Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Komisja przyznała 50 grant europejskiego doktoratu przemysłowego

30.08.2013 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży

Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Marina Ofugi

Komisja Europejska przyznała 50. grant badawczy europejskiego doktoratu przemysłowego (EDP) na badania nad sposobem odcięcia dopływu krwi do nowotworu – „VAMPIRE”.

Grant o wartości 1,5 mln euro przeznaczony będzie na badanie nowych przeciwciał, które będą niszczyć naczynia krwionośne nowotworu, przez co zostanie zwalczony sam nowotwór. Projekt nosi nazwę VAMPIRE, co jest skrótem od „Vascular Antibody-Mediated Pharmaceutically Induced tumour Resection”, czyli usunięcia guza naczyniowego, indukowanego farmakologicznie, z wykorzystaniem przeciwciał. Prowadzony jest przez Uniwersytet w Birmingham (Wielka Brytania) oraz holenderską firmę biotechnologiczną SomantiX z Utrechtu przy wsparciu stowarzyszonych europejskich uniwersytetów, przedsiębiorstw i ośrodków badawczych, w tym Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria) i brytyjskiej instytucji charytatywnej Cancer Research UK, wspierającej badania nad nowotworami. Europejski doktorat przemysłowy to program wspierający projekty, z których każdy prowadzony jest wspólnie przez przedsiębiorstwo i instytucję akademicką z dwóch różnych krajów.

Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: „Odczuwam ogromną radość, że w naszym programie europejskiego doktoratu przemysłowego zaszliśmy tak daleko. Partnerstwo na rzecz zwalczania nowotworów, któremu dziś przyznajemy grant, to najlepszy możliwy przykład takiej współpracy międzysektorowej, do jakiej chcemy zachęcać. Europejski doktorat przemysłowy najpełniej pokazuje, w jaki sposób inwestycje unijne mogą przyczynić się do doskonałości, innowacji i konkurencyjności, budując mosty pomiędzy środowiskiem akademickim i badawczym a przedsiębiorstwami.”

Kierujący projektem w Birmingham prof. Roy Bicknell powiedział: „Europejski doktorat przemysłowy jest odpowiedzią na istotne potrzeby społeczeństwa. Dzięki temu projektowi można kontynuować badania ważne pod względem medycznym i gospodarczym, a jednocześnie w ramach projektu szkolić się może nowe pokolenie najlepszych badaczy w dziedzinie nauk stosowanych.”

Europejski doktorat przemysłowy - UE zachęca do wyboru kariery naukowej


Europejski doktorat przemysłowy zapoczątkowano w 2012 r. jako projekt pilotażowy w ramach działań Marie Curie – europejskiego programu stypendiów badawczych. Program EDP ma umożliwiać doktorantom uzyskanie doświadczenia zawodowego w programach badawczych na wysokim poziomie, a także zachęcić większą liczbę młodych ludzi do wyboru kariery naukowej.

Finansowanie w ramach europejskiego doktoratu przemysłowego może otrzymać projekt prowadzony wspólnie przez przedsiębiorstwo i instytucję akademicką z dwóch różnych krajów. Trzyletni grant EDP umożliwia badaczom pracę naprzemiennie w dwóch krajach, w laboratoriach uniwersyteckich i w pomieszczeniach firmy, pod kierunkiem mentorów z sektora prywatnego i z uczelni. Program obejmuje również umiejętności pozanaukowe – przedsiębiorczość, komunikację i zarządzanie własnością intelektualną.

Granty EDP pozostaną elementem programu opatrzonego nową nazwą – działania „Maria Skłodowska-Curie” – w ramach nowego programu UE „Horyzont 2020” na rzecz badań i innowacji, który rozpocznie się w styczniu przyszłego roku.

KontekstDziałania „Marie Curie” służą wspieraniu karier naukowych w Europie środkami finansowymi, którymi zarządza Komisja Europejska. Od 1996 r. z działań skorzystało – i do końca 2013 r. skorzysta – 60 tys. naukowców z prawie 130 krajów. Ponad połowa badań prowadzonych z wykorzystaniem środków programu poświęcona jest wyzwaniom społecznym, takim jak opieka zdrowotna, zmiany klimatu czy niedobory energii. Wśród badaczy otrzymujących wsparcie z programu 37% stanowią kobiety, zaś ponad połowa uczestniczących firm to małe i średnie przedsiębiorstwa. Budżet działań „Marie Curie” na lata 2007–2013 wynosi 4,7 mld euro.

Nowe działania „Maria Skłodowska-Curie” (MSC) staną się głównym programem UE wspierającym kształcenie doktoranckie na najwyższym poziomie. W latach 2014–2020, dzięki działaniom MSC, 25 tys. doktorantów otrzyma granty w ramach europejskiego doktoratu przemysłowego bądź wspólnych doktoratów (z udziałem kilku uniwersytetów) lub innych szkoleń badawczych wysokiej jakości. Działania MSC będą koncentrować się na szkoleniach uwzględniających oprócz badań naukowych również inne umiejętności zwiększające szanse na rynku pracy, takie jak zarządzanie, przedsiębiorczość i komunikacja. Parlament Europejski i państwa członkowskie uzgodniły niedawno, że na działania MSC przeznaczone zostanie 8% łącznego budżetu programu „Horyzont 2020”. Decyzja ta musi jednak jeszcze zostać formalnie przyjęta przez instytucje europejskie.

...

Odsłon: 3159 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Komisja przyznała 50 grant europejskiego doktoratu przemysłowego nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą -

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy