Partnerstwo Wschodnie - Ukraina stawia na eurointegrację?
23.09.2013 | Autor: Ewa Krakowska | [ 0 komentarzy ] |
Partnerstwo Wschodnie jest szansą na integrację całego kontynentu
Źródło: http://commons.wikimedia.org/
Prezydent Wiktor Janukowycz daje sygnał, że Ukraina zmierza do Unii
Źródło: http://commons.wikimedia.org
- Wybierasz się na Litwę?
- Zarezerwuj hotel na Litwie
- Wynajmij samochód na Litwie
- Podobne tematy:
- Tylko paszport biometryczny – Mołdawia bez wiz do Unii Europejskiej
- Europejska Polityka Sąsiedztwa. Ukraina i klęska Partnerstwa Wschodniego
- Po co nam Ukraina?
- Litwa - inne artykuły:
- Święta w Wilnie nie tylko dla tradycjonalistów
- Wojna hybrydowa – UE kontra Rosja
- Eksport na wschód – nie tylko Rosja się liczy
20 września 2013 roku w Jałcie spotkali się prezydenci Litwy i Ukrainy, Dalia Grybauskaitė i Wiktor Janukowycz.
Ukraina oceniana pozytywnie
Ukraina, razem z pięcioma innymi krajami wschodniego krańca Europy: Białorusią, Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją i Mołdawią w 2008 roku przystąpiła do współpracy z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego, programu zainicjowanego przez Polskę. Okres pięciu lat pozwolił prezydentom rozmawiającym w Jałcie na dokonanie większego podsumowania, na ile Ukraina dołożyła starań integracyjnych. Na spotkaniu stwierdzono, że Ukraina wkracza na ostatnią prostą integracji ekonomicznej ze Wspólnotą. Pozostaje pokonanie ostatnich przeszkód i coraz głośniejszej opozycji, by dołączyć do europejskiej rodziny. Jak zapewniła Dalia Grybauskaitė, wtedy otworzą się nowe możliwości dla Ukrainy, Litwy i całej Europy. Nie jest to odległa przyszłość, gdyż jak dodaje, Ukraina spełnia praktycznie wszystkie warunki do zawarcia umowy stowarzyszeniowej. Przeszkodami pozostają sprawa Julii Tymoszenko, system sądowy i korupcja.
Partnerstwo Wschodnie katalizatorem zmian
Program Partnerstwa stawia sobie za cel, by kraje z nim związane podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską. Gdy to nastąpi, można oczekiwać, że zacieśnione związki polityczne i ekonomiczne Zachodu i Wschodu kontynentu przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa w tych państwach, które będzie także prowadzić do prawdziwej demokracji i wzrostu gospodarczego. W tym punkcie będzie już łatwiej rozmawiać o akcesji i zasadach członkostwa w Unii Europejskiej.
Ekonomicznym okiem
Postępy Ukrainy cieszą władze Litwy, które w podpisaniu porozumienia o strefie wolnego handlu widzą przyszłe zyski finansowe dla swojego kraju. Same litewskie przedsiębiorstwa na braku cła w wymianie handlowej z Ukrainą zaoszczędzą 45 milionów litów rocznie. Ogólne korzyści są obustronne: dla naszego wschodniego sąsiada otworzy się rynek 500 milionów konsumentów, a Unia rozszerzy swój zasięg towarów i usług na dodatkowe 45 milionów potencjalnych nabywców. Związaniu gospodarki ukraińskiej z unijną towarzyszyć będzie wdrożenie pewnych standardów wolnej konkurencji.