Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Unia wspiera przedsiębiorczość Polaków

26.06.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]

Jednym z priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”. W ramach Działania 6.2 POKL realizowane są projekty służące wsparciu i promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

Uczestnicy projektu


Działanie 6.2 dotyczy szczególnie osób młodych (do 25 roku życia, czy też kobiet wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy). Adresatami tego Działania są także osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne czy odchodzące z rolnictwa. By wziąć udział w projekcie beneficjenci zobowiązani są do przedłożenia wielu oświadczeń, na przykład oświadczenia o niekaralności za przestępstwa skarbowe czy deklarację uczestnictwa w projekcie, która jest równoznaczna z akceptacją warunków uczestnictwa w projekcie.
Warto zwrócić uwagę na fakt iż w ramach programowania 2007 – 2013 uczestnik projektu może otrzymać tylko jedną dotację inwestycyjną.

Cele i zakres Działania


Działanie 6.2 POKL skierowane jest szczególnie na wspieranie inicjatyw zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy, czy też zwiększania mobilności i aktywności zawodowej Polaków. Ważnym elementem są także działania skierowane na rozwój przedsiębiorczości społeczeństwa i samozatrudnienia.
Osoby starające się o dofinansowanie do nowo zakładanej działalności gospodarczej, powinny wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i skorzystać z usług doradczych.
W ramach projektów Działania 6.2 POKL oferowane są:
  • szkolenia i doradztwo umożliwiające uzyskanie wiedzy potrzebnej do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej. Szkolenia te mogą dotyczyć: prowadzenia księgowości, przepisów BHP, prawa pracy itp. Doradztwo dotyczyć może opracowania indywidualnego programu dla każdego uczestnika projektu.
  • jednorazowe dotacje na założenie działalności gospodarczej (dla osób rozpoczynających taką działalność) do wysokości 40 tys. zł, bądź 20 tys. zł na osobę w przypadku spółdzielni.
  • wsparcie pomostowe w okresie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej z możliwością jego przedłużenia do 12 miesięcy. Wsparcie to wypłacane jest miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji.

O dofinansowaniu


Dofinansowanie z Unii w niektórych regionach jest całkowite w innych uczestnik projektu jest zobowiązany do wniesienia środków własnych w wysokości 10% (mogą być to środki finansowe lub rzeczowe).
Środki finansowe przyznawane są bezzwrotnie, o ile nie zostaną naruszone warunki określone w umowie, na podstawie której przyznano dofinansowanie.

Na co przeznaczyć dofinansowanie?


Środki finansowe przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości powinny być wykorzystane na wydatki inwestycyjne, a nie na bieżącą działalność. Dofinansowanie musi pokrywać wydatki związane z kosztami prac remontowych, zakupem wartości niematerialnych i prawnych czy zakupem środków trwałych. W przypadku wsparcia pomostowego, chodzi tu o opłaty takie jak: składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, opłaty za media itp.


Od czego zacząć?


Pierwszym krokiem jaki należy podjąć w celu uzyskania dofinansowania jest znalezienie instytucji, która będzie realizowała projekt w ramach Działania 6.2 POKL. Instytucje te, inaczej projektodawcy, otrzymują w drodze konkursów ogłoszonych przez Instytucję Pośredniczącą II stopnia (z reguły Wojewódzki Urząd Pracy), dofinansowanie na realizacje tego typu projektów. Kiedy znajdziemy Projektodawcę należy zainicjować starania o włączenie do jednego z projektów.
...

Odsłon: 2867 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Unia wspiera przedsiębiorczość Polaków nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Stolarz – Würzburg, Niemcy 20.03.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Gorzów Wlkp.

Pracownik budowlany (pomocnik lub wykwalifikowany) 14.03.2018 Kraj: Niemcy

PRACOWNIK BUDOWLANY (wykwalifikowany lub pomocnik) 13.03.2018 Kraj: Niemcy

Pakowacz / Komisjoner - Empfingen 06.03.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Empfingen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieNajlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo >> 09.10.2017 11:42     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiewww.ubezpieczeniaoc.org.pl Bodix Perlo pisze: Kończy się wam ubezpieczenie oc, ac i nie chcecie przepłacać. Zapraszam na >> 17.08.2017 10:13     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Waldek: Mam prawo jazdy kategorii od 42 lat. Codziennie jeżdżę samochodem od 28 lat....

7 cudów Portugalii Wojtek Kyzik: Dlaczego aż tak dużo Portugalii?

Tłumaczenia w biznesie – zlecić... Wojtek Kyzik: A poszukuje ktoś tłumacza greckiego?

Wybory prezydenckie w USA - komentarze... Wojtek Kyzik: Zobaczymy jak to będzie przez kolejne lata :D

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy