Litewska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej sprzyja Macedonii
03.09.2013 | Autor: Ewa Krakowska | [ 0 komentarzy ] |
Czas pokaże czy symbole Unii i Macedonii będą częściej tworzyć zestawienie
Źródło: http://www.crossed-flag-pins.com/
Minister Spraw Zagranicznych Litwy, Linas Linkevičius
Źródło: commons.wikimedia.org,, autor: Estonian Foreign Ministry
- Wybierasz się na Litwę?
- Zarezerwuj hotel na Litwie
- Wynajmij samochód na Litwie
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Jak negocjować z Brytyjczykami i Amerykanami?
- Nowy rząd Serbii dołoży starań o wejście do UE
- Budżet UE: negocjacje z Parlamentem Europejskim zaczną się dopiero teraz
- Litwa - inne artykuły:
- Święta w Wilnie nie tylko dla tradycjonalistów
- Wojna hybrydowa – UE kontra Rosja
- Eksport na wschód – nie tylko Rosja się liczy
Pod koniec sierpnia w Wilnie Minister Spraw Zagranicznych Litwy, Linas Linkevičius, spotkał się z przedstawicielem rządu Macedonii do spraw europejskich - Fatmirem Besimi.
Prezydencja Litwy
Litwa objęła stery unijnej polityki, jako oficjalny gospodarz posiedzeń ministrów krajów członkowskich i reprezentant Rady na arenie międzynarodowej w lipcu 2013 roku. Od tego czasu spoczywa na niej odpowiedzialność za zajmowanie stanowiska odnośnie komplikującej się sytuacji w Syrii. Jednakże, ten niewielki pod względem populacji kraj zajmuje się aktywnie także sprawami o teoretycznie niższym priorytecie, jak na przykład pomoc i przybliżanie do włączenia się do szeregów Unii Macedonii.
Głosy przeciw
To bałkańskie państwo obecnie znajduje się w pozycji kandydata do Unii. Jednak wyznaczenie daty rozpoczęcia rozmów negocjacyjnych jest jak dotąd blokowane przez Grecję, która nie zgadza się na przystąpienie, jeżeli kraj ten nadal zamierza występować pod nazwą Republika Macedonii. Podłożem konfliktu jest niezgoda Greków na używanie przez inny kraj słów, znaków, symboli wywodzących się z ich dziedzictwa narodowego w odniesieniu do danego, obcego kraju. Według nich jest tak w przypadku nazwy 'Macedonia', reprezentującej lud słowiański. Oprócz tej przeszkody, przez obserwatorów zauważane są jeszcze inne - korupcja, niestabilność polityczna i gospodarcza, kłopoty z polityką zatrudnienia.
Sprawdzanie europejskich wartości
Niemniej jednak Unia od początku stawiała sobie za cel wspieranie krajów rozwijających się Europy leżących w różnych rozciągłościach geograficznych. Dzieje się to poprzez motywację do zmian, które następnie stają się furtką do członkostwa i korzystania z wszystkich realizowanych w jego ramach szans rozwojowych. Podczas gdy Wspólnota sięga już od samego zachodu po wschód (zamykany póki co przez Polskę), Bałkany pozostają obok zjednoczonej Europy. Zwolennicy pełnej integracji kontynentu upatrują w niej remedium na problemy tego regionu, który porzucając izolacjonizm zyskałby stabilizację i rozwój.
Litwa zabiera głos
Wśród nich jest Minister Spraw Zagranicznych Litwy, który w imieniu litewskiej prezydencji wyraża poparcie dla unijnych ambicji Macedonii. Dodatkowo zapewnia, że będzie szukał porozumienia wśród krajów członkowskich, by umożliwić rozpoczęcie negocjacji. Podkreślił, że dużą rolę w odniesieniu sukcesu w tym względzie odgrywa sam kraj, który dzięki własnym wysiłkom ma wprowadzić wymagane reformy. Bestimi zadeklarował, że tak właśnie się stanie i podziękował za wsparcie euro-atlantyckich dążeń Macedonii.