Europejski wkład w realizację celów milenijnych ONZ
26.09.2013 | Autor: Ewa Krakowska | [ 0 komentarzy ] |
"Dajemy co możemy" właściwie wyraża odpowiedź Unii na globalne problemy
Źródło: http://commons.wikimedia.org
- Podobne tematy:
- Bezpieczeństwo energetyczne w Europie: Komisja przedstawia strategię
- Podsumowanie obchodów Europejskiego Roku Obywateli 2013
- W 2014 roku Rosja stanie na czele G8
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Komisja Europejska przygotowała raport podsumowujący dotychczasowe działania pomocowe Unii w ramach realizacji założeń projektu Milenijnego ONZ.
Największe globalne przedsięwzięcie
Osiem postulatów zapisanych w 2000 roku jako Milenijne Cele Rozwoju dotyczy problemów takich jak: skrajne ubóstwo, powszechna edukacja, pozycja i prawa kobiet, umieralność dzieci, stan zdrowia kobiet ciężarnych, choroby (takie jak AIDS, malaria), równowaga ekologiczna. Uporanie się z ich konkretnymi aspektami przewidziano do roku 2015. Filarami wsparcia na drodze do sukcesu są światowe mocarstwa gospodarcze.
Unia Europejska - z myślą nie tylko o sobie
Kraje członkowskie Unii Europejskiej łączą siły i poszczycić się mogą mianem najhojniejszego wsparcia dla potrzebujących regionów w prawie 50 krajach. Przez ostatnich kilka lat za sprawą funduszy wspólnotowych udało się wysłać 14 milionów dzieci do szkół podstawowych, przy czym otwarto lub wyremontowano 37 tysięcy placówek oświatowych. Ponadto, więcej niż 46 milionów ludzi otrzymało dary pieniężne (i nie tylko) mające służyć jako zabezpieczenie przed głodem. Faktem jest także, że dla około 70 milionów osób zapewniono dostęp do wody pitnej o lepszej jakości. Przeszło 7 milionów kobiet urodziło pod nadzorem wykwalifikowanych pracowników służb medycznych, czuwających nad zdrowiem matki i dziecka. Są to tylko niektóre przykłady unijnej aktywności w latach 2004 - 2012.
Na najwyższym szczeblu
Pełne sprawozdanie zostało przedstawione 25 września 2013 roku na specjalnym spotkaniu zorganizowanym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie poświęcone było dyskusji, jak wygląda progres w eliminacji ubóstwa oraz jak może być on przyspieszony. Otwartą kwestią pozostaje również kształt kompleksowego programu działań rozwojowych po 2015 roku. Unijną reprezentację stanowili Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso oraz komisarze rozwoju Andris Piebalgs i środowiska Janez Potočnik. Wcześniej Przewodniczący Barroso zaznaczył, że "inwestowanie w sprawiedliwą i zrównoważoną globalizację nie jest tylko słuszną rzeczą do zrobienia. To jest kwestia wizji strategicznej".