Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jakich języków obcych warto się na-uczyć i dlaczego?

20.05.2013 Autor: Patrycja Pożycka[ 0 komentarzy ]
Znasz język angielski - nie jesteś już konkurencyjny! Warto znać więcej języków.

Znasz język angielski - nie jesteś już konkurencyjny! Warto znać więcej języków.
Źródło: flickr, autor:One Way Stock

Sprachcaffe - organizator kursów językowych

Sprachcaffe - organizator kursów językowych
Źródło: www.sprachcaffe.pl

Gimnazjaliści, licealiści, studenci, absolwenci coraz częściej zadają pytanie nie o sam sens i wartość nauki języka obcego ale o to, na edukacji którego języka powinni się skupić...

Lista najczęściej wybieranych (standardowych) języków obcych w Polsce została poprzednio opisana w tym artykule. W tym tekście uwaga skupiona zostanie na mniej znanych, ale bardzo wartościowych językach – w aspekcie inwestycji w przyszłość.

Najważniejsze jest, aby był to dobry i efektywny wybór, który zwróci się za kilka lat jako zwyczajna długofalowa inwestycja – uważa organizator kursów językowych Sprachcaffe. Sam fakt ukończenia dobrej uczelni w Polsce pracy nikomu niestety nie zagwarantuje. Widać to po dzisiejszych statystykach gdzie według prognoz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami bezrobocie wśród osób po studiach wynosi już prawie 30% (Maj 2013) i ciągle rośnie. Jaki więc język wybrać?

Jaki język będzie najlepszą inwestycją w przyszłość? Czym się sugerować?Nauka języka obcego kosztować będzie nas zarówno dużo czasu jak i pieniędzy dlatego powinno dokonać się wyboru w sposób bardzo ostrożny i przemyślany. Aspekty, na które warto zwrócić uwagę to zdaniem firmy Sprachcaffe Language Plus – organizatora zagranicznych wyjazdów językowych m.in:
 • Czy wybrany język obcy zyskuje / traci zainteresowanie?
 • Czy liczba native speakarów rośnie / maleje?
 • Które państwa będą odgrywać znaczącą rolę w przyszłości w dziedzinach takich jak: turystyka (liczba przyjazdów jak i wyjazdów zagranicznych), ekonomia (stabilność, siła gospodarka, bogate złoża naturalne lub specjalistyczne i konkurencyjne usługi), polityka (również stabilność), technologia i nauka (młode ambitne i wykształcone pokolenie).

Lista najważniejszych języków obcych, których warto się uczyć:


 • 1.Język chiński
  Mandaryński - Chiński został wybrany jako numer jeden gdyż język ten posiada największą na świecie populację osób (1.3 mld!) nim się posługujących. Aspekt chińskiego eksportu, jak i wewnętrznej silnej gospodarki również jest tu bardzo ważny. W Europie język chiński jest wciąż mało znany, tak więc jego znajomość może być przewagą na rynku pracy i nie tylko.
 • 2. Język japoński
  Japonia jest drugą największą narodowością na świecie w kwestii wielkości siły gospodarki jak i jej innowacyjności (ogromna przewaga wysoko konkurencyjnych usług). Pod względem liczby zgłaszanych patentów Japonia znajduje się tuż po USA i Chinach, co najlepiej świadczy o potędze tego języka. Pod względem kontaktów zagranicznych jak i wolności gospodarczej Japonia uważana jest za ewenement w skali świata.
 • 3. Język arabski
  Język arabski używany jest w większości krajów Bliskiego Wschodu i w Afryce, co czynią go jednym z najpopularniejszych obecnie języków na świecie. Jest to również główny język Islamu, czyli najszybciej rosnącej religii świata. Stabilność polityczno – gospodarcza w państwach arabskich jest jednak wciąż nie do końca wiarygodna ale czy trzeba wyjeżdżać z Polski aby w tym języku się porozumiewać?
 • 4. Język malezyjski
  Język malezyjski używany jest w Malezji i Indonezji czyli na bardzo dużym obszarze pod względem liczby ludności (300 mln osób). Malezja nazywana była „Azjatyckim tygrysem”, czyli bardzo szybko rozwijającym się gospodarczo państwem. Ekonomia tych państw opiera się na produkcji cyny, gumy, kauczuku czyniąc ten region potentatem na świecie w eksporcie tych właśnie produktów.
 • 5.Język rosyjski
  Państwo Rosja jest największym na świecie krajem pod względem powierzchni (17 mln km²) i piątym pod względem liczby mieszkańców (143 mln osób). Rosja posiada największe złoża naturalne czyniąc je potęgą surowcową (bogactwo oligarchów powiązane jest głównie z produkcją jak i ich wydobyciem).
 • 6. Język hiszpański
  Język hiszpański to główny język używany w Ameryce Łacińskiej i w USA jak i oczywiście w Hiszpanii. Liczba rdzennej ludności w krajach hiszpańskojęzycznych rośnie bardzo szybko. W USA jest to główny język obcy wybierany przez studentów na wielu uczelniach wyższych. Rosnące zapotrzebowanie na naukę języka hiszpańskiego jest widoczne na rynku polskim, jak i w aspekcie wyjazdów za granicę głównie do Hiszpanii – podaje firma Sprachcaffe posiadająca własne szkoły w Hiszpanii, Meksyku, na Kubie.
 • 7. Język koreański
  Korea Południowa uważana za azjatyckiego tygrysa od ponad 50 lat jest stale rozwijającą się silnie i szybko gospodarką. Liczba osób mówiąca tym językiem w Europie jest jeszcze znikoma jednak paradoksalnie dzięki temu popyt na pracowników znających język koreański może być bardzo duży. Korea to jedno z najbogatszych państw na świecie jeśli chodzi o dochód na jednego mieszkańca.
 • 8. Język portugalski
  Jako główny język Brazylii (200 mln mieszkańców) – najszybciej rozwijającego się państwa w Ameryce Łacińskiej język portugalski w ciągu kilku lat będzie prawdopodobnie bardzo liczącym się językiem w Ameryce a z czasem również w Europie.
 • 9. Język hinduski
  Pod względem liczby osób mówiących w tym języku jest on po chińskim numerem dwa na świecie. Jako główny język w Indiach (ponad 1 mld mieszkańców) zapotrzebowanie powinno również być na pracowników mówiących w tym języku wyjątkowo duże.
 • 10. Język Bengali
  Listę najważniejszych języków kończy bengalski – jako najbardziej popularny język w południowej Azji. Region ten uważany za bardzo rozwinięty jest głównym producentem wyspecjalizowanych produktów technologicznych m.in. z branży IT.

  A gdzie Angielski, niemiecki, francuski czy włoski...?


  Te języki stały się już dawno popularne a liczba osób nimi mówiąca nie rośnie aż tak szybko jak w przypadku tych wymienionych powyżej a czasem nawet spada. Język angielski zawsze był i będzie prawdopodobnie najważniejszym obcym językiem za świecie. Jednak jeśli chcemy wyróżnić się na rynku pracy to większość z wymienionych powyżej języków powinna być przemyślaną i potwierdzoną danymi społeczno-ekonomicznymi świetną inwestycją - podaje Sprachcaffe.

  Powyższy artykuł powstał przy pomocy organizatora kursów i obozów językowych za granicą – firmy Sprachcaffe. W ofercie organizatora znaleźć można m.in wakacyjne wyjazdy językowe do Europy, Ameryki i Azji. Więcej informacji o szkołach Sprachcaffe znajdziecie na stronie internetowej.


...

Odsłon: 5284 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jakich języków obcych warto się na-uczyć i dlaczego? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Pożycka Patrycja Pożycka Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter Stoisk/Monter Mebli 21.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Aschheim

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Mechanik samochodowy 30.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy