolu, Kościół Wizytek i wiele in.), czy cerkiew i klasztor Bazylianów.
Są jeszcze zabytki klasycystyczne, jak np. bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, czy eklektyczne jak Synagoga Chóralna w Wilnie – jedyna spośród dawnych 110 synagog, która przetrwała czasy II wojny światowej i funkcjonuje do dziś. Także w Wilnie znajduje się kienesa karaimska, wybudowana w drugiej dekadzie XX wieku.
Sporo tu cmentarzy, w tym Rossie, gdzie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz serce marszałka. Bo oprócz zabytków można tu chodzić szlakami słynnych Wilnian, osób tu urodzonych albo z miastem mocno związanych. Dość wymienić wielkich Polaków jak: Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Józef Piłsudski, Władysław Syrokomla, czy Joachim Lelewel.
Wilno: Zarezerwuj hotel >> | Zarezerwuj hostel >>

Kowno


Jeszcze przed II wojną światową więcej żyło tu Polaków oraz Żydów niż samych Litwinów.
Po wejściu Niemców zorganizowano pogrom, w którym zginęło ponad 2 tys. Żydów. W czasie okupacji niemieckiej funkcjonował tu tzw. IX fort kowieński, w którym Niemcy urządzili obóz koncentracyjny (KL Kauen). Zgładzono tu ok. 100 tys. Żydów oraz Cyganów. Zachowane zabytki to m.in. ruiny zamku kowieńskiego (XIII-XIV wiek), ratusz miejski zwany "Białym Łabędziem" (XVI wiek), Pałac Massalskiego, Dom Perkuna (XVI w.), Pałac Godlewskiego oraz Synagoga Chóralna (1871).
Kowno: Zarezerwuj hotel >> | Zarezerwuj hostel >>

Jak dojechać?


Jeśli wybieramy się samochodem to najlepiej z Suwałk pojechać najpierw do Trok. Z Wilna proponuję się udać do Kowna, a z Kowna z powrotem do Polski. I tak z Suwałk do Trok jedziemy niecałe 3 godziny, przejeżdżając przez przejście graniczne Budzisko-Kalwaria. Z Trok jest już tylko 28 km od Wilna. Z Wilna do Kowna jechać będziemy niecałe 2 godziny, z Kowna do Suwałk – przejeżdżając przez to samo przejście graniczne – również.
Koniecznie przeczytaj: Litwa - przepisy drogowe

Jeśli zaś nie będziemy zmotoryzowani pozostają nam połączenia pociągowe i autobusowe. Wtedy najlepiej najpierw pojechać do Wilna. W połączeniach należy się nastawić na przesiadkę w Sestokai. Lepiej jest wybrać przesiadkę na inny pociąg, istnieją bowiem rozwiązania, gdzie z pociągu przesiadamy się na autobus. Wtedy dojazd do Wilna zajmie nam dwa razy więcej czasu. Na terenie Litwy będziemy mieli do wyboru zarówno połączenia pociągowe jak i autobusowe. Z Kowna, nawet przy trzech przesiadkach, jadąc samymi pociągami, wrócić możemy do Suwałk w ciągu niespełna czterech godzin. Zaznaczyć jednak należy, że połączenia autobusowe są tańsze, choć niestety nie tak szybkie jak pociągowe.

Przykładowe ceny


Oficjalna waluta litewska to lit, który dzieli się na 100 centów. Od 2002 roku kurs lita wobec euro jest stały i wynosi 3,4528 litów za 1 euro. Kurs jest stabilny i równa się w przybliżeniu 1 zł - 1 lit.

Żywność
Woda – 2,00 lt
Chleb litewski ciemny – 2,0 lt
Obiad w restauracji – 40 lt
Piwo – 2,5 lt
Sery – 6-9 lt

Noclegi
Hotele i hostele – 30-40 lt od osoby. Kempingi – ok. 20 lt. Niektóre pola namiotowe – gratis.

Przydatne adresy


Ambasada Republiki Litewskiej
al. Jana Chrystiana Szucha 5
00-580 Warszawa
tel. 625 33 68, 629 05 96, 625 34 10, 625 49 62
fax 625 34 40
e-mail: litwa_amb@waw.pdi.net

Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach
ul. 22 Lipca 9, 16-500 Sejny
tel. (0-87) 516 22 14; tel./fax (0-87) 516 22 73
e-mail: konsejny@kki.net.pl
godziny otwarcia: 08.00-16.00 od poniedziałku do piątku
Konsul: Pani Aušra Černevičiene

Ciekawe strony


www.litrail.lt – litewski rozkład jazdy, bardzo prosty w obsłudze (jęz. ang. i in)
www.vilnius-life.com - anglojęzyczny serwis o Wilnie
www.hospitalityclub.org – gościnne noclegi na świecie

Dowiedz się więcej na temat Hospitality club


...

Odsłon: 41142 | ranking >>


Komentarze: 3 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Troki, Wilno i Kowno – czyli zabytki Litwy w kilka dni:

Komentarz

Slawek Krawczyk |

2009-07-07, 20:52

Byłem 2 lata temu w Wilnie - polecam zwiedzić uniwersytet i kościoły.
Na Litwie też kryzys gospodarczy szaleje więc turysta będzie pewnie przyjmowany "jak król" - także warto, moim zdaniem, zagadać o jakieś zniżki.


Komentarz

bartek ;D

2010-02-08, 21:23

heh dzięki przyda się na przyszłość


Komentarz

Aneta

2010-03-15, 20:16

Moze ktos wie jak dojechac z lotniska w Kownie do Suwalk!
Nie posiadam autaPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Dawid  Majer Dawid Majer dziennikarz publicysta poeta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 01.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burg Saksonia Anhalt

Komisjoner (k/m) kompletowanie zamówień 23.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Geisenfeld

Monter okien 20.07.2020 Kraj: Holandia

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy