Małżeństwa homoseksualne we Francji już w pełni legalne
19.05.2013 | Autor: Katarzyna Kacperska | [ 0 komentarzy ] |
Małżeństwa homoseksualne są już we Francji w pełni legalne
Źródło: Flickr, Autor: Guillaume Paumier
- Wybierasz się do Francji?
- Zarezerwuj hotel we Francji
- Wynajmij samochód we Francji
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Opinia Komisji Weneckiej dot. ustawy naprawczej autorstwa PiS
- Porozumienie w Mińsku. Czy to koniec wojny na Ukrainie?
- Nowe przepisy dotyczące zatrudnienia cudzoziemców
- Francja - inne artykuły:
- O tym, jak szpilki z czerwonymi podeszwami podbiły kobiecy świat
- Ranking Miast Gospodarzy EURO 2016
- Przewodnik kibica UEFA EURO 2016 - Lyon
Środowiska homoseksualne mają powód do radości. Małżeństwa osób tej samej płci zyskały we Francji status zgodnych z prawem.
Krok w stronę równości
Pierwszym etapem na wyrównanie szans par heteroseksualnych i homoseksualnych było orzeczenie francuskiego Trybunału Konstytucyjnego głoszące, że ustawa o małżeństwach homoseksualnych, przyjęta przez parlament jest zgodna z konstytucją. Jak orzekli sędziowie, mimo że według francuskiego prawa „małżeństwo określano jako związek kobiety i mężczyzny, to ta reguła nie dotyczy ani praw i wolności podstawowych, ani suwerenności narodowej, ani organizacji władz”, a co za tym idzie – nie należy do podstawowych zasad. Po uzyskaniu tego orzeczenia, prezydent Francji Francois Hollande złożył swój podpis pod ustawą umożliwiającą parom homoseksualnym zawieranie związków małżeńskich oraz adoptowanie dzieci. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i zaczyna oficjalnie obowiązywać we Francji.
Prawica i Kościół przeciw ustawie
Ustawa budziła i nadal budzi spore emocje i sprzeciw środowisk prawicowych oraz Kościoła. Orzeczenie, którego musiał udzielić Trybunał Konstytucyjny zostało wydane właśnie na wniosek francuskiej prawicy, która chciała zweryfikować zgodność ustawy z konstytucją. Opozycjoniści nie zgadzają się na jej postanowienia, które oprócz pozwolenia na zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci, umożliwia także adopcję dzieci. Jeśli osoba przebywająca w homoseksualnej relacji posiada dziecko z poprzedniego związku, to jej partner lub partnerka może je adoptować (ale tylko w przypadku śmierci drugiego biologicznego rodzica bądź gdy ten zrzeknie się praw rodzicielskich).
Pary homoseksualne nie będą mogły za to korzystać z metody in vitro.
Małżeństwa homoseksualne na świecie
Dzięki zatwierdzonej legalizacji związków homoseksualnych, Francja dołączyła do grona jako 14 państwo, które zezwala na zawieranie takich małżeństw. Wcześniej zezwolono na to między innymi w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji i Kanadzie.
Społeczeństwo sprzyja ustawie
Jak donoszą przeprowadzone sondaże, większość obywateli Francji popiera związki małżeńskie osób tej samej płci. Choć pojawiają się głosy sprzeciwu, a nawet uliczne demonstracje, spora część społeczeństwa uważa za słuszne wyrównanie praw homoseksualistów.
Francja już ponad 10 lat temu umożliwiła homoseksualistom zawieranie związków partnerskich, ze wszystkimi tego przywilejami, między innymi z prawem do dziedziczenia po swoim partnerze.
Dzięki wprowadzonej ustawie, we Francji pierwsze małżeństwa homoseksualiści będą mogli zawierać już od czerwca.
Przeczytaj również:
- Europa oczami Woodego Allena – spacer po Paryżu
- Po co powstają 'miasta partnerskie' ?
- Prowansja, kraina pachnąca lawendą