Jakie zabytki Europy są najbardziej zagrożone?
17.09.2013 | Autor: Ewa Krakowska | [ 0 komentarzy ] |
Rzymski amfiteatr w Durrës, Albania
Źródło: http://commons.wikimedia.org/
Rosia Montana- historyczna kraina górnicza
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: El bes
Piętnastowieczny klasztor w Setúbal
Źródło: commons.wikimedia.org
- Podobne tematy:
- Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych gotowy do startu jesienią
- EBI wspiera modernizację polskich kolei kredytem w wysokości 186 mln euro
- Rumunia: zamieszanie wokół sprawy kopalni w Rosia Montana
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
W ramach specjalnego programu "7 Najbardziej Zagrożonych" zainicjowanego przez organizację Europa Nostra wyróżniono te obiekty kultury, które są najbardziej zagrożone i które będą objęte szczególną troską w 2013 roku.
- rzymski amfiteatr w Durrës (Albania),
- strefa buforowa w historycznym centrum Nikozji (Cypr),
- siedemnastowieczne fortyfikacje w Briançon (Francja),
- renesansowy klasztor w San Benedetto Po (Włochy),
- piętnastowieczny klasztor w Setúbal (Portugalia),
- Rosia Montana - historyczna kraina górnicza (Rumunia),
- armeński kościół św. Grzegorza w Mardinie (Turcja).
Uzasadnienie wyboru
Wspomniane zabytki uznano za szczególne z dwóch względów. Po pierwsze, jak tłumaczył Plácido Domingo, prezes Europa Nostra, reprezentują one fascynujące historie wspólnej, europejskiej przeszłości. Po drugie, istotną cechą okazała się być silna więź między nimi a społecznościami osiadłymi w ich otoczeniu. Ich członkowie aktywnie włączają się w akcje mające zapobiec uszczerbkowi lub zniszczeniu tych wartościowych obiektów.
Różne obawy
Zagrożenie dla przetrwania tych niemych świadków historii napływa z wielu stron. Zależnie od przypadku może to być brak funduszy na renowację, zaniedbanie, nieodpowiednie planowanie lub zagospodarowanie, konflikt polityczny czy katastrofa naturalna. Wszystkie takowe okoliczności wymagają szybkich reakcji. Z myślą o nich, ale nie tylko, 50 lat temu powołano do życia ruch społeczny Europa Nostra mający zabezpieczać i propagować kulturowe dziedzictwo Starego Kontynentu i jego środowisko naturalne.
Akcja ratunkowa
Przedsięwzięcie Europy Nostry i Europejskiego Banku Inwestycyjnego jako partnera, nie ma na celu tylko sporządzenia listy i zwrócenia uwagi na istniejące problemy. Dwie wpływowe jednostki używają swojego potencjału, by faktycznie zaradzić trudnym sytuacjom siedmiu wybrańców. Eksperci wskazani przez Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Rozwoju Rady Europy zapewnią analizy i porady dotyczące możliwych sposobów pozyskania funduszy (na przykład ze środków Unii Europejskiej). Opracowane plany ratunkowe będą przedstawione podczas konferencji na temat europejskiego dziedzictwa, która odbędzie się 5 grudnia 2013 roku.
Propozycje odnośnie innych zagrożonych miejsc ważnych ze względów historycznych i kulturowych, a dla których pomoc będzie przewidziana w 2014 roku, można zgłaszać do 1 listopada 2013 roku przez krajowych reprezentantów organizacji Europa Nostra bądź przez jednostki z nią stowarzyszone.
Więcej informacji na: www.europanostra.org.