Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Samozatrudnienie w Polsce i w Europie

23.07.2013 [ 0 komentarzy ]
Samozatrudnienie - czemu warto?

Samozatrudnienie - czemu warto?
Źródło: www.sxc.hu, autor: Krappweis

Eksperci rynku pracy są zdania, że będzie się on rozwijał w kierunku umów cywilno-prawnych i samozatrudnienia. Dlaczego warto wybrać samozatrudnienie zamiast pracy na etat?

Jeżeli czujesz, że wypaliłeś się zawodowo, Twoja dotychczasowa praca nie daje Ci już takiej satysfakcji jak kiedyś, a z biura zaczynasz wychodzić wyjątkowo punktualnie i bez ociągania, może zamiast nad zmianą pracy warto się zastanowić, czy raczej nie jest to kwestia zamiany etatu na jedną z form samozatrudnienia.

Praca na etat


Oprócz swoich plusów, etat ma także minusy. Przede wszystkim, etat może dawać tylko złudne poczucie bezpieczeństwa. To nie pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie są pierwsi w kolejce do zwolnień w przypadku konieczności cięć w przedsiębiorstwie, tylko właśnie pracownicy z umową o pracę, którzy pracodawcę kosztują więcej. To się także nierozerwalnie łączy z niższymi zarobkami pracowników etatowych w stosunku do tych, którzy są zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych.

Argumenty związane z finansami, czyli kwestią ZUS-u czy rozliczania kosztów można mnożyć, warto się jednak przyjrzeć z czym jeszcze wiąże się samozatrudnienie.

Samozatrudnienie - czemu warto?


Samozatrudnienie jest świetną opcją dla coraz większej grupy osób, która woli sama wybierać, gdzie i kiedy będzie pracować. Niektórzy wolą pracować w ustalonych godzinach w biurze, bo dzięki temu czują, że lepiej kontrolują swój czas i są bardziej skupieni. Ale są też pracownicy, którzy bardzo wysoko cenią sobie elastyczność w tej kwestii, a w biurze się „duszą” i wypalają. Łatwiej im się pracuje w ich własnym przytulnym pokoju z kotem na kolanach albo wręcz odwrotnie – zmieniając miejsce, w którym pracują codziennie.

Samozatrudnionym łatwiej jest też podróżować, bo nawet jeżeli muszą popracować zdalnie, to wystarczy wi-fi i można spokojnie to robić na plaży nad Adriatykiem, siedząc pod parasolem, popijając mrożoną herbatę albo przy kominku w chatce w Alpach podziwiając śnieżnobiały krajobraz za oknem. Wtedy żadna oferta last minute nie jest nieosiągalna czasowo, więc podróżowanie jest także tańsze.

Elastyczność czasu pozwala także na skupienie się na naszych pociechach nie rezygnując jednocześnie z pracy. Wiele rodziców nie chce zostawiać swoich dzieci pod opieką opiekunki i woli skupić się na ich wychowaniu, kształceniu i czytaniu bajek na dobranoc samemu. Nie trzeba rezygnować z pracy, by móc się zajmować dziećmi, a wielu osobom praca jest potrzebna, by w pełni się realizować, nie tylko jako rodzic, ale także jako fachowiec w jakiejś dziedzinie. Praca na etat nie daje takiej swobody.

Samozatrudnienie to także doskonała propozycja dla tych, którzy szybko się nudzą i wolą pracować skupiając się na konkretnych projektach i zadaniach zamiast na ciągłych działaniach w firmie. Ponadto daje to możliwość pracy dla kilku firm, przy kilku różnych zleceniach, co sprawia, że praca jest bardziej różnorodna i inspirująca.

Istotny jest także nasz rozwój, który możemy w przypadku samozatrudnienia kształtować w sposób bardziej dynamiczny. Łatwiej jest próbować czegoś nowego, sprawdzać się wybierając projekty z obszaru, który aktualnie nas interesuje. Jeżeli się znudzi albo uznamy, że chcemy teraz poszerzyć swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie w czymś innym, mamy ku temu większe możliwości.

Wiele osób też po prostu nie lubi mieć szefa – bardziej im odpowiada praca na własny rachunek i odpowiadanie za efekty jedynie swojej pracy. Spora część pracowników nie radzi sobie z koniecznością pracy w grupie i zbiorową odpowiedzialnością za projekty. Nie muszą to być samotnicy, wystarczy, że ciężko im się pogodzić z takim stanem rzeczy i nie potrafią albo nie chcą tego w sobie zmienić.

Samozatrudnienie w Polsce i w Europie


W kwietniu dziennik Rzeczpospolita podał, że w Polsce ubyło prawie 79 tys. samozatrudnionych, czyli 3,4 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. Jest to jeden z największych spadków w Unii Europejskiej. W badaniu aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) porównywano ilość samozatrudnionych na koniec 2011 i 2012 roku. W 2012 roku takich osób w Polsce było 2,24 mln.

Duży spadek, bo 3,3 proc., zanotowały także Niemcy, co oznacza 82,7 tys. mniej samozatrudnionych.

Jednocześnie w wielu krajach samozatrudnienie przeżywa swój rozkwit. Taka sytuacja ma miejsce np. w Wielkiej Brytanii (4,5 proc. na plusie) czy Hiszpanii (4,7 proc.).

Badania przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej wskazują, że 37 proc. Europejczyków chciałoby być swoimi własnymi szefami. Polska w tym wypadku plasuje się powyżej średniej europejskiej z wynikiem 44 proc. dla samozatrudnienia. Najwięcej osób, które preferują samozatrudnienie, to obywatele Litwy i Grecji (odpowiednio 58 proc. i 50 proc.) a najmniej takich osób jest w Szwecji i Finlandii (22 proc. i 24 proc.).

Te same badania wskazują, że bardziej skłonni pracować na własny rachunek są mężczyźni. Również młodzi ludzie preferują tę formę zatrudnienia - wśród osób w wieku 15-24 lat, 45 proc. z nich wybrałoby samozatrudnienie.

Raport odpowiada także na pytanie o główne powody, dla których ludzie nie wybierają samozatrudnienia i nie zakładają własnych firm. Wśród nich znajdują się:
  • lęk przed bankructwem (43 proc. wśród obywateli UE)
  • brak wsparcia finansowego (79 proc.)
  • ryzyko nieregularnych dochodów (33 proc.)
  • skomplikowany proces administracyjny (72 proc.)
  • trudność w uzyskaniu informacji na temat zakładania własnej firmy (51%)

Polacy na tle obywateli UE


Te same badania wskazują, że wśród Polaków najczęstszym argumentem do rozpoczęcia pracy na własny rachunek jest niezależność i samospełnienie (65 proc.). Drugim jest możliwość wyboru czasu i miejsca pracy (23 proc.).

Polacy jednocześnie są jednym z najbardziej pozytywnie nastawionych do samozatrudnienia narodem - tak wskazuje raport na temat przedsiębiorczości w Polsce. Aż 77 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do pracy na własny rachunek, podczas gdy średnia europejska z 16 krajów wynosi 69 proc. Polacy w samozatrudnieniu cenią sobie przede wszystkim niezależność od pracodawcy, perspektywę drugiego dochodu oraz samospełnienie i możliwość realizacji swoich pomysłów.

Wybór samozatrudnienia może być bardzo trudny zwłaszcza, gdy od wielu lat pracuje się w jednym przedsiębiorstwie i ciężko sobie wyobrazić większą niezależność po zerwaniu umowy o pracę. Może jednak warto się nad tym zastanowić, gdy jedyne o czym myślisz w pracy, to weekend.

...

Odsłon: 3969 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Samozatrudnienie w Polsce i w Europie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 26.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy