Referendum na Islandii o przystąpieniu do UE
28.05.2013 | Autor: Małgorzata Kowalska | [ 0 komentarzy ] |
Referendum na Islandii w sprawie przystąpienie do EU
Źródło: _Skender_
- Wybierasz się do Islandii?
- Zarezerwuj hotel w Islandii
- Wynajmij samochód w Islandii
Już w 2010r. rozpoczęto negocjacje z UE w sprawie przystąpienia Islandii. Rozmowy na ten temat przerwał kryzys. Obecnie - nowy Rząd, nowa partia i nowe pomysły.
Islandzkie ryby
Islandia to kraj, który posiada najczystsze wody na świecie. Dzięki temu łowi około 2 mln ton ryb rocznie. Faktem jest, iż Islandia uzależniła się gospodarczo od rybołówstwa. Trzy czwarte z całości eksportu światowego tego kraju to właśnie ryby.
Polityka rybołówstwa jest jedną z niewielu polityk praktycznie w całości należących do kompetencji Unii Europejskiej. Na szczeblach unijnych określa się limity i terminy połowów. Są one w konsekwencji narzucone krajom. Limity podawane są zawsze z ewentualnymi karami, jakie mogą być nałożone na kraj, który je przekroczy.
Obawy Islandii
Będąc w Unii Islandia musiałaby się dostosować do limitów, które nałożone zostały na wszystkie kraje członkowskie. Ponadto kraj ten musiałby się dzielić potężnymi zyskami z resztą krajów UE.
Mieszkańcy Islandii obawiają się, że przystępując do Wspólnoty stracą tak wysoko rozwinięty eksport i dobrze utrzymaną politykę rybołówstwa.
Argumentem przeciw jest również strach przed wpuszczeniem floty rybackiej innych państw Unii. Kolejnym ze zmartwień jest gospodarka na dość wysokim poziomie i niskie bezrobocie, mogą zostać one zachwiane po przystąpieniu do Unii.
Duże znaczenie ma także smutna przeszłość kraju - odzyskując niepodległość po I Wojnie Światowej, dopiero po II stała się Republiką.
Proces integracji
Zostanie drastycznie spowolniony, ale jak uważa Krzysztof Lisek, europoseł PO "to jest najbardziej drażliwy temat do czasu nadchodzących wyborów".
Wszystko wskazuje iż Islandia od wielu lat współpracując z Unią poważnie myśli o dołączeniu do grona jej członków Od 1994r. jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także członkiem strefy Schengen.
Pod względem geograficznym Islandia jest dość osamotniona. W związku z tym, mieszkańcy cenią sobie suwerenność i niezależność. Co dwie głowy to nie jedna, zatem przystąpienie do szeregów UE może wiązać się z jeszcze większymi korzyściami dla gospodarki Islandii.