Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wyspy Alandzkie – Archipelag na Bałtyku

06.08.2013 Autor: Izabela Manaj[ 0 komentarzy ]
Wyspy Alandzkie czekają na turystów.

Wyspy Alandzkie czekają na turystów.
Źródło: visitaland.com

Marina w Mariehamn jest gotowa na przyjęcie ponad 300 jachtów. Mało doświadczeni żeglarze muszą być na Alandach ostrożni, bo nawigacja pośród skał i wysepek jest utrudniona.

Marina w Mariehamn jest gotowa na przyjęcie ponad 300 jachtów. Mało doświadczeni żeglarze muszą być na Alandach ostrożni, bo nawigacja pośród skał i wysepek jest utrudniona.
Źródło: pixabay.com, autor: JamesDeMers

Zamek Kastelholm należał do Katarzyny Jagiellonki.

Zamek Kastelholm należał do Katarzyny Jagiellonki.
Źródło: Wikipedia, autor: Jukka

Promy pasażerskie kursują regularnie z miast w Szwecji, Finlandii i Estonii. Są również najwygodniejszym środkiem transportu pomiędzy wyspami w obrębie archipelagu.

Promy pasażerskie kursują regularnie z miast w Szwecji, Finlandii i Estonii. Są również najwygodniejszym środkiem transportu pomiędzy wyspami w obrębie archipelagu.
Źródło: Wikipedia.org, autor: Henryk Kotowski

Wyspy Alandzkie i ich malownicze tereny.

Wyspy Alandzkie i ich malownicze tereny.
Źródło: common.wikimedia.org autor: Fanny Schertzer

Na mapie Europy są jeszcze miejsca, o których mogli nie słyszeć nawet wytrawni podróżnicy. Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na spokojny urlop, Wyspy Alandzkie są idealnym rozwiązaniem.

Kilka słów o Wyspach Alandzkich


Wyspy Alandzkie leżą na obszarze pomiędzy Szwecją a Finlandią, w południowej części Zatoki Botnickiej. Archipelag Alandzki składa się z ponad 6000 tysięcy, w większości bardzo małych wysepek. Największa z nich – Fasta Aland zajmuje około 70% powierzchni tamtejszych lądów.

Sama kraina jest bardzo interesująca. Wyspy formalnie przynależą do Finlandii, jednak posiadają bardzo szeroką autonomię, widoczne są też wpływy szwedzkie. Wyspy Alandzkie mają zagwarantowane traktatowo osobne członkostwo w UE, własną flagę, odrębny ustrój i parlament - Lagting.

Wyspy posiadają też pocztę podlegającą jedynie ich władzom i własne znaczki, a także domenę internetową -ax. Choć region należy do Finlandii, językiem urzędowym jest szwedzki i to jego uczy się w szkołach, a obok oficjalnej waluty euro z powodzeniem można dokonywać płatności w szwedzkich koronach.

Politycznie kraina należy do Finlandii, kulturowo bliższa jest jej Szwecja. Ma to uwarunkowania historyczne. Przez setki lat wyspy były częścią Szwecji, jednak po przegranej w 1809 roku wojnie, Szwedzi musieli oddać zarówno Finlandię jak i archipelag pod panowanie Rosji. Po późniejszym ogłoszeniu autonomii przez Finlandię sprawa skrawka ziemi na Bałtyku trafiła pod obrady Ligi Narodów, która uznała, że władzę nad wyspami będzie sprawować Finlandia, pod warunkiem zagwarantowania im pewnej niezależności i ich demilitaryzacji.

Wyspy Alandzkie nie są w żaden sposób podzielone swoją różnorodnością, to doskonały i rzadko spotykany przykład na pokojową koegzystencję wpływów z dwóch różnych kultur. Można też powiedzieć, że z tej mieszanki powstała unikatowa kultura alandzka.

Uroki wysp


Bez wątpienia wielką zaletą wysp jest ich unikatowy klimat, dzięki któremu można poczuć prawdziwy spokój i zrelaksować się z dala od zgiełku. Wyspy Alandzkie to idealne miejsce dla tych, którzy lubią sporty wodne takie jak kajakarstwo, kiteboarding czy chociażby pływanie. Piękne tereny mogą również służyć spacerom i wypadom rowerowym w gronie rodzinnym. Jedynym miastem na wyspach jest jego malownicza stolica Mariehamn, jej nazwa po polsku oznacza Port Marii. Taką nazwę nadała tej stolicy żona cara Aleksandra II. W centrum miasta można znaleźć kilka klubów, kasyno i liczne restauracje. Warto spróbować tradycyjnych alandzkich naleśników z purée śliwkowym i bitą śmietaną, a także różnorodnych dań z ryb. Organizowane są też wystawy i wakacyjne eventy dla turystów.

Na jednej z wysp wznosi się średniowieczna twierdza Kastelholm, ma ona w swoich dziejach polski wątek związany z historią wysp. Właścicielką zamku była niegdyś Katarzyna Jagiellonka - żona szwedzkiego króla, Jana III Wazy.

Dojazd na Wyspy Alandzkie


Kilka razy dziennie kursują promy ze Szwecji i Finlandii, a także Estonii. Najkrócej i najtaniej płynie się ze Szwecji, podróż ze Sztokholmu trwa około siedmiu godzin, najtańszy bilet kosztuje około 35 euro. Natomiast ze szwedzkiego Grisslehamn do Eckerö na wyspach można dotrzeć już w dwie godziny. Podróż z Helsinek to jakieś 11 godzin, a z estońskiego Tallina 9. Na promach są sklepy wolnocłowe i restauracje, a trasa wycieczki jest wyjątkowo malownicza, więc warto płynąć w dzień.

Można też polecieć samolotem, na lotnisko w stolicy wysp dolatują linie NextJet i Flybe.

Pomimo ich niewielkiej rozpiętości na wyspach znajduje się prawie 1000 km dróg i 30 mostów, samochód jest więc wygodnym środkiem komunikacji, gdy jesteśmy już na miejscu. Można też wynająć auto w jednej z lokalnych firm oferujących takie usługi. Idealnym środkiem transportu jest też rower, a pomiędzy niektórymi miejscowościami kursują promy pasażerskie.

Nocleg


Na wyspach jest mnóstwo miejsc, gdzie spokojnie można robić namiot na kilka dni. Wyspy Alandzkie oferują oprócz tego mnóstwo miejsc noclegowych, od luksusowych hoteli po nadmorskie ośrodki campingowe. Samo Mariehamn posiada ponad 1000 łóżek hotelowych.

Źródła:visitaland.com, Mikrokraje Europy aut. Remigiusz Mielcarek

...

Odsłon: 5743 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wyspy Alandzkie – Archipelag na Bałtyku nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Izabela Manaj Izabela Manaj Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk 17.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Landshut

Fizjoterapeuta 14.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wiesbaden

Pracownik produkcji (k/m) prefabrykaty betonowe 21.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Stolarz meblowy- bezpłatne zakwaterowanie 17.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: różne lokalizacje

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy