Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Fundusze europejskie – jak przezwyciężyć trudności?

01.08.2013 Autor: Izabela Manaj[ 0 komentarzy ]
Ilość procedur związanych z Funduszami Europejskimi może przyprawić o zawroty głowy. Nie należy jednak załamywać rąk, można poszperać w Internecie lub zwrócić się do kompetentnych oraganów.

Ilość procedur związanych z Funduszami Europejskimi może przyprawić o zawroty głowy. Nie należy jednak załamywać rąk, można poszperać w Internecie lub zwrócić się do kompetentnych oraganów.
Źródło: www.sxc.hu

Liczne kampanie informacyjne sprawiły, że społeczeństwo dostrzega szanse, jakie stwarzają fundusze unijne. Wielu ludzi chciałoby z nich skorzystać, ale często pojawiają się problemy, które zniechęcają do działania.

Czasem kłopot okazuje się być iluzoryczny, innym razem wymaga głębszych zmian w całym systemie wdrażania środków. Aby uniknąć niespodzianek, warto jeszcze przed złożeniem aplikacji zainteresować się tematyką funduszową.

Gdzie leży problem?


Szukając odpowiedzi na powyższe pytanie można odbijać piłeczkę od aplikanta ku administracji publicznej, a stamtąd do organów unijnych. W rzeczywistości jednak każda ze stron może być źródłem występowania kłopotów. Zagospodarowanie tak ogromnych środków jest wyzwaniem dużego formatu i pośredniczy w nim wiele instytucji. Między innymi od ich pracy zależy jakość wykorzystania pieniędzy. Usprawnienie działania organów administracji poprzez stosowanie planów działania, zatrudnianie wyspecjalizowanych w dziedzinie funduszy pracowników i lepsze zorganizowanie zarządzania systemem wdrażania zniosłoby wiele barier instytucjonalnych.

Problemy wymieniane często przez samych beneficjentów to skomplikowane i sztywne unijne procedury, hermetyczny język opisujący fundusze oraz liczne opóźnienia na każdym etapie realizacji. Przeszkodę stanowi również konieczność zapewnienia stosunkowo dużego wkładu własnego, którym często osoby posiadające jakiś pomysł i wizję nie dysponują. Osoba, która chce skorzystać z unijnych programów wsparcia może niekiedy przysporzyć samej sobie kłopotów. Niedostosowanie projektu do wymagań danego programu, liczne omyłki w prognozach czy finansach oraz brak odpowiedniej organizacji pracy to najbardziej powszechne błędy aplikantów i beneficjentów.

Jak uporać się z trudnościami?


Z pewnością potrzebne są zmiany na szczeblu administracji, odpowiedzialne jednostki powinny postarać się o dotarcie do osób potrzebujących wsparcia. Działania promocyjne podjęte podczas realizacji perspektywy budżetowej na lata 2007 – 2013 pomogły zrozumieć rolę istnienia funduszy. Skoro ludzie wiedzą już, że fundusze są dla nich, nadeszła pora, aby dowiedzieli się jak z nich korzystać. Zorganizowanie odpowiedniego systemu informacji, który pogłębi społeczną świadomość oraz pomoże w realizacji planów to z pewnością zadanie przed jakim w najbliższych latach stanie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz inne instytucje.

Istnieją przepisy, takie jak konieczność zapewnienia wkładu własnego, które są fundamentalne i ich zmiana zachwiałaby całą ideę unijnego wsparcia. Fundusze Europejskie mają być wyciągniętą ręką, nie gotowym rozwiązaniem. Dlatego osoby, które nie posiadają wymaganego kapitału wstępnego, muszą wykazać się dodatkową inicjatywą, aby zdobyć pieniądze. Koniecznością często jest kredyt, decyzja o nim powinna być przemyślana, ale dobrze zaplanowana i zrealizowana inwestycja zapewni zwrot kosztów. Dla zainteresowanych pożyczeniem niezbędnej kwoty przydatna może być strona Krajowego Systemu Usług, gdzie można znaleźć informacje na temat udzielanych pożyczek i poręczeń, a także wiele przydatnych porad.

Zanim jeszcze pieniądze zostaną przyznane, warto również poświęcić jak najwięcej uwagi wypełnianiu wniosku. Jeśli ktoś nie odnajduje się wśród przepisów i formularzy, a projekt jest bardzo złożony przydatna będzie pomoc firmy doradczej. Przedsiębiorstwa konsultingowe zajmą się wszystkim od wybrania odpowiedniego programu po rozliczenie projektu. Baza firm jest dostępna m.in. na naszej stronie. Jeśli jednak ktoś postanowi stawić czoła przygotowaniu i realizacji projektu samodzielnie czeka go sporo pracy. Warto skorzystać z popularnej metody PCM, o której już pisaliśmy w artykule Zarządzenie Cyklem Projektu (PCM) oraz jego kontynuacji o tytule Zarządzanie Cyklem Projektu (PCM) - Metodologia Struktury Logicznej.
Można również wybrać się do jednego z regionalnych punktów informacyjnych, które udzielają bezpłatnych porad. W punkcie informacyjnym warto szczególnie skonsultować pod jaki program podpiąć swój pomysł lub jakich zmian dokonać we wstępnym projekcie, aby był on zgodny z wymaganiami interesującego obszaru.

Wypełniając sam wniosek o dofinansowanie należy wykazać się dużą dokładnością. Popełnione przez nieuwagę błędy mogą wyeliminować go już na starcie. Precyzja jest również niezbędna we wszelkich prognozach kosztów oraz zapotrzebowania sprzętu, pracowników itd. Wszystkie zadeklarowane dane i działania są w czasie realizacji inwestycji poddawane szczegółowym kontrolom, a za niewywiązanie się z założeń wyciągane są odpowiednie konsekwencje, w tym niekiedy zamrożenie wypłaty transz środków lub ich całkowite odebranie. W przypadku wątpliwości czy zadania są realizowane zgodnie z procedurami, należy skonsultować się z opiekunem projektu. Pomoże to uniknąć przykrych konsekwencji finansowych.

Fundusze Europejskie to duża szansa dla przedsiębiorców. Aby z niej skorzystać trzeba zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest projekt. Specyficzny obszar procedur wymaga, aby poświęcić czas na merytoryczne przygotowanie się do zadania. Bogatym źródłem informacji jest Internet, warto pamiętać też o instytucjach które służą pomocą. Przemyślane decyzje podejmowane z rozwagą pozwolą uniknąć wielu kłopotów i przyniosą efekty.


...

Odsłon: 4279 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Fundusze europejskie – jak przezwyciężyć trudności? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Izabela Manaj Izabela Manaj Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) – Dla par i singli! 21.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Elektronik przemysłowy (k/m) – Niemcy 02.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Brygadzista (k/m) prefabrykaty betonowe 21.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Pracownik gospodarstwa (k/m) – hodowla trzody chlewnej – Niemcy 02.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy