Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Pojezierze Fińskie - atrakcje turystyczne Finlandii

26.06.2009 Autor: Dawid Majer[ 3 komentarze ]
Białe noce na Pojezierzu Fińskim

Białe noce na Pojezierzu Fińskim
Źródło: flickr.com

Zielono-błękitna Finlandia

Zielono-błękitna Finlandia
Źródło: flickr.com

Bezkres śródlądowej wody

Bezkres śródlądowej wody
Źródło: flickr.com

O Pojezierzu Fińskim należy mówić jako o cudzie natury – 55 tys. jezior, liczne wyspy i wysepki, mnóstwo lasów. Krystalicznie czyste, naturalne zbiorniki znajdują się we wschodniej części kraju – to tu wędkarze oraz miłośnicy kajaków odnajdą swój raj.

Finlandia jest krajem dziwnym – zarówno pod względem kulturowym jak i w sensie geograficznym. Leżąca nad Bałtykiem, ze swoją nie do końca dostępną północą, pomiędzy zwartym organizmem Skandynawii na zachodzie, a Rosją na wschodzie, stanowi jednak wyodrębnioną część Europy Środkowej. Trochę bałtycka, słowiańska i zarazem skandynawska. Mówi się tam językiem, pochodzącym z rodziny języków ugrofińskich – to również etniczny fenomen. Oprócz kilku prowincji w północno-zachodniej Rosji, do ugrofińskiej grupy należy obecnie już tylko język węgierski. Trzy główne oblicza rzucają nam się w oczy, gdy patrzymy na mapę tego państwa – Finlandia nadmorska, portowa i rybacka, Finlandia podbiegunowa pełna reniferów ze swoim rdzennym ludem – Lapończykami i wreszcie ta Finlandia, o której będzie mowa – wschodnia, pełna jezior.

Pojezierze Fińskie - sieć kałuż


Jeziora to 18,8 tys km² Finlandii, co stanowi 25 % powierzchni całego kraju. Pomiędzy nimi mnóstwo bagien i torfowisk. Wszystkie wody śródlądowe tworzą spójny system, połączony rzekami i rzeczkami. Jeziora są podzielone przez kręte, naturalne groble (harju). Obszar ten określa się jako Järvi-Suomi (järvi=jezioro). Największe zbiorniki wodne to Saimaa, Päijänne, Pielinen, czy Kalla. Ważne rzeki: Vuoksi, Kymi, Kokemäen. Przez ogromne zagęszczenie tafli jezior rzeki są krótkie, lecz bardzo zasobne w wodę. Na tak naturalnie i intensywnie „nawadnianej” powierzchni rosną gęste i bujne lasy z przewagą sosen oraz świerków, pokrywają one 75-80 % tutejszej powierzchni. Z lotu ptaka powierzchnia wschodniej Finlandii to mozaika jaskrawej zieleni i intensywnego błękitu. Gdzieś w jej głębi położone są miasteczka i wsie oraz największe skupiska ludzi w tym regionie: Tampere, Kuopio i Hämeenlinna. Tutejsze osady ludzkie powstały w związku z rozwojem przemysłu drzewnego, mającego w tym regionie szczególne ku temu warunki. Jeziora i rzeki pełne są pstrągów okoni, leszczy i płoci.

Największe, najdłuższe, najgłębsze...


Jeziora w Finlandii to wynik cofania się lodowca. Część z nich połączona jest naturalnym systemem wodnym z Zatoką Fińską. Największym jest Saimaa o powierzchni 1377 km², to jednocześnie trzecie co do wielkości jezioro w Europie i serce sieci pomniejszych jezior o łącznej powierzchni 4400 km². Akwen ten jest zatem cztery razy większy od Jeziora Śniardwy. Znajduje się tutaj łącznie ok. 60 portów, w których spławiane jest drewno. Kallavesi to najgłębsze jezioro – głębokość sięga tu aż 75 m. Najdłuższym jeziorem w Finlandii jest Päijänne, jego brzegi ciągną się przez 3700 km. Dobrze rozwija się tu turystyka - jest tu dużo domków letniskowych oraz połączeń parowcowych. Wyczerpując temat „rekordów natury” Pojezierza Fińskiego należy uwzględnić jeszcze Pihlajavesi – zbiornik ten należy do sieci Saimaa i posiada najwięcej wysepek ze wszystkich, bo aż 3819!

Najlepiej kajakiem albo łodzią


Układ jezior i rzek w tej części Finlandii zachęca przede wszystkim do wypraw kajakowych. Utarło się, że Saimaa, Lake Oulujärvi oraz Lake Inari to najlepsze obszary dla kajakowania. Na bardziej dzikich terenach panują silne prądy, dlatego polecamy organizować spływ z przewodnikiem.
Na kempingach wypożyczana jest typowa fińska łódź wiosłowa (ok. 20 €/dzień, czasem też na godziny), a w schroniskach młodzieżowych i domkach do wynajęcia bywają łodzie w cenie zakwaterowania. W łodzi siedzi się tyłem do dzioba, dlatego nie pływa się nią po rwących rzekach, a tylko po jeziorach. Kanu i kajaki wypożyczane są nawet na kilkutygodniowe wyprawy. To koszt rzędu 15–30 € za dzień lub 80–200 € za tydzień. Należy zapłacić za transport lądem do początkowego lub z końcowego punktu podróży i wynajęcie przewodnika. Polecamy znaleźć wypożyczalnie w początkowym i końcowym punkcie planowanej trasy. Na ogół wygodniej jest wypożyczać sprzęt w punkcie końcowym, bo ma się więcej swobody.
Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w szczegółową mapę (z progami rzecznymi) i w przewodnik. Progi rzeczne zostały sklasyfikowane w skali od I do VI. I to bardzo łatwe przejście, II – trochę trudniejsze, III – niebezpieczne dla kajaka, IV – groźne dla osób niedoświadczonych. VI to miejsce, przez które trudno się przedrzeć, nie narażając życia. Osoby niedoświadczone nie powinny pokonywać tras z progami o klasie wyższej niż I.
Najpopularniejszym regionem na podróże kajakiem i łodzią jest Pojezierze Fińskie. Na wytyczonych trasach ustawiono znaki, a także wyznaczono miejsca na kemping. Za dobry teren uważa się również Karelię Północną, a zwłaszcza okolice Lieksy i Ruunaa.

Wybrane szlaki wodne:
  • Szlak Pojezierza 350-kilometrowa trasa przecinająca serce Pojezierza Fińskiego (Kangaslampi, Enonkoski, Savonranta, Kerimäki, Punkaharju, Savonlinna i Rantasalmi). Pokonanie całego odcinka zajmuje 14–18 dni;
  • Oravareitti (Szlak Wiewiórki) w sercu Pojezierza Fińskiego, z Juvy do Sulkavy (52 km);
  • Pętla Savonselkä Szlak niedaleko Lahti, składający się z trzech tras (360 km, 220 km i 180 km). Niektóre odcinki nadają się na jednodniową wyprawę i są odpowiednie dla nowicjuszy;
  • Szlak Foki Trasa z Kolovesi do Linnansaari (120 km), którą można przebyć w jeden dzień lub tydzień;
  • Szlak Väliväylä Trasa na Pojezierzu Fińskim prowadząca z Kouvoli do Lappeenranty (90 km) lub Luumäki (60 km). Po drodze są progi w skali I–III.

Inne jednostki:
Na Saimaa mogą pływać oczywiście większe jednostki. Przykładem The Saimaa Canal - szlak wodny prowadzący z Zatoki Fińskiej przez terytorium Rosji aż do Regionu Saimaa.

Klimat Finalndii


Ta część kraju leży podobnie jak południowa w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, jednak wyraźne są już tu wpływy kontynentalne. W styczniu temperatury
wynoszą od -8 do -10 i -14 na północy. Wtedy jeziora skute są tu lodem.

Noclegi w Finlandii


Finlandia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć pól kempingowych – ponad 200 z nich jest oficjalnie zarejestrowanych. Oferują one m.in. windsurfing, spływy kajakowe, jazdę konną, czy trasy piesze. Najlepiej korzystać z nich w okresie od maja do września. Wstęp na teren pól kempingowych możliwy jest dzięki posiadaniu Camping Card Scandinavia lub międzynarodowej karty kempingowej (FICC), które można nabyć na każdym kempingu. Za miejsce płaci się 30-150 FIM (ok. 20-95 zł.), domki kosztują, w zależności od standardu - 180-715 FIM (ok. 115-450 zł).
Ponadto kraj ten oferuje 10 tys. gospodarstw agroturystycznych. Są one dobrze wyposażone. Można w nich znaleźć również łodzie wiosłowe i sauny, ale czasami brakuje pościeli i ręczników. Istnieją też wiejskie zajazdy – można nocować w głównych budynkach, domkach dla gości, jak i zamienionych na mieszkania stodołach. Istnieje też szansa uczestniczenia w pracach rolnych, pomagania w zbiorach, czy przy zwierzętach oraz korzystania np. z jazdy konnej. Ceny wahają się w granicach 190-265 FIM (ok. 120-170 zł).
Połowa z około 150 schronisk czynna jest przez cały rok. Istnieje możliwość wykupienia za ok. 100 FIM (ok. 65 zł) rocznej karty Hostelling International, która umożliwia zniżki na noclegi. Schroniska oferują też dogodne warunki dla rodzin, w podwójnych pokojach może spać do 6 osób. Nocleg kosztuje przeciętnie 90 FIM (ok. 60 zł). Wyżywienie nie jest wliczone w cenę, śniadanie wynosi 25-35 FIM (ok. 15-20 zł).
Istnieją wreszcie tzw. „noclegi na szlaku”. To bezpłatne domki, w których mieszczą się piętrowe łóżka, urządzenia kuchenne, drewno na opał, a niekiedy nawet telefon. Można w nich rozbić namiot lub rozłożyć śpiwór. Miejsce to należy pozostawić w takim stanie, w jakim się je zastało.

Adresy hoteli (Finlandia Wschodnia i Pojezierze Fińskie):

Rauhalahti
Katiskaniementie 8
70780, Kuopio Finland
rauhalahti.fi

Salmenahon Lomamökit
Virtasalmentie 60
58700 Sulkava, Finland
‎salmenahonlomamokit.com

Anttolanhovi
Hovintie 224
52100 Mikkeli, Finland
anttolanhovi.fi

Sokos Hotel Vaakuna
Porrassalmenkatu 9
50100 Mikkeli, Finland
sokoshotels.fi

Ulvovan Suden Majatalo
Kivivaarantie 34
82967 Ilomantsi, Finland‎
ulvovasusi.fi

Hotelli-Ravintola Tiilikka
Kuusitie 2
73900 Rautavaara, Finland
tiilikka.fi

Scandic Kuopio
Satamakatu 1
70100 Kuopio, Finland
‎scandichotels.com

Przydatne adresy


Ambasada RP w Helsinkach
Armas Lindgrenin tie 21, 00570 Helsinki
telefon: (00-358 9) 618 280, 618 28 120
internet: www.helsinki.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Espoo
Konsul Honorowy RP Stefan Widomski (jęz.: polski, fiński, angielski, rosyjski)
c/o Articare Technologies Oy, Metsänpojankuja 3, 02130 Espoo
telefon: (00-358) (0*) 988 68 75 01

Konsulat Honorowy RP w Turku
Konsul Honorowy RP Jari A. Rastas (jęz.: fiński, angielski)
Niuskalankatu 2
20380 Turku, Finland
Telefon: (00-358) (0*) 24 78 0352

Pomoc drogowa - +358 9 774 76400 czynny 24h
Policja - 10022 lub 112
Pogotowie ratunkowe, straż pożarna - 112

Polecane linki


Strona fińska o Finlandii – www.finland.fi
Strona fińska o wschodniej Finlandii - www.laaninhallitus.fi
Strona polska. Wszystko o Finlandii - www.terve.pl

...

Odsłon: 17729 | ranking >>


Komentarze: 3 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Pojezierze Fińskie - atrakcje turystyczne Finlandii:

Komentarz

Norbert Zien |

2009-07-03, 11:53

Pięknie to wszystko wygląda, aż chciało by się tam pomieszkać:) no ale jak się to nie udaje to może chociaż wakacje - lista hoteli jest, ważne adresy i linki są - tylko zaplanować podróż i można wyruszać.


Komentarz

jano

2010-04-11, 12:05

właśnie sie wybieram w tym roku busem -niskobudzetowo.
Mam miejsce wolne .

proszę o informacje i lokalizacje na temat domków na szlaku.

z powazaniem Jan M.


Komentarz

kasia

2010-06-01, 11:42

domki tez by mi sie przydaly:D my jedziemy w sierpniu samochodem na ok miesiąc i mamy zamiar objechac całą Finlandię ale wszystko zalezy od funduszy:DPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Dawid  Majer Dawid Majer dziennikarz publicysta poeta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Ślusarz / Monter, montaz drzwi i okien 11.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Frankfurt nad Menem

Pracownik produkcji (k/m) – bez znajomości języka - Niemcy 06.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Fizjoterapeuta 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dortmund

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy