Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zarabianie słowem w Internecie, czyli zjawisko copywritingu

01.10.2013 [ 0 komentarzy ]
Dobry copywriter potrafi poradzić sobie, z każdego rodzaju wyzwaniem.

Dobry copywriter potrafi poradzić sobie, z każdego rodzaju wyzwaniem.
Źródło: everystockphoto.com, autor: Leticia Wilson

Stały rozwój internetowej reklamy sam w sobie jest gwarancja na to, że zawsze będzie popyt na kogoś kto stworzy skuteczny tekst promujący.

Stały rozwój internetowej reklamy sam w sobie jest gwarancja na to, że zawsze będzie popyt na kogoś kto stworzy skuteczny tekst promujący.
Źródło: sxc.hu, autor: channah

Wciąż niedoceniana w Polsce, a zyskująca coraz większą popularność na zachodzie Europy. Praca zdalna to zajęcie dla konkretnego typu pracownika, który jest zorganizowany, rzetelny i cechuje się wysoką samodyscypliną.

Praca w domu, praca online, telepraca – te i wiele innych określeń na szeroko rozumianym rynku pracy dotyczą tego samego, czyli wykonywania swojej pracy poza siedzibą pracodawcy. Najczęściej w domu. Jakie niesie to za sobą korzyści?
  • Przede wszystkim ograniczenie kosztów wynikających z utrzymania powierzchni biurowej.
  • Ograniczenie dojazdu do pracy, co skutkuje oszczędnością czasu i środowiska.
  • Przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia zawodowego, szczególnie w przypadku osób niepełnosprawnych.
Śniadanie, poranna kawa, siadanie w ulubionym fotelu i włączanie laptopa – zapewne, każdy marzyłby o takim początku 4-8 godzinnego dnia pracy w domu. Jednak ta forma zarobku nie jest przeznaczona dla wszystkich, gdyż niesie za sobą dużą dawkę odpowiedzialności i jeszcze większą porcję pokus.

Osoby pracujące zdalnie bardzo często są np. aktywnymi blogerami, o których możecie poczytać w artykule Prowadzenie bloga pomysłem na zdalny „biznes”. Jednak pracą online najczęściej zajmują się freelancerzy. Oznacza to, że nie mają oni konkretnego, określonego w sztywnych godzinach etatu pracy, a raczej specjalizują się w realizacji projektów na zlecenie. Wśród zleceń najczęściej możemy spotkać się z dwoma głównymi rodzajami. Pierwszymi są te związane z grafiką i tworzeniem stron internetowych w oparciu o system zarządzania treścią (CMS) lub języki programowania. Drugi rodzaj zleceń to szeroko rozumiany copywriting.

Czym jest copywriting?


W najogólniejszej definicji jest to tworzenie przekazu, który ma na celu nakłonić odbiorcę do podjęcia określonej decyzji. Jest to pewnego rodzaju forma reklamy, której istotą jest wywarcie na czytelniku wpływu poprzez tekst. Osoba zajmująca się tego rodzaju zajęciem poza stworzeniem tekstu reklamowego, ma za zadanie optymalizować owy tekst pod kątem wybranych słów kluczowych, aby zapewnić wysoką pozycję w wyszukiwarkach.

Początki freelanceraNa początku warto zapoznać się z zasadami tworzenia skutecznych tekstów reklamowych. Najbardziej znaną metodą pisania tekstów reklamowych jest AIDA.
  • Attention – fundament jakiejkolwiek reklamy, czyli zwrócenie uwagi czytelnika na tekście. Przede wszystkim nagłówek, pierwszy akapit lub ewentualna ilustracja.
  • Interest – Kiedy ekspozycja reklamy odniesie pierwszy skutek, czyli zdobędzie uwagę odbiorcy konieczne jest osiągnięcie kolejnego szczebla – zainteresowanie. Kolejne zdania tekstu powinny wzbudzać coraz większy pociąg do jego dalszych treści.
  • Desire – najtrudniejszy element reklamy. Wzbudzenie pragnienia, sprawienie by osoba czytająca uznała, że dany przedmiot jest dla niej niezbędny. Osiągnięcie tego nie jest łatwe z uwagi na to, że sama informacja nie wywoła intensywnych emocji, które są decydującym czynnikiem. Niezbędne wydaje się być np. przedstawienie korzyści wynikających z posiadania danej rzeczy lub zawarcie w ofercie prawdziwych historii i wypowiedzi klientów.
  • Action – efekt finalny reklamy, czyli podjęcie konkretnych działań przez odbiorcę tekstu.
Kolejnym etapem zostania copywriterem powinno być analizowanie skutecznych tekstów reklamowych i w oparciu o tę wiedzę tworzenie i doskonalenie własnych tworów. Z początku ciężko jest znaleźć stałe źródło zarobków, gdyż pracodawcy szukający copywriterów z reguły oczekują od nich doświadczenia. Dlatego też w aplikacji poza CV i odpowiednio zmodyfikowanym listem motywacyjnym wymagane są próbki własnej twórczości. Często też w ofercie pracy zawarty jest temat reklamy i liczba znaków, w której zamknąć się muszą aplikanci, dzięki czemu szanse są wyrównane.
Z początku warto zająć się pojedynczymi zleceniami, których przykłady możemy znaleźć np. na portalu www.zlecenia.przez.net.

Na co zwrócić szczególna uwagę przy szukaniu pracy zdalnej?


  • Spora część ofert telepracy to nic innego jak oszustwa, dlatego przed wysłaniem swojej aplikacji warto poszukać informacji o pracodawcy, sprawdzić w oparciu o numer REGON lub NIP, czy firma widnieje w Głównym Urzędzie Statystycznym. Dodatkowo warto przeczytać opinię internautów.
  • Ogłoszenia oferujące wynagrodzenie godne właściciela sporego przedsiębiorstwa można od razu skreślić. Praca zdalna, a szczególnie copywriting to z początku jest tylko źródło dodatkowego dochodu.
  • Szanuj siebie i swój czas. Podejmowanie jakiejkolwiek pracy zdalnej powinno być poprzedzone krótkim rozeznaniem w kwestii zarobkowej. Przedział cenowy za tekst mający 1000 znaków jest bardzo duży i zależności od wielu czynników waha się pomiędzy 2-14 zł.


...

Odsłon: 3291 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Zarabianie słowem w Internecie, czyli zjawisko copywritingu nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 17.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 17.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Elektryk przemyslowy, budowlany na niemieckiej Umowie o Prace 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ludwigshafen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy