Europejski Dzień Języków – międzykulturowy most Europy
25.09.2013 | Autor: Ewa Krakowska | [ 0 komentarzy ] |
Znajomość języków obcych likwiduje podstawową barierę w komunikacji międzykulturowej
Źródło: http://commons.wikimedia.org
- Podobne tematy:
- Donald Tusk do imigrantów: Nie przyjeżdżajcie do Europy
- Mordercza walka Sawczenko: 83 dzień głodówki
- Komunikacja międzykulturowa w Unii Europejskiej
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Wrzesień jest miesiącem, w którym większość krajów Europy jednoczy się wokół zagadnienia wielokulturowości widzianej przez pryzmat bogactwa języków tego regionu.
Pierwszy impuls
Komunikacja międzyludzka opiera się na systemie znaków, w użyciu objawia się on w formie werbalnej - słowa i niewerbalnej - gesty, mowa ciała. U progu nowego tysiąclecia, w 2001 roku w Europie obchodzony był Europejski Rok Języków jako podkreślenie znaczenia werbalnej komunikacji w zrozumieniu międzykulturowym. Od wtedy postanowiono pielęgnować języki jako podstawowe narzędzia integracji różnorodnej Europy. Sukces przedsięwzięcia zainicjowanego wspólnie przez Unię Europejską i Radę Europy przełożył się na decyzję o kontynuowaniu zwiększania językowej świadomości u Europejczyków. Formalnie dzień 26 września ustanowiono Europejskim Dniem Języków. W ramach jego obchodów kraje Starego kontynentu przygotowują co roku rozmaite wydarzenia kulturalne o dowolnej tematyce, które ze względu na wielość pomysłów organizatorów i uczestników (na przykład szkół) przekraczają jedną dobę.
Jak jest u nas?
W Polsce miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Lublin zaplanowały dużo wcześniej atrakcje na tegoroczną edycję EDJ, w tym pokazy, warsztaty, lekcje pokazowe języków, wykłady i konferencje. Kraków zaprasza 28 września na grę miejską zatytułowaną "Trochę kultury!", w której zwycięzcy otrzymają nagrody. Wieczorem w kinie Pod Barnami można będzie zobaczyć maraton filmowy "Noc kina europejskiego". Z kolei w Lublinie 27 września odbędą się między innymi pochody klas językowych, pokazy flamenco na Krakowskim Przedmieściu oraz koncert piosenki włoskiej. Wymienione propozycje to jedynie znikoma część tego, co znajduje się w harmonogramie święta języków.
Bez względu na miejsce
Atrakcje w naszym kraju wpisują się jak najbardziej w koncepcję obchodzonego święta. Ideą przewodnią jest podkreślenie lingwistycznego bogactwa Europy, które przejawia się w funkcjonowaniu tu aż 225 rodzimych języków (ok. 3% liczby wszystkich języków świata). Celem jest także propagowanie uczenia się języków obcych przez całe życie. Zapewnia się, że znajomość tylko własnego języka jest obecnie bardzo ograniczająca. W czasach globalizacji przydatne okazuje się posługiwanie kilkoma językami, zarówno mając na uwadze możliwość zatrudnienia, studiowania zagranicą jak i podróżowanie. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku dla Eurobarometru, Europejczycy mają świadomość znaczenia wielojęzyczności - 98% respondentów uważa, że "dobra znajomość języków obcych przyda się w przyszłości ich dzieciom, a 88% jest zdania, że im samym również przynosi korzyści". Chęć nauki innych języków może być także odbierana jako pozytywny sygnał mówiący, że chcemy nawiązać dialog z inną kulturą. Podkreśla się przy tym, że podjęcie takiego kroku nie jest zarezerwowane tylko dla ludzi młodych.
Ta niezwykle dynamiczna inicjatywa, w którą zaangażowane są miliony osób z 47 krajów Europy stara się już od 12 lat do tych właśnie celów przekonać.
Więcej informacji znaleźć można na stronie: http://edl.ecml.at/ oraz na portalu facebook: https://www.facebook.com/EDJ.fb.