Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

O byciu liderem słów nie kilka

19.08.2013 [ 0 komentarzy ]
Lider to spoiwo, które trzyma i napędza przedsiębiorczy organizm.

Lider to spoiwo, które trzyma i napędza przedsiębiorczy organizm.
Źródło: everystockphoto.com, autor: T.Tulic

Jeśli atmosfera w pracy, daje ludziom poczucie spełnienia, a przy tym ich praca jest dobrze organizowana, to oznacza że jesteś dobrym liderem, który podąża za tym co dzieje się w firmie.

Jeśli atmosfera w pracy, daje ludziom poczucie spełnienia, a przy tym ich praca jest dobrze organizowana, to oznacza że jesteś dobrym liderem, który podąża za tym co dzieje się w firmie.
Źródło: sxc.hu, autor: spekulator

Ostatnie trzy dekady były kolejnym szczeblem, na który wspięła się ludzkość. Byliśmy świadkami zmierzchu społeczeństwa postindustrialnego i początku cywilizacji informacji.

Eksplozja komputeryzacji doprowadziła w krótkim czasie doprowadziła do narodzin bio i nanotechnologii. Transformacja zaistniała, również w stosunkach międzyludzkich.

Zmiany przejawiły się kompletnym zanikiem sztywnej hierarchii w przedsiębiorstwach oraz pojawieniem się nowego modelu lidera zespołu. Takiego, który potrafił dostrzec i wykorzystać, każdy gram umiejętności danego pracownika, który dodatkowo przestał być owinięty w hermetyczny i korporacyjny kokon. Nowy lider w firmie musiał zacząć posiadać kilka szczególnych cech, umieć zamienić w człowieku rozżalenie w poczucie komfortu, apatię w zaangażowanie a klęskę w sukces. Umiejętność skutecznej komunikacji stała się niezbędna, aby poprawić relacje wśród pracowników, co skutkowało potem sukcesem danej usługi.

Każdy może być przywódcąLider zespołu jest kimś w rodzaju reżysera na planie filmowym, to on przez cały czas musi widzieć czystą ideę sukcesu, do którego dążą wszyscy zgromadzeni wokół niego ludzie. Na początku Steve Jobs i Steven Wozniak byli jedynie młodymi ludźmi w dżinsach. Żyli w czasach, w których wizja świata, w którym każdy człowiek ma swój własny komputer była tak samo nierealna jak powieści Stanisława Lema. Mimo to mieli wiarę w swój innowacyjny pomysł. Sześć lat po założeniu firmy Apple sprzedawali rocznie 650 tys. komputerów osobistych. Takie podejście do pracy jest fundamentem współczesnego przywództwa. Wiąże się to z zadawaniem odpowiednich pytań:
  • W jaką stronę zmierza mój zespół?
  • Jak poprawić wydajność?
  • Czemu służy praca tej grupy?
Odpowiedzi mogą być różne, bo różni są liderzy, ale najważniejszym jest i tak odpowiednie postawienie pytań.

Styl przywództwa może być głośny lub cichy, wesoły lub poważny, natrętny lub nieśmiały. W tej kwestii nie liczy się to jaką jesteśmy osobą, tylko poziom naszego zaangażowania. Coś takiego jak osobowość lidera nie istnieje, możemy mówić o cechach, którymi najczęściej się cechują te osoby, ale mechanizmy zarządzania grupą osób, podejście do firmy i jej pracowników są przeróżne. Jest to jedna z najbardziej elastycznych funkcji społecznych.

Porozumienie to szczyt nad dwoma przepaściamiKiedy już posiadamy wizję przyszłości dla naszej organizacji to musimy ja w skuteczny sposób zakomunikować pozostałym. Konieczne jest przekazanie solidnego dowodu na to, że posiadamy wartą poświęcenia energii i czasu ideę. W ostatecznym rozrachunku ludzie nie będą szli za tobą, lecz za przedstawioną im przez ciebie koncepcją.
Porozumiewanie się jest bardzo delikatnym procesem, którego zerwanie może zająć chwilę. Wystarczy lekko zlekceważyć, uparcie stać na swoim albo niepotrzebnie użyć ironii. Kiedyś szef korporacji miał coś w rodzaju „przywileju warczenia”, ponieważ wrzaskliwość była utożsamiana ze zdecydowanym charakterem, a kłótliwość ze szczerością.
Kiedy rdza czasu zniszczyła ten stary model szefostwa, lider stać się musiał specjalistą od skutecznej komunikacji. Jego zadaniem stało się rozpalanie w ludziach ognia, aby koncepcje zamieniać w rzeczywistość.
  • Nadaj dobremu porozumieniu najwyższy priorytet. Zadbaj o środowisko, w którym się będzie odbywać komunikacja, aby każdy miał wyraźne poczucie, że jest ważną jednostką, o takim samym statucie jak pozostali.
  • Przyjmij otwartą postawę wobec ludzi, z którymi pracujesz. Dowiedz się co jest dla nich najważniejsze, aby ułatwić sobie komunikację z nimi. Twoje zrozumienie stanie się dla nich gwarancją tego, że są istotną częścią przedsięwzięć
  • Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej.

Motywacja wyrasta tylko na prawdziwym szacunku do innychGdy już będziemy mieć jasną koncepcję przyszłości i w odpowiedni sposób przekażemy ją pozostałym, to jeszcze musimy umieć wzmocnić w nich motywację do działania.
Tym co daje ludziom powód do wstawania rano do pracy nie są tylko pieniądze. Są bardzo ważne, ale to tylko jedna z przyczyn. Prawda jest taka, że nawet najbardziej materialistycznie nastawiony człowiek ceni sobie inne formy wynagrodzenia, ale chodzi o jeszcze coś innego.

Osoba żyjąca w nowoczesnym środowisku wykształca w sobie zestaw potrzeb, które pod koniec XX wieku opisał Abraham Maslow. Na samym szczycie jego piramidy pragnień są te odpowiadające za samorealizację.
Działanie jest następstwem odczuwanych pragnień, dlatego też warto zacząć od wzbudzenia silnego pragnienia w ludziach.
  • Udział pracowników musi zaistnieć we wszystkich fazach procesu pracy, zaczynając od projektowania a kończąc na sprzedaży. Każdy projekt jest własnością zespołu, a nie jednego autora.
  • Każda osoba musi być postrzegana jako ważna jednostka, każda z nich jest najpierw człowiekiem, a dopiero potem pracownikiem.
  • Wysoki poziom pracy musi być nagradzany zgodnie z oczekiwaniami.
  • Kontrastem dla rutyny jest ryzyko, ono też powinno być dostrzegane, gdyż przynosi najefektywniejsze zmiany.

Egoistyczny król szybko traci głowęSkupianie się na innych ludziach jest w dzisiejszym świecie luksusem, na który stać niewielu.
Wielu ludzi na rynku pracy walczy teraz o to, aby stworzyć swój jak najbardziej pozytywny wizerunek, kreując często aż nazbyt przejaskrawioną i wyidealizowaną wizję siebie. Jednak, aby współpracownicy chcieli iść razem z tobą musisz się angażować w ich problemy, wspólnie szukać rozwiązań.

Lynn Povich była pierwszą kobietą, która zdobyła stanowisko samodzielnego redaktora w amerykańskim tygodniku Newsweek, a zaczynała od bycia zwykłą sekretarką. Swój sukces zawdzięczała m.in. właśnie dzięki autentycznemu angażowaniu się, w każdy z działów tematycznych, poczynając od medycyny, a na religii kończąc. Każdy z jej pracowników wiedział, że w umówionym tygodniu spotka się z nią sam na sam i będzie mógł wyrazić swoje zdanie, w każdej kwestii. Tak to już jest, że ludzie interesują się tylko tymi, którzy się nimi interesują.

Kształt hierarchiiAndrés Navarro, prezes chilijskiej firmy Sonda S.A., która jest dominantem w sektorze technologii informatycznej w Ameryce Łacińskiej, niejednokrotnie mówił, że czasy samotnych jeźdźców minęły. Zakończyła się era wynalazców, którzy zmieniają świat, teraz konieczny jest zespół osób z wielu dyscyplin życia. Lider, który dba o odpowiedni kształt działań musi być zainfekowany chęcią zdobycia sukcesu do tego stopnia, aby wywołać epidemię pracowitości wśród zróżnicowanej kadry pracowniczej.

Dawno temu typowe przedsiębiorstwo przypominało piramidę – solidną konstrukcję, odporną na zmiany. Z czasem odkryto, że w każdej chwili może się zapaść pod ziemię, gdyż fundament nie jest trwały. Taki sztywny podział hierarchiczny nie sprzyja nowoczesnym firmom. Zespół powinien przypominać zwarty organizm, w którym każda osoba spełnia się i wykorzystuje swój talent w całości. Dobry przywódca pokazuje jak praca, każdego członka przyczynia się do powstania ostatecznego efektu. Powinien mieć świadomość, że w grupie nie giną jednostki. Ich osobowość pozostaje, tak samo jak prywatne lęki i nadzieje, które trzeba w odpowiedni sposób wykorzystać.

W podyplomowej szkole biznesu na Uniwersytecie w Harvardzie nowi pracownicy, aby nie czuli się osamotnieni są zapraszani na specjalne spotkania kadr. „Naszych siedmiu czy ośmiu asystentów uczących wprowadzenia do marketingu spotyka się, każdego tygodnie na cztery godziny, aby przedyskutować przypadki, które pojawiły się na zajęciach i znaleźć najlepsze rozwiązania” - mówi prof. John Quelch. Na konferencjach tych są też poruszane pomysły na krótko i długoterminowe udoskonalenia, mające na celu poprawienie kontaktu ze studentami.

Cienka granica zwana wysoką wydajnościąWydajność jet wynikiem równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Trudno zachować równowagę w naszym coraz szybszym życiu, bo czasem przypomina ono żonglerkę, w której mamy do czynienia z nadmiarem zadań, napięć i obowiązków. W armii amerykańskiej odkryto, że jeśli maszerujący żołnierze zrobią sobie co godzinę dziesięciominutową przerwę, w trakcie której zdejmą plecaki to ich dalszy marsz będzie o wiele bardziej sprawny i dłuższy.
Lider powinien o tym pamiętać. Musi się kierować sercem i to dosłownie, gdyż ono jest żywym dowodem na to jak krótki odpoczynek, po każdym skurczu może dużo zmienić, sprawić że krew będzie pompowana przed nawet 90 lat..


Źródło: „I ty możesz być liderem” autorstwa Dalego Carnegie, znanego amerykańskiego pisarza z zakresu psychologii, specjalizującego się w coachingu.

...

Odsłon: 3153 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł O byciu liderem słów nie kilka nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Praca WAKACYJNA dla STUDENTÓW - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems) / Wietze

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Jockgrim

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy